Nyt on kaikilla lomat pidetty ja koronarajoitukset purettu. Se tietää vilkasta liikennettä aamuisin pyöräteille. Kaikilla pyöräilijöillä ei ole säännöt selvillä. Tänään kun pyöräilin töihin, yksi pyöräilijä ajoi kovaa kevyenliikenteen väylällä ja jätti väistämättä. Tilanteessa oli yksi jalankulkija vaarassa.
Vastaukset 5
- Anonyymi
Vähän epäselvä avaus. Jätti väistämättä mitä? Eikö silloin pitäisi tulla osuma jos jättää väistämättä?
- Anonyymi
Kaikkien on syytä kerrata ne säännöt. Suojatie on "suojatie" vain jalankulkijoille. Pyöräilijä saa pyöräillä suojatien yli, mutta pyöräilijän pitää osata väistämissäännöt tilanteessa (tietenkin myös ajoradan liikenteen pitää).
Usein on suojatien lisäksi samassa kohtaa myös pyörätien jatke, joko merkitty sellainen tai merkitsemätön jatke. Pyörätien jatke on pyöräilijän ajoradan ylityspaikka (kevyenliikenteen väylä jatkuu toisella puolella), mutta se merkitään vain, jos väistämisvelvollisuus ajoradan liikennettä kohtaan on osoitettu liikennemerkillä B5, B6 tai B7, ennen pyörätien jatketta.
Esimerkki, jossa kevyenliikenteen väylä jatkuu molemmin puolin ajorataa (sen liikennemerkit eivät tosin kuvassa näy):
https://i.ibb.co/zhv1sJb/Pyoratien-j...-muutokset.jpg- Anonyymi
Liikennesurman materiaalit ovat nykyisin varsin hyviä. Joitain juuri tuollaisia puutteita niistä kuitenkin löytyy. Pyörätie on siellä, mihin se on liikennemerkeillä merkattu. Pyörätienjatkeet pitää ensi vuoden kesäkuuhun mennessä olla merkattu umpeen (=suojatie) tai merkattuna tuonkin linkin takaa löytyvällä tavalla kärkikolmiolla autolla lähestyvien suunnasta.
Pyöräteiden merkit saivat harmittavan pitkän siirtymäajan tieliikennelakia uudistettaessa. Niistä näkee ihan varmasti pyörätien yksi- tai kaksisuuntaisuuden vasta 2027 kesällä. Kiitos Kuntaliiton, joka sai läpi sen, ettei kunnilla ole varaa niin suureen määrään lisäkilpiä. Helsinki on tosin homman jo aika hyvin hoitanut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liikennesurman materiaalit ovat nykyisin varsin hyviä. Joitain juuri tuollaisia puutteita niistä kuitenkin löytyy. Pyörätie on siellä, mihin se on liikennemerkeillä merkattu. Pyörätienjatkeet pitää ensi vuoden kesäkuuhun mennessä olla merkattu umpeen (=suojatie) tai merkattuna tuonkin linkin takaa löytyvällä tavalla kärkikolmiolla autolla lähestyvien suunnasta.
Pyöräteiden merkit saivat harmittavan pitkän siirtymäajan tieliikennelakia uudistettaessa. Niistä näkee ihan varmasti pyörätien yksi- tai kaksisuuntaisuuden vasta 2027 kesällä. Kiitos Kuntaliiton, joka sai läpi sen, ettei kunnilla ole varaa niin suureen määrään lisäkilpiä. Helsinki on tosin homman jo aika hyvin hoitanut.Voi olla että kevyenliikenteen väylän liikennemerkit sijaitsevat noissa kuvissa kuva-alueen ulkopuolella. Hyvä olisi kuitenkin ollut, jos näkyisivät kuvissa. Pääpointti kuvissa on kuitenkin se, milloin jatke merkitään ja milloin se jätetään merkitsemättä.
- Anonyymi
Autoilija väistää pyöräilijää useammin kuin sääntöjen mukaan tarvitsisi – niin pitääkin, sillä siihen on ainakin kolme hyvää syytä
https://yle.fi/uutiset/3-12110237
Tuollaisen jutun YLE on saanut aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1511251Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1191048Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset215798En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.59771- 64742
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä26729- 136705
- 45641
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57622Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss58564