EU'hun. On jotenkin täysin mieletön väite, että Afganistinia autetaan houkuttelemalla pakolaisia entisen Neuvostoliiton taktiikalla "Suomi poika, tule tänne, täällä on leipää". Kyllä Afganistia autetaan parhaiten sillä, että Länsimaat pysyvät pois koko Afganistista. Mutta sehän on joillekin mahdotonta, jollin toiseksi paras keino on auttaa ihmisiä paikan päällä Afganistisssa.
Kaiken suurin älyttömyys on houkutella ihmisiä pakenemaan naapurimaihin houkuttemalla heitä avustuksilla. Afganistsisa ei olisi edes mitään ongelmaa, jos Länsivallat olisivat pysyneet sieltä pois heti alkuunsa.
Missä oli muuten Länsivaltojen huoli naapurivaltoihin paenneeista 2-3 miljoonasta afganilaisesta pakolaisita viimeisen 20 v aikana? Ei niitä silloinkaan ollut tarve auttaa, joten miski nyt. Meinaako sosialismin opetukset kadota muuten hekaan vai mistä on kyse?
Länsivallat houkuttevat pakolaisvirran Afganistanin naapurivaltioihin ja sen jälkeen
5
66
Vastaukset
- Anonyymi
Eikä auttamisesta voi seurata velvollisuutta auttaa lisää omaksi tappiokseen!
Muuta kuin kiihkomamuttajien sekopäisellä logiikalla… - Anonyymi
Suvakeilla ja vihervasemmistolla on ihmellinen luullo itsestään, että kansat ja kansakunnat eivät tule toimeen ilman heitä. Jos jossain päin ei ole hätä, vihervasemmisto kyllä luo ja jos ei muuten, niin omassa päässään hädän. Afganistn eläisi täysin omassa rauhassa ilman länsimaiden puuttumista ja valloitusyrityksiä 40 v siten ensin brittein toimesta ja myöhemmin jopa Suomen.
Nyt Länsivallat syyllistyvät kansanmurhaan yllyttämällä ihmisiä pakenemaan omasta maasta houkuttelemalla muka naapurivaltiosa olevalla avulla. Käsittääkseni hyvin pieni äärifanaattinen vähemmistö on ottanut Afganistanissa vallan.
Enemmistö elää kurjissa oloissa ja on jatkuvasti hengen vaarassa tai mielivaltaisten rangaistusten pelossa.
Se on kamalaa elämää, kuulkaas.- Anonyymi
Niin? Ja Suomenko tehtävä on pelastaa afgaanit itseltään? Tai länsimaiden?
- Anonyymi
Uutisvideoiden perusteella kansa tuntuu iloitsevan kaduilla paraateja kuin aikanaa vapautajia natsisaksasta. Jos kansa olisi toista mieltä, hehän olisivat taistelleet. Mutta miksi tapella, kun rauhassakin voi elää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334169Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122634Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412382Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161436Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436- 481179
- 781087
- 59963
- 45946
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921