Olen 16-vuotias ja haluaisin muuttaa isälleni tai niin, että olisin vuoroviikoin kummallakin. Äitilläni on yksin huoltajuus hyvästä syystä ja hän ei tykkää ajatuksesta, koska isälläni on ollut ongelmia. Äidin luona on kaikki hyvin, mutta haluaisin silti muuttaa isälleni ja äiti ei usko että siellä menisi hyvin. Onko minulla kuitenkin oikeus päättä vai miten asia menee. Voisiko joku kertoa, joka tietää asiasta?
Muutto yksin huoltaja äidin luota pois
6
163
Vastaukset
- Anonyymi
Yksinhuoltaja päättää yksin asumisesta, eli periaatteessa vuoroasuminen muotona ei oikein onnistu, jos äitisi sen estää.
Tosin neuvotellen ja keskustellen voisitte päästä kaikkia ilahduttavaan lopputulokseen. - Anonyymi
-80 erotessa.Vaimoni oli innokas käymään vieraissa ja jaä kiini siitä jopa niin
että alkoi odottamaan toiselle lasta.Joka myöhemmin päätyi abortiin.
-Silloin ei lapsia saanut isä,vaan lastenhuolt viranomaiset päätivät lapset äidin huostaan.Pettäminen ei ollut silloin miukään rikos,eikä siinä katsottu olevan mitään
moitittavaa,lasten huoltajuuta ajatellen.Isä määrättiin maksamaan elatusta lasten 21 vuotiaaksi asti.Vuodet vierivät lapset vartuivat äidin luona .Isän hoitaessa lapsiaan
keran kuukaudessa tapaamisoikeuden mukaisesti. Lasten tullessa 18 vuoden ikään molemmat olivat täysin ulkona yhteiskunnasta,heille aukesi hoitolaitosten ovet ja vankila kierteet sekiä loppuelämäm ulosottovelat,yhdyskuntapalveluineen.
Lopuksi heille määrätiin eläke,heidän olessaan 32 v u0tiaita.
Tamä kirjoitus on tosi! Aivan kuin Tapsa Rautavaaran kappale :KORTTIPAKKA.! - Anonyymi
Tiedän yhteishuoltajuus tarinan.
14v nuori muutti toiselle vanhemmalle. Toinen vanhempi teki kaikkensa estääkseen tapahtuman. Perättömiä ilmoituksia sossuille ja poliisille yms. jotka menivät vieläpä hyvin läpi. Lisäksi hän käytti kaikki mahdolliset henkisen väkivallan muodot nuoreen jotka voi käyttää.
Kukaan ei tullut hakemaan nuorta pois toiselta vanhemmalta. Vaikka joku hakisi ja veisi toiselle vanhemmalle, niin aina voi mennä uudestaan..
Yksinhuoltajuudesta en osaa sanoa, en tiedä onko mitään eroa.
Käytännössä tuo toimii niin, että menet itse sille vanhemmalle mille haluat. Jos viranomaiset puuttuvat tilanteeseen, niin sitten puuttuvat, todennäköisesti eivät tee mitään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22318401Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964054Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu672528Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv452139Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1851705Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891602Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711553Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1321491Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681484Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141364