Kirjoitit niin että mielestäsi aikaisin heräävä ei tee ihmistä kunnolliseksi.
En ole niin väittänytkään että se pelkästään tekisi. Mutta kyllä elämässä pitää olla tietynlainen päivä rytmi.
En tiedä miksi otit sellaisen asian esille mutta en minä ainakaan ole kunnoton jos sitä yritit väittää. Elän tavallista lapsi perheen elämää.
Välillä töissä ollen ja joskus työttömänä.
En ole niin väittänytkään että se pelkästään tekisi. Mutta kyllä elämässä pitää olla tietynlainen päivä rytmi.
En tiedä miksi otit sellaisen asian esille mutta en minä ainakaan ole kunnoton jos sitä yritit väittää. Elän tavallista lapsi perheen elämää.
Välillä töissä ollen ja joskus työttömänä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lapsiperhe ja päivärytmi on yhdyssanoja.
Ootkos kuullut vuorotöistä?
Pahat ihmiset tekevät yötöitä.
Vuorotyö on vuoroissa
-aamuvuoro
-välivuoro
-iltavuoro
-yövuoro
Olen ja siinä ovat omat päivän rytmit.
Nelivuorotyössä taitavat tehdä töitä mm
Poliisit
Palomiehet
Lento ja juna, taksi ja linja-autonkuljettajat.
Sairaanhoitajat, päivystävät lääkärit, vuoropäiväkodit
Kolmivuorossa
Eli
Aamu, väli ja iltavuorossa
Ravintolat, kaupat, kioskit, lääkäriasemat
Baarit taitavat tehdä 1-2 vuorotyötä
Onko niillä ilta ja yövuoro ? Yökerhot on vaan 1 vuorotyö eli yövuoro
Älä höpötä. Ei tää maa pyöris ilman yövuoroja tekeviä. Monet ei edes pysty yövuorohommia tekemään, menee unirytmi ja kroppa sekaisin. Itse tehnyt vuorotyötä tehdastöissä, hyvä liksa tuli niistä ja ylitöistäkin.
Hyvä liksa ei korvaa menetettyä terveyttä sitä et rahalla pysty ostamaan.
Minä en pystyisi vuoro työhön koska muutenkin nukahdan huonosti en usko että uni tulisi päivällä.
T:aloittaja
Minun terveys menee aamuherätyksiin.
Koitit ohjeistaa meitä hyvästä elämän hallinnasta ennakoitu arki tuovat jonkinlaista turvaa ja vakautta. Lapsetkin tietävät millon mennään metsään jne. Auttaa muuten taloudenkin hallinnassa. Joo ei se tee ihmisestä hyvää, mutta toimii hyvänä esimerkkinä meille muille.
Kunnoton on varas.
Hyvä ihminen olen en huonompi kuin muut ja sinä hyvä et huonompi kuin muut. 🙂