Maanalaiset pysäköintihallit

En ollenkaan mielelläni aja autoani mihinkään maanalaiseen pysäköintihalliin. Haluan pysäköidä ulkona olevalle pysäköintipaikalle. Maanalaisessa parkkihallissa on huono valaistus, enkä siellä meinaa nähdä, mihin ajan.

14

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä aja parkkihalliin

    • Anonyymi

      Riippuu hallista.

      Kyllä uudet parkkihallit on hyvin valaistuja ja etenkin tarpeeksi tilavia. Noissa vanhemmissa on juu usein kehno valaistus, lisäks net on ahtaita. Net on kai piirretty jonkin pikkufiiatin mittojen mukaan, eikä tollanen muskelimaasturi tahdo mahtua ruutuun. Lisäks tietenkin ajoväylät on ahtaita.

      Jotenkin kuitenkin enenpi ahistaa jonkin suuren marketin, tai ostoskeskuksen peltoparkit. Ihmiset ajelee aika suurpiirteisesti ja röyhkeesti. Siis lisäks aika lujaakin. Pitää pyörittää päätä ympäri, että ehtii niitä väisteleen. Parkkihallit on selkeempiä ja niissä ei silleen voi oikoa ruutujen yli, eikä net ole niin arvaamattomia.

      Noh, peruutuskamera edelleen ostamatta ja kun vetokoukkukin, tulee oltua ehkä liiankin varovainen peruutellessaan, siks kaikenlainen peruuttelu, parkista riippumatta on itellä aika varovaista, kun ei tiedä etäisyyksiä- Mitat toki selviää, kun ekan kerran peruuttaa johonkin pahki :D

      =DW=

      • Anonyymi

        Meinakko että Dacia Duster on jonkun sortin muskelipeli?


    • Anonyymi

      Onneksi ei tarvitse moista ajatella kun en omista autoa enkä ajokorttia. Ydinkeskustassa kun asun, en ole autoa tarvinnut koskaan

      • Helpolla pääset, mutta... jos haluat joskus esimerkiksi matkustella Rymättylän Aaslaan, niin yleisillä kulkuneuvoilla kulkuyhteydet ovat melko vähäiset.


      • Anonyymi
        Jälkkäri-istuja kirjoitti:

        Helpolla pääset, mutta... jos haluat joskus esimerkiksi matkustella Rymättylän Aaslaan, niin yleisillä kulkuneuvoilla kulkuyhteydet ovat melko vähäiset.

        Moniko käy Rymättylän Aaslassa?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Moniko käy Rymättylän Aaslassa?

        No siellä ei moni käy, ja siksi siellä onkin rauhallista.


    • Anonyymi

      Nyt on myös todettu, että ilmaisten parkkipaikkojen puute näivettää kaupunkien keskustat.

      Ihmiset ajavat mieluummin automarkettien yhteyteen, jossa on ilmaiset parkkipaikat. Yleensä näiden markettien lähettyvillä tai samassa yhteydessä on myös muita kauppoja, eli palveluja löytyy.

    • Anonyymi

      Hankin opetusluvan ja opetin poikaamme ajamaan inssiä varten.
      Ajokkina oli tavallinen Nissan Primera.
      Aivan ensimmäiseksi ajatin poitsun läheisen K-Marketin kellarin pienehköön parkkihalliin. Tilaa oli noin 30:lle autolle.
      Harjoitutin peruuttaen pysäköintiä. Ensin useita kertoja tolppien tyhjiin väleihin ja sitten kun ajopelin ulkomitat ja kulmien sijainti näytti olevan hallinnassa niin pysäköityjen autojen rinnalle.
      Tietenkin jalkani oli opetuspolkimella mutta kertaakaan ei tarvinnut sitä käyttää.
      Kerran poitsu jysäytti kevyesti irroitettavan vetokoukun perään tekemäni opetuskolmion seinään. Paljon kovempaakin olisi voinut jysäyttää ilman vauriota.

      Omaksi menopeliksi hankin pojalle vanhan takaveto Lada 1200:n. Oppipa ajokunnossa pitämisen perusteet.
      Tolppaväliin mahtui aina 2 henkilöautoa. Rakennus oli 60-luvulta.

      Hallissa huono valaistua? Katsastetuissa autoissa on oltava tomivat valot!

    • Anonyymi

      Alottajan kanssa samoilla linjoilla,
      olen kauhistellut omanki kaupungin valtavaa maanalaista parkkihallia,
      harmittaa tosissaan koko kallio-parkki,
      keskikaupunki on pelkää kävelykatua täynnä
      ja vanhalla kun on syd.vika ei jaksa kävellä lyhyttäkää matkaa kauppakeskuksiin, pitäisi päästä autolla lähelle ovia,
      joten sen jälkeen kun kallioparkki rakennettiin keskikaupungin kaikki kaupat tavallaan tyhjeni jäi menneisyyteen,
      en siellä vieraile juuri ollenkaan
      vain jos joku virasto sattuu olemaan vain siellä silloin on pakko jotenki sinne laahautua, yleensä kaveri vie autolla lähelle ovia, ja poistuu paikalta
      taxi on toinen keino,
      ihan tyhmää oli poistaa kaikki parkkipaikat katutasosta,
      kaupunki ei tullu ajatelleeksi ettei kaikki voi kävellä pitkiä matkoja sairauden takia,
      mulle onki tullu mieleen,
      että meille jotka emme voi kävellä sdy. vian vuoksi,
      meille pitäisi järjestää jotkut potkulaidat sille alueelle
      että jaksaisimme joskus asioida kaupungin keskustassaki,

      • Anonyymi

        Voihan sitä hankkia vaikka mitä potkulautoja ja rollaattoreja ja kuljettaa niitä siellä auton takakontissa niin voi niillä sitten huristella jos jalat ei kanna.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voihan sitä hankkia vaikka mitä potkulautoja ja rollaattoreja ja kuljettaa niitä siellä auton takakontissa niin voi niillä sitten huristella jos jalat ei kanna.

        Sähköversioita ei ainakaan osata käyttää ja ajaa siellä, missä niillä kuuluu ajaa.

        Sähköiset liikkumisvälineet
        https://www.traficom.fi/fi/liikenne/tieliikenne/sahkoiset-liikkumisvalineet


    • Anonyymi

      Esimerkiksi Turun keskusta on hankala. Olen jo yli vuoden ajan ajatellut käydä kauppahallissa, mutta ... miten se auton pysäköinti...
      Jari

      • Anonyymi

        Pellon laitaa saran päähän hyvä parkkeerata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe