Pelkästään urheilu- ja kilpakäyttöön tarkoitettujen polkupyörien varusteet

Anonyymi

Tämäkin saa varmasti aikaan kitinää ja valitusta.

"Pelkästään urheilu- ja kilpakäyttöön tarkoitettujen polkupyörien muita polkupyöriä kevyemmistä valaisin- ja heijastinvaatimuksista ei enää määrätä, sillä kyseisiä pyöriä koskevat poikkeukset ajoneuvolain (82/2021) vaatimuksista ovat nyt laissa itsessään. Tällaisiin polkupyöriin ei ole pakko asentaa varusteena jatkossa mitään valaisin- ja heijastinlaitteita, mutta on huomattava, että tieliikennelain vaatimus polkupyörän etu- ja takavalaisimesta hämärään aikaan ajettaessa koskee myös näitä polkupyöriä. "

Lähde: https://www.traficom.fi/fi/ajankohtaista/polkupyorien-ja-polkupyoran-peravaunun-valaisin-ja-heijastinvaatimuksiin-muutoksia

Ajoneuvolaki 15.1.2021/82
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2021/20210082

18.02.2021 TRAFICOM/46396/03.04.03.00/2020
https://www.finlex.fi/fi/viranomaiset/normi/454001/46694
https://www.finlex.fi/data/normit/46694/01_L-luokan_rakenne_ja_varusteet.pdf

4

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän tuo ole selvä homma mutta hyvä että laissakin selkeästi ilmaistaan. Liikenteessä kannattaa tehdä itsensä näkyväksi jos haluaa muiden huomioonottamista.
      Turha jalankulkijankin valittaa pyörän kirkkaista valoista jos itse pukeutuu mustiin ilman heijastimia. Heijastimenkäyttö antaisi pyöräilijälle aikaa reagoida ja vaihtaa valotehoa.
      Joskus jalankulkijat käyttivät innokkaasti jopa heijastinliivejä mutta into on laantunut ja heijastimiakin näkee harvoin.
      Myös autoilija huomaa takaapäin lähestyessä pyöräilijän oikeassa reunassa aiemmin kun takavalo on käytössä ja autoilijalle mahdollisuuden sovittaa vauhtinsa ohitustilannetta silmälläpitäen.
      Itse olen käyttänyt takavaloa pyörässä jo ennekuin laissa sen käyttöä edellytettiin.
      Huvittavaa huomata näin hämärien iltojen aikana että useialta autoilijoilta perävalot on pimeänä.

      • Anonyymi

        Mutta ajovalot päivälläkin päällä.
        Kilpapyöriin ei tarvi asentaa valoja helpotetaan ajoa maanteille, mikä sitten taas tapahtuu juorukerhona rinnakkain ajeluna. Nyt haluaisi valokuvia ja nimiä kuka näitä lakeja laatii ja tekijät vielä palkkaa kaiken hauskan päälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta ajovalot päivälläkin päällä.
        Kilpapyöriin ei tarvi asentaa valoja helpotetaan ajoa maanteille, mikä sitten taas tapahtuu juorukerhona rinnakkain ajeluna. Nyt haluaisi valokuvia ja nimiä kuka näitä lakeja laatii ja tekijät vielä palkkaa kaiken hauskan päälle.

        Kilpailun säännöissä yleensä edellytetään ajovaloja ja takavaloa mikäli kilpailu käydään pimeän aikaan.
        Lisäksi kilpailun järjestäjä on huolehtuinut kisahenkilöstöä ohjaamaan tai sulkemaan moottoriajoneuvoliikennettä risteyksiin ja muihin kriittisiin paikkoihin jotta kilpailu voidaan viedä loppuun turvallisesti.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1026
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe