Hei,
Bella 530ht näyttää keskusteluttaneen palstalla aiemminkin, mutta kysynpä vielä omastakin puolesta:
Tuli tilaisuus hankkia merelle retkeilu- ja kalastuskäyttöön ´87- vuosimallin 530ht, 2013-vuoden 30hp:n nelitahtikoneella. Vene on hyvässä kunnossa. Mukana navi, kaiku ym. Hinta olisi varsin kohtuullinen.
Itselläni on veneilykokemusta vain järviltä muutaman hepan perärutkulla. Tämä olisi siis ensimmäinen vene merelle. Kannattaako? Edellisistä ketjuista ei ota pirukaan selvää, että onko 530ht loistava klassikko vai täysi susi.. Jos käyttö olisi pääosin rannikon suojassa, kivalla kelillä, niin onko tämä sopivan vakaa ja mukava ajella? Mites käsittely satamassa? Tuuliselle kelille en ole lähdössä, mutta toki pitää pärjätä jos retken aikana sattuu aallokkoa kohtaamaan. Lastina olisi 1-2 aikuista.
terv
JT
Bella 530ht, mielipiteitä
5
111
Vastaukset
- Anonyymi
Helppo käsitellä satamassa kun on kompakti tapaus. Hyvät tilat ja vakaa kokoisekseen. Rungossa ei liene mitään kestävyyteen liittyviä pahoja vikoja.
Huonona puolena on ominaisuudet kovassa vauhdissa kovemmassa kelissä kun on tommonen pyöreäpohjainen eikä v-pohjainen.
Tuolla pitää siis yksinkertaisesti ajaa hiljempaa kuin liukuvilla versioilla ja tiputtaa nopeutta kelin kovetessa aikaisemmin kuin muilla veneillä. Positiivisena puolena on että voi ajaa myös hiljempaa kuin muilla ja toimii pienemmällä koneella kuin muut.
Osta pois vaan, tolla koneella olevan saat myytyä myös eteenpäin josset jostain syystä tykkää.
Makuja on monia ja rahalla saa. Tossa bellassa saa paljon venettä rahalla?- Anonyymi
Ja 1..2 aikuista on oikein sopiva määrä bellaan.
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta! Mihinkään kovaan ajoon tämä ei olisi tulossa, joten ominaisuudet saattaisi sopia minulle. Täytynee alkaa hieromaan kauppoja. :)
- Anonyymi
Hinta olisi siis alle 4t€:n. Ainakin Nettiveneen Belloihin verrattuna pidän tätä halpana tuolla moottorilla. Saanee omat takaisin, jos ei sovi omaan käyttöön.
- Anonyymi
Persaukisille tehty säälittävä tapaus. Aivan kuten 80-luvun itäautot. Ulkonäkö sen mukainen. Sen takia myytiin paljon. Ei enää edusta tätä päivää miltään kantilta katsottuna. Sitäpaitsi ihan helvetin kiikkerä. Kokeile aikamiehen laitapainolla ennen ostopäätöstä. Keulaan ei pääse kuin laitoja pitkin. Tehty sen aikaisille kevyille n. 25 hv kaksitahtimoottoreille. Painavalla moottorilla keulaa nousee liikaa jo 15 solmun vauhdissa. Koeaja ennen ostopäätöstä, niin huomaat senkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827