Maskeista, etäisyyksistä ym. luovutaan, luovutaanko terveydestäkin?

Anonyymi

THL: johtajan Mika Salmisen mukaan olemme parin kuukauden päässä normaalitilanteesta. Tieto johon haluan uskoa pohjautuu rokotekattavuuteen ja rokotteiden tehokkuuteen. Edellyttää kuitenkin nuorten ikäluokkien aktiivisuusta ottaa rokote. Myös siihen että ei mitään uutta vakavampaa tietoa sairastumisista ja rokotteista ilmaannu tai uusia variantteja. Erityisesti kouluikäisten ja opiskelijoiden tulisi saada riittävää puolueetonta valistusta rokotteiden tarpeellisuudesta ja vaikutuksesta koskien sekä heitä itseään, perhettä ja myös koko yhteiskuntaa. Kahden annoksen rokotesuojan saanut voi halutessaan osallistua ilman turvavälejä ja maskia ja olla jokseenkin varma että ei tartuta läheisiään. Kolmatta rokotetta harkitaan annettavaksi riskiryhmille. Käsittääkseni maskia ja suojaetäisyyksiä tulisi voida käyttää rokotussuojan lisäksi ainakin riskiryhmien kohdalla erittäin tartuntavaarallisissa tiloissa, joita on bussit, hissit, terveyskeskusten odotustilat jne. Tai jos työtehtäviin liittyy suuri tartuntariski. Tilastojen valossa rokote ei suojaa kaikkia, kaikissa tilanteissa riittävästi, saati rokottamattomia. Pääministerin lausuman mukaan etäisyyksien lisäksi myös maskeista luovutaan noin kuukauden päästä. Uskon että hän tarkoittaa että maskipakosta luovutaan ja käyttö jää oman harkinnan varaan. Ilokseni ainakin oman kuntani asiakaspalvelutehtävissä on kiitettävällä tavalla käytetty viimepäivinä maskia.
Kuitenkin tällä hetkellä juuri niissä paikoissa tartunnat leviävät, joissa ei voi käyttää maskia, kuten ruokapaikoissa. Jos rajoitteet estävät palvelujen tarjoajien liiktetoimia, saattaa maskittomuus tai turvaetäisyyden puute myös saada aikaan asiakaskatoa.
Ihan suoraan muiden maiden mallin mukaan ei pitäisi turvatoimista luopua. Olemme hyvän alun jälkeen jääneet jälkeen rokotuskattavuuden suhteen moniin muihin maihin nähden. Nyt juuri nuorten ikäluokkien tulisi pitää kiirettä maamme rokotuskattavuuden saamiseksi, koska rokotteiden ainakin pitäisi riittää, ja mahdollisuus saavuttaa muiden maiden prosenttiluvut on hyvä. Rokotehaluttomat ovat tehneet tietoisia valintoja ja sairastuvat omalla vastuullaan, tosin yhteiskunnan kustannuksella. He alentavat rokotesuojan kattavuutta. Toisaalta myös osa ei uskalla ottaa rokotetta. Kuitenkin jo yhden rokotteen ottanut, joka voi sairastua koronaan, mutta oletettavasti lieväoireiseen, saa bonuksena sairastumisen kautta immuniteetin myös deltta-varianttiin nähden.

2

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun ja vasta kun rokotuksen saaneiden määrä on riittävä, (laumasuoja) maskeista voidaan luopua. Toisaalta jos matkustuksen rajoitukset poistetaan, saattaa etäisyysksien ja maskien käyttö olla tietyissä tilanteissa vielä tarpeen. Korona-pandemian hyvinä puolina pidän sitä, että ihmiset ovat oppineet suojautumaan infektioilta, eikä häpeä maskin käyttöäkään, kuten pandemian alussa. Aika näyttää kuinka pitkäaikaisen suojan rokotteilla saa. Edelleen on tilanteita, joissa olisi syytä suojautua, koska infektion saamisen vaara on keskimääräistä suurempi.

      • Anonyymi

        Onko tutkittu kuinka tehokkaasti maski suojaa tältä virukselta?
        Samoin.
        Kuinka tehokas se kahden metrin suoja-alue on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      15
      2940
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2537
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1403
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1330
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1211
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      969
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      863
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      796
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      27
      635
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      606
    Aihe