Johtuuko näykkiminen..

Faaraokoiran pentumme on nyt kaksi päivää näykkinyt ranteita ja käsiä(esim. kun antaa kiitokseksi makupalan hampaat osuvat kuin "vahingossa" sormiin..)sekä tarraa housunlahkeisiin.
Koira on ollut meillä vasta viikon, on siis yhdeksän viikkoinen.Olemme kokeilleet suihkupulloa eikä vaikutus ole voimakas, katsoo vaan ja nuolee huuliaan. Tänään kannoin hänet vessaan ja jätin sinne muutamaksi minuutiksi, kun näykkiminen ei loppunut...
Se on vaan NIIN turhauttavaa, kun leikkihetki päättyy aina irvistelyyn ja näykintään..
Jotain hyväksi todettuja vinkkejä kaivataan.
4347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eikö se kuulu tuohon pentuikään että pureskellen tutkitaan asioita! Meidän sesse saa välillä sellasia kohtauksia, ettei oo tosikaan,yrittää purra jaloista ja käsistä, oon silloin "tukkinu" sen suuhun puruluun tai vastaavan ja kyllä se yleensä on kokenut sen lelun mielenkiintoisemmaksi kuin mun käden : ).

Toisilla koirilla voi auttaa kun vain heiluttaa jotain lelua houkuttelevasti sen edessä, muttei tepsi kyllä meidän koiruudelle.

Ääritilanteessa (kun ei auta mikään) oon karjunut matalalla äänellä "irti" tai "ei" (riippuu mitä tekee: )) ja painanut maahan ja pitänyt siinä niin kauan että alistuu. Tätä teen harvoin, mutta pakko se joskus on ,kun koira on kuin riivattu : )

Mutta sanoisin kyllä että tuo pureminen vähentyy kun koira vanhenee (pureskeleehan pikkuvauvatkin kaikkea..).Tietysti parempi puuttua siihen jo nyt, ettei vaan tule myöhemmin ongelmia.

Toivottavasti saatte koiruutenne aisoihin, ja kokeilkaa eri keinoja että löydätte sen mikä tehoaa teidän pentuun. Nämä em.on vain meidän kokemuksia ja on tehonnut meidän koiraan, nehän on yksilöitä kaikki...Tsemppiä!

Äänestä

Rupesin eilen tarkkailemaan pentua, että milloin eniten "puretuttaa".Ja kyllähän se leikkiä on, häntä heiluu korkealla samaan aikaan. No, onneksi huomasimme, että tälläisen leikin saa loppumaan kun lähtee sohvalle eikä huomio häntä vähään aikaan..odotellen hampaiden vaihtumista..

Äänestä
  • Se pentu/uhmaikä. Se on vielä niin utelias ja halua testata kaikkea mitä voi purra. Älä huolestu. Mutta jos se aikuisenakin puree niin sitten kannnattaa huolestua.. :)

    Äänestä

  • Pennut kyllä purevat kaikki ja se tapa siirtyy kyllä valitettavan usein aikuisellekin, ellei koiralle tehdä siihen stoppia. Useilla koirilla se tosin hoituu automaattisesti, mutta hankalimmat tapaukset ja villeimmät nakertelijat kuuluvat tähän riskiryhmään.

    Itse omistan Shiba Inun, joiden luonteeseen kuuluu nakerrella paljon. Hyviä tapoja tämän vähentämiseksi on leikin aikana juuri kohdistaa huomio pois koirasta välittömästi sen nakerrettua kiellettyä asiaa (vaate, vartalo). Toinen melko näppärä konsti "vahingossa" tapahtuneisiin purukohtauksiin on itse "ulahtaa" voimakkaalla äänellä, aivan kuin tuo pureminen sattuisi valtaisasti (ulahtaa kuten pennut itse niitä satutettaessa). Usein homma loppuu saman tien. Riittävän useasti toistettuna pentu oppii oikeanlaisen käytöksen, eikä juurikaan käytä hampaita.

    Vieraita ja esineitä nakerreltaessa olen iskenyt voimakkaasti kämmeneni yhteen aikaan saaden kovan ja koirasta yllättävän läimäyksen. Täten olen saanut koirani ymmärtämään olemaan nakertelematta esim. tohveleita ja tarkoituksena olisi kitkeä nakertelu ENNEN hampaiden lähtöä, koska silloin se vasta vaikeaksi muuttuu... Rotuni vielä kaiken kukkuraksi saavuttaa suurimman uhman juuri hampaiden lähdön jälkeen, joten tuolloin on kaikkein selvimmin tehtävä esille laumanjohtajan asema. Näin ollen en halua silloin kokea entistä hirveämpää kinastelua nakertelusta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toiminnan puutteesta vai..? kirjoitti:

Faaraokoiran pentumme on nyt kaksi päivää näykkinyt ranteita ja käsiä(esim. kun antaa kiitokseksi makupalan hampaat osuvat kuin "vahingossa" sormiin..)sekä tarraa housunlahkeisiin.
Koira on ollut meillä vasta viikon, on siis yhdeksän viikkoinen.Olemme kokeilleet suihkupulloa eikä vaikutus ole voimakas, katsoo vaan ja nuolee huuliaan. Tänään kannoin hänet vessaan ja jätin sinne muutamaksi minuutiksi, kun näykkiminen ei loppunut...
Se on vaan NIIN turhauttavaa, kun leikkihetki päättyy aina irvistelyyn ja näykintään..
Jotain hyväksi todettuja vinkkejä kaivataan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu