Olen 16-vuotias ja haluaisin muuttaa isälleni tai niin, että olisin vuoroviikoin kummallakin. Äitilläni on yksin huoltajuus hyvästä syystä ja hän ei tykkää ajatuksesta, koska isälläni on ollut ongelmia. Äidin luona on kaikki hyvin, mutta haluaisin silti muuttaa isälleni ja äiti ei usko että siellä menisi hyvin. Onko minulla kuitenkin oikeus päättä vai miten asia menee. Voisiko joku kertoa, joka tietää asiasta?
Muutto yksin huoltaja äidin luota pois
3
184
Vastaukset
- Anonyymi
Yksinhuoltaja päättää yksin asumisesta, eli periaatteessa vuoroasuminen muotona ei oikein onnistu, jos äitisi sen estää.
Tosin neuvotellen ja keskustellen voisitte päästä kaikkia ilahduttavaan lopputulokseen. - Anonyymi
-80 erotessa.Vaimoni oli innokas käymään vieraissa ja jaä kiini siitä jopa niin
että alkoi odottamaan toiselle lasta.Joka myöhemmin päätyi abortiin.
-Silloin ei lapsia saanut isä,vaan lastenhuolt viranomaiset päätivät lapset äidin huostaan.Pettäminen ei ollut silloin miukään rikos,eikä siinä katsottu olevan mitään
moitittavaa,lasten huoltajuuta ajatellen.Isä määrättiin maksamaan elatusta lasten 21 vuotiaaksi asti.Vuodet vierivät lapset vartuivat äidin luona .Isän hoitaessa lapsiaan
keran kuukaudessa tapaamisoikeuden mukaisesti. Lasten tullessa 18 vuoden ikään molemmat olivat täysin ulkona yhteiskunnasta,heille aukesi hoitolaitosten ovet ja vankila kierteet sekiä loppuelämäm ulosottovelat,yhdyskuntapalveluineen.
Lopuksi heille määrätiin eläke,heidän olessaan 32 v u0tiaita.
Tamä kirjoitus on tosi! Aivan kuin Tapsa Rautavaaran kappale :KORTTIPAKKA.! - Anonyymi
Tiedän yhteishuoltajuus tarinan.
14v nuori muutti toiselle vanhemmalle. Toinen vanhempi teki kaikkensa estääkseen tapahtuman. Perättömiä ilmoituksia sossuille ja poliisille yms. jotka menivät vieläpä hyvin läpi. Lisäksi hän käytti kaikki mahdolliset henkisen väkivallan muodot nuoreen jotka voi käyttää.
Kukaan ei tullut hakemaan nuorta pois toiselta vanhemmalta. Vaikka joku hakisi ja veisi toiselle vanhemmalle, niin aina voi mennä uudestaan..
Yksinhuoltajuudesta en osaa sanoa, en tiedä onko mitään eroa.
Käytännössä tuo toimii niin, että menet itse sille vanhemmalle mille haluat. Jos viranomaiset puuttuvat tilanteeseen, niin sitten puuttuvat, todennäköisesti eivät tee mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina neljäs sija
Eiköhän kaikki onnitella upeasta suorituksesta ,omassa sarjassa neljäs sija 💯hienoa Martina 🇫🇮👌💯2702203Tuksu pakenee poliisia!
Tuksu on kaapannut lapsensa, jonka huoltajuuden hän menetti ja pakenee poliisia ilmeisesti Veijo Lallin kanssa. Lalli myi vastikään Loviisasta talonsa1052190Martina uinnin jälkeen sijalla 436! Tästä tuli riemun päivä!
Martina painaa menemään sitkeästi kuin sissi! Rambolla ja Martinalla on molemmilla hidas aamu 🤣1191959Iik! Suosikkijuontaja Vappu Pimiä jakoi hyytävät kuvat lomareissulta: "Sydän meinas pysähtyä..."
Yksi Suomen suosituimmista juontajista, Vappu Pimiä, on jakanut kuvia etelän lomaltaan. Pimiä on lähtenyt lomareissulle juuri ennen uuden Tanssii Täht161480- 771102
Rakastan sut ja sua
Oma turvallinen nallekarhuni. Kivaa alkavaa viikkoa parhaalle toivottaa se susta hehkuva..121824Voit oikeasti unohtaa minut
nainen. Olen niin väsynyt ja aikaansaamaton. Ei minusta ole kuin uninalleksi korkeintaan töiden jälkeen. Enkä edes ole niin tuuheakarvainen kuin kaupa45761- 65751
Helsingin Sanomat harjoittaa kansalaistemme harhauttamista?
Suomalainen media on lietsonut sotapelkoa meihin propagoivalla manipulaatiolla --- Helsingin Sanomat on merkittävä manipulaattori [Tämän vastinkirjoi301733Mietin kuinka ihana oli olla vastarakastunut
Tekeekö kaikki vasta rakastuneet sitä että laitetaan käsi toisen päälle ja vertaillaan niiden kokoja. Piirretään sydämiä selkään sormin. Arvaillaan mi143692