Maskeista, etäisyyksistä ym. luovutaan, luovutaanko terveydestäkin?

Anonyymi

THL: johtajan Mika Salmisen mukaan olemme parin kuukauden päässä normaalitilanteesta. Tieto johon haluan uskoa pohjautuu rokotekattavuuteen ja rokotteiden tehokkuuteen. Edellyttää kuitenkin nuorten ikäluokkien aktiivisuusta ottaa rokote. Myös siihen että ei mitään uutta vakavampaa tietoa sairastumisista ja rokotteista ilmaannu tai uusia variantteja. Erityisesti kouluikäisten ja opiskelijoiden tulisi saada riittävää puolueetonta valistusta rokotteiden tarpeellisuudesta ja vaikutuksesta koskien sekä heitä itseään, perhettä ja myös koko yhteiskuntaa. Kahden annoksen rokotesuojan saanut voi halutessaan osallistua ilman turvavälejä ja maskia ja olla jokseenkin varma että ei tartuta läheisiään. Kolmatta rokotetta harkitaan annettavaksi riskiryhmille. Käsittääkseni maskia ja suojaetäisyyksiä tulisi voida käyttää rokotussuojan lisäksi ainakin riskiryhmien kohdalla erittäin tartuntavaarallisissa tiloissa, joita on bussit, hissit, terveyskeskusten odotustilat jne. Tai jos työtehtäviin liittyy suuri tartuntariski. Tilastojen valossa rokote ei suojaa kaikkia, kaikissa tilanteissa riittävästi, saati rokottamattomia. Pääministerin lausuman mukaan etäisyyksien lisäksi myös maskeista luovutaan noin kuukauden päästä. Uskon että hän tarkoittaa että maskipakosta luovutaan ja käyttö jää oman harkinnan varaan. Ilokseni ainakin oman kuntani asiakaspalvelutehtävissä on kiitettävällä tavalla käytetty viimepäivinä maskia.
Kuitenkin tällä hetkellä juuri niissä paikoissa tartunnat leviävät, joissa ei voi käyttää maskia, kuten ruokapaikoissa. Jos rajoitteet estävät palvelujen tarjoajien liiktetoimia, saattaa maskittomuus tai turvaetäisyyden puute myös saada aikaan asiakaskatoa.
Ihan suoraan muiden maiden mallin mukaan ei pitäisi turvatoimista luopua. Olemme hyvän alun jälkeen jääneet jälkeen rokotuskattavuuden suhteen moniin muihin maihin nähden. Nyt juuri nuorten ikäluokkien tulisi pitää kiirettä maamme rokotuskattavuuden saamiseksi, koska rokotteiden ainakin pitäisi riittää, ja mahdollisuus saavuttaa muiden maiden prosenttiluvut on hyvä. Rokotehaluttomat ovat tehneet tietoisia valintoja ja sairastuvat omalla vastuullaan, tosin yhteiskunnan kustannuksella. He alentavat rokotesuojan kattavuutta. Toisaalta myös osa ei uskalla ottaa rokotetta. Kuitenkin jo yhden rokotteen ottanut, joka voi sairastua koronaan, mutta oletettavasti lieväoireiseen, saa bonuksena sairastumisen kautta immuniteetin myös deltta-varianttiin nähden.

2

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun ja vasta kun rokotuksen saaneiden määrä on riittävä, (laumasuoja) maskeista voidaan luopua. Toisaalta jos matkustuksen rajoitukset poistetaan, saattaa etäisyysksien ja maskien käyttö olla tietyissä tilanteissa vielä tarpeen. Korona-pandemian hyvinä puolina pidän sitä, että ihmiset ovat oppineet suojautumaan infektioilta, eikä häpeä maskin käyttöäkään, kuten pandemian alussa. Aika näyttää kuinka pitkäaikaisen suojan rokotteilla saa. Edelleen on tilanteita, joissa olisi syytä suojautua, koska infektion saamisen vaara on keskimääräistä suurempi.

      • Anonyymi

        Onko tutkittu kuinka tehokkaasti maski suojaa tältä virukselta?
        Samoin.
        Kuinka tehokas se kahden metrin suoja-alue on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      112
      4677
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4415
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1789
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1681
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1129
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      356
      1127
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1020
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      999
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      958
    Aihe