Bella 530ht, mielipiteitä

Anonyymi

Hei,

Bella 530ht näyttää keskusteluttaneen palstalla aiemminkin, mutta kysynpä vielä omastakin puolesta:

Tuli tilaisuus hankkia merelle retkeilu- ja kalastuskäyttöön ´87- vuosimallin 530ht, 2013-vuoden 30hp:n nelitahtikoneella. Vene on hyvässä kunnossa. Mukana navi, kaiku ym. Hinta olisi varsin kohtuullinen.

Itselläni on veneilykokemusta vain järviltä muutaman hepan perärutkulla. Tämä olisi siis ensimmäinen vene merelle. Kannattaako? Edellisistä ketjuista ei ota pirukaan selvää, että onko 530ht loistava klassikko vai täysi susi.. Jos käyttö olisi pääosin rannikon suojassa, kivalla kelillä, niin onko tämä sopivan vakaa ja mukava ajella? Mites käsittely satamassa? Tuuliselle kelille en ole lähdössä, mutta toki pitää pärjätä jos retken aikana sattuu aallokkoa kohtaamaan. Lastina olisi 1-2 aikuista.

terv
JT

5

118

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helppo käsitellä satamassa kun on kompakti tapaus. Hyvät tilat ja vakaa kokoisekseen. Rungossa ei liene mitään kestävyyteen liittyviä pahoja vikoja.

      Huonona puolena on ominaisuudet kovassa vauhdissa kovemmassa kelissä kun on tommonen pyöreäpohjainen eikä v-pohjainen.

      Tuolla pitää siis yksinkertaisesti ajaa hiljempaa kuin liukuvilla versioilla ja tiputtaa nopeutta kelin kovetessa aikaisemmin kuin muilla veneillä. Positiivisena puolena on että voi ajaa myös hiljempaa kuin muilla ja toimii pienemmällä koneella kuin muut.

      Osta pois vaan, tolla koneella olevan saat myytyä myös eteenpäin josset jostain syystä tykkää.

      Makuja on monia ja rahalla saa. Tossa bellassa saa paljon venettä rahalla?

      • Anonyymi

        Ja 1..2 aikuista on oikein sopiva määrä bellaan.


    • Anonyymi

      Kiitos vastauksesta! Mihinkään kovaan ajoon tämä ei olisi tulossa, joten ominaisuudet saattaisi sopia minulle. Täytynee alkaa hieromaan kauppoja. :)

      • Anonyymi

        Hinta olisi siis alle 4t€:n. Ainakin Nettiveneen Belloihin verrattuna pidän tätä halpana tuolla moottorilla. Saanee omat takaisin, jos ei sovi omaan käyttöön.


    • Anonyymi

      Persaukisille tehty säälittävä tapaus. Aivan kuten 80-luvun itäautot. Ulkonäkö sen mukainen. Sen takia myytiin paljon. Ei enää edusta tätä päivää miltään kantilta katsottuna. Sitäpaitsi ihan helvetin kiikkerä. Kokeile aikamiehen laitapainolla ennen ostopäätöstä. Keulaan ei pääse kuin laitoja pitkin. Tehty sen aikaisille kevyille n. 25 hv kaksitahtimoottoreille. Painavalla moottorilla keulaa nousee liikaa jo 15 solmun vauhdissa. Koeaja ennen ostopäätöstä, niin huomaat senkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1692
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      893
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      96
      653
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe