En voi kuin ihmetellä miten tyhminä kansalaisia pidetään! Viime syksynä ei mitää juttua flunssakauden alkamisesta mediassa. Korona oli jo päällä hyvin. Nyt yhtäkkiä aletaan vaahtoamaan flunssakaudesta ja kuinka siitä tulee todella paha. Kenelle nämä uutiset on suunnattu?
Onko tarkoitus ettei koronaan sairastuneet lähde heti testeihin ja lääkäriin? Vai onko tarkoitus että rokottamattomat pelästyisivät ja ryntäisivät ottamaan rokotteen?
Mitä on maailmalta uutisia lukenut, monessa maassa tartuntoja koronaan nousemassa määrin vaikka rokotekattavuus on hyvinkin korkea. Suomessa ei tätä tilannetta vielä ole.
Suosittelen seuraamaan eri maiden uutisia ja myös keskuteluja mitä puhutaan.
Koskaan 60-vuotisen elämäni aikana en ole lukenut tällaista mitä viimeisen vajaa 2 vuoden aikana. Et voi luottaa hallitukseen, et voi luottaa mediaan...
Olisiko jo aika ottaa keskusteluun mukaan myös ne nobelpalkitut ja muuten menestyneet tutkijat ja lääkärit joilla voisi olla jotain sanottavaa?
Sensuuri alkoi kun korona tuli kuvaan.
Ja jennen kuin alkaa paskamyrsky voin kertoa että kaikki kansallisessa rokotusohjelmassa olevat rokotteet on meidän perheessä otettu ja tullaan ottamaan.
Nyt suunnitellaan kolmatta rokotusta ja jostain syystä se aloitetaan riskiryhmästä ja vanhuksista. Saadaanko tällä valtiolle tulevia isoja kustannuksia pienennettyä? Kyllä saadaan.
Nuhakuume on nyt in, joten turha huolehtia siitä onko koronaa. Viime vuonna nuhakuume ei ollut tärkeää.
Kyllä on alas mennyt meidän maa ja meidän mediamme. Luotto meni niin aikuisilta, teineiltä kuin lapsiltakin.
Ai niin juuri tuossa jostain ohimennen näin juttua että alle 12-v rokotukset tuloillaan. Että sillälailla! Ja vielä joku uskoo siihen että kansalaisia arvostetaan?
Flussakausi alkaa, viime vuonna ei ollut
4
128
Vastaukset
- Anonyymi
Varsinaiseen asiaan en ota kantaa. Nyt on kova flunssakausi menossa nuorisolla. Paljon nuoria ja nuorten vanhempia sairaana ympäri maata.
- Anonyymi
Eihän viimevuoden aikana puhuttu lainkaan flunssasta eikä muistakaan vuosittainkin ilmenevistä taudeista.
Kaikki on ollut vain sitä koronaa!- Anonyymi
Vuosi sitten oli enemmän rajoituksia joten eipä siinä päässyt flunssatkaan niin leviämään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuosi sitten oli enemmän rajoituksia joten eipä siinä päässyt flunssatkaan niin leviämään.
Ai, mitä silloin oli muuta kuin Uudenmaan sulkeminen? Mikähän senkin tarkoitus oli? Vuosi sitten tähän aikaan ei ollut etäkouluakaan. Kusetusta tämä kaikki. Mut onneksi Sannan nätit selfiet auttaa jaksamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2254117Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te981327- 481159
- 751047
- 59923
- 45906
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901