Aiheuttaako korona lähivuosina dementia-aallon?

Anonyymi

Aiheuttaako korona lähivuosina dementia-aallon?
ANTTI KIRKKALA | 03.09.2021 | 07:48
Kymmenien miljoonien ihmisten pelätään kärsivän viruksen aiheuttamista pitkäaikaisista aivovaurioista.

Tutkijat ja psykiatrit ovat varoittaneet koronaviruksen aiheuttamasta ”dementiapandemiasta”, joka voi koskea 80 miljoonaa ihmistä vuosikymmenen loppuun mennessä.

Financial Times -lehden mukaan taustalla ovat joillekin potilaille ilmaantuvat aivovauriot.

Alzheimer’s Disease International (ADI) -kattojärjestö on kokoamassa asiantuntijaryhmää selvittämään ongelman laajuutta ja mahdollisia hoitokeinoja. ADI:n johtaja Paola Barbarino painottaa, ettei tarkoituksena ole pelotella ihmisiä turhaan.

– Mutta monet dementia-asiantuntijat ovat eri puolilla maailmaa huolissaan dementian ja Covid-19:n aiheuttamien neurologisten oireiden yhteydestä, Barbarino sanoo.

Viruksen on todettu vaurioittaneen tai tukkineen aivojen mikroverisuonia. Immuunijärjestelmän ylireagointi voi johtaa kudosvaurioita aiheuttavaan tulehdusreaktioon.

Neurologi Alireza Atrin mukaan infektio voi kiihdyttää neurologista rappeutumista ja johtaa dementian kaltaisten sairauksien puhkeamiseen tavallista aiemmin. Koronaviruksen jälkioireista eli niin sanotusta pitkästä Covidista kärsivät ovat usein kertoneet ”aivosumusta” sekä keskittymiseen ja muistamiseen liittyvistä ongelmista.

Vastaavat oireet katoavat suurella osalla ajan myötä, mutta huolena on niiden kehittyminen dementiaksi.

University College London yliopiston professori Gill Livingston kertoo tapauksista, joissa dementia on edennyt joillakin koronaan sairastuneilla potilailla ennakoitua nopeammin. Myös lisääntynyt eristyneisyys on riskitekijä muistisairauksien kannalta.

– Ihmiset jäävät paitsi kognitiivisista ärsykkeistä, jotka voivat viivyttää oireiden ilmaantumista, Livingston sanoo.


Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.

1

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uusia tartuntoja 651.
      " Uusia tartuntoja 651, täysi rokotussarja suojaa erinomaisesti vakavalta koronataudilta, pikatestien kysyntä kasvanut."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      259
      9718
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      177
      5491
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5099
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      67
      4769
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      189
      2288
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2199
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      300
      1809
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1517
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1431
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1103
    Aihe