Moro!
Olen korjauttanut mönkijäni huollossa viime viikolla, jossa vaihdettiin vilkkurele, putsattiin polttoaineanturi ja ladattiin akku ja silmäiltiin noin yleistä kuntoa. Kun toimme sen takaisin kotiin, alkoivat käyntihäiriöt ja häiriöt tyhjäkäynnillä pysymisessä.
Ajoin lenkin ja pysäytin yrittäen vaihtaa peruutusvaihteen päälle, mutta mitään en ehtinyt tehdä kun se sammui. Sitten alkoi olla haastava saada mönkkäriä edes päälle.
Muutaman kerran sain sen käyntiin ja pysyi pikkuhetken (korkeintaan minuutin) itsekseen tyhjäkäynnillä ja sitten sammui. Myöskin jos yritti painaa kaasua eli antaa kierroksia, se sammui siihenkin. Yritettiin polkemalla ja sähköstartilla, kummallakin samat tulokset.
Polttoainetta on tankki täynnä. Siellä oli aluksi 95 mutta tankattiin viime viikolla 98 sinne, koska käy paremmin öljyn kanssa.
Ilmansuodatin on myös tarkastettu ja se oli puhdas eli ei mitään likaa. Polttoainesuodatinta ei ole.
Mönkijässä automaattinen/sähköinen ryyppy.
Vaihdoin akun eilen uuteen, ei vaikutusta. Tänään otin kaasuttimen pois ja hiukan putsailin vaikkei se ollut oikeastaan edes likainen. Vaihdoin äsken myös uuden sytytystulpan eikä tälläkään mitään tulosta. Samat viat siis näidenkin jälkeen.
Polttoainehana on myös auki-asennossa. Eräästä kaasuttimen letkusta en kuitenkaan ole satavarma, koska sen kiinnilaittamisessa oli pientä ongelmaa. Kyllä se siis jotenkin kiinni on.
Jos hyvä tuuri käy, saattaa hetken pystyä ajamaankin (taikka kunnes pysähtyy eikä paina kaasua). Harvemmin kuitenkin käynyt näin, ehkä pari kertaa.
Jouduttu ostamaan näiden takia uusi akku, akkulaturi ja hylsysarja.
Osaako joku selittää, missä on vika?
Mönkijä on Kymco MXU 50 ja vuosimalli 2007.
Käyntihäiriöitä mönkijässä
Anonyymi
3
821
Vastaukset
- Anonyymi
Putsaa kaasari ihan kunnolla, eli jarrupuhdistusainetta ja paineilmaa joka koloon. Irrota kaikki suuttimet samalla ja niihin sama hoito ja katso valoa vasten ettei niihin jää mitään. Pienikin hiekanjyvä jossain voi aiheuttaa käyntihäiriöitä.
Se ongelmallinen letku kannattaa tarkastaa että on oikeasti kiinni ettei jää vuotamaan ilmaa. - Anonyymi
Oliko tulppa kostea vai kuiva kun sammahti?
- Anonyymi
Sytytystulppa oli hieman kostea, kun otin sen pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1211807Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2661524- 681409
- 751372
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991117Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893