Venäläiset aseet

Suomalaisilla poliitikilla on hirveä hinku natoon. Mikä on todella typerää lähteä ny taas johonki afganistaniin.

Samoin suomalaiset nykypäivänä tahtovat naureskella venäläisille aseille. Näille henkilöille kehoittaisin vierailemaan ympäri Suomea hautuumailla. Kun sankarihautoja katselee niin ei voi kuin ihmetellä niitä jotka venäläisten aseita haukkuvat. Annetaan veteraaneille se kunnia mikä heille kuuluu, venäläisten aseet olivat jo tuolloin ylivertaisia suomalaisiin verrattuna, mutta onneksi suomalainen sotilas teki tuolloin tarvittavan työn.

Käykää niillä haudoilla.
9316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eivät aseet tapa, vaan aseiden käyttäjät.

Suomi ja Venäjä olivat joutuneet sotaan, ja Kekkonen meni tapaamaan Brezhneviä.
- Laskimme teillä olevan 100.000 sotilasta rintamalla. sanoi Brezhnev.
- Kyllä. Paljonko sotilaita aiotte lähettää meitä vastaan? kysyi Kekkonen.
- Puoli miljoonaa. sanoi Brezhnev.
- Täytyypä jakaa miehille sitten 5 patruunaa. sanoi Kekkonen.

Äänestä
  • Toisekseen, eräs venäläinen poliitikko tai oliko se kentsu joka sanoi:
    "Koska emme voi viisinkertaistaa armeijamme kokoa, on jokaisen sotilaan taisteltava kuin 5 sotilasta yhdessä".
    Toisaalta Shoigu on puhunut armeijan väen lisäämisen olevan turhaa, kun robotit ja dronet alkaa hoitaa sotilaiden tehtäviä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Kumma homma ettei se mene jakeluun, että me hävittiin sota. Sekään ei tunnu menevän jakeluun joillekin, että venäläisillä seilla tekee jotain, muuten sankarihautuumaillamme ei olisi niin paljon hautoja. Joillekin tiedoksi ettei kovin montaa venäläistä vastattu. Ja nykyisin tuskin edes yhtä.

    Äänestä

70-luvulla baikal-ilmakiväärini kuti juuttui piippuun. Haulikoissa ehkei samaa ilmiötä? ;-)

Äänestä

Meän vihollinenhan on jos haluaa olla niin Venäjä. Jos niiden kans joudutaan ottaan yhteen, niin mistä witusta meän uudet hankinnassa olevat hävittäjät nousee ilmaan, kun kentät ja varalaskupaikat on pommitettu. Mistä saat koneisiin varaosia? Oisko se kuiten järkevämpää tilata maasta ilmaan ammuttavia ohjuksia jotka maksais murto-osan hävittäjien hinnasta. Ne hävittäjämme ei edes mahtus ilmaan. Toki nato haluja riittää monilla puolueilla joille osallistuminen johonkin uuteen afganistanin sotaan vaatii hävittäjiä jokka sopii natolle.

Äänestä

Kreml aloitti voimansa tunnossa sodat 1939 kun oli liittoutunut nazi-Saksan kanssa kirjallisesti. Nyt kun NL ja Varsovan liitto ovat hajonneet, on Moskovalla liittolaisena enää Valko-Venäjä. Nämä ovat juuttuneet surulliseen pikku kapinaan Ukrainassa. Sen pituinen se.

Äänestä
  • Aloittaja

    Pointtisi aiheeseen on???

    Äänestä

ei kai se Naton herrojen vierailu ollut piparireseptin tuominen pressalle vaan ohjeet Natoon liittymiseen ja kuinka ollakkaan pressa lähti heti putinin juttusille ettei suomi natoon liittyisi mutta kun tuo Kiinan vaara on suuri...venäjän ja Kiinan välit eivät ihan syli lämpimät ole....katsokaa vain niin nyt alkaa "rumba" eli käännytystyö..

1Äänestä
  • Kyllä Suomen olisi nyt syytä liittyä NATOon. Venäjä jo laittaa yhtä tukiasemaa Puumalan saaeen, kun Itämeren rannalla tuo epäonnistui valppaan ministerimme ansiosta.

    Miten nyt lienee nuo ministerit? Kuinka tarkalla korvalla ja silmällä seuraavat noita Putinin touhuja.

    Venäjä menetti runsaasti liittolaismaita. Nyt ei ole Euroopassa muuta kuin tuo Valko-Venäjä, jonka on ollut nyt pakko taipua Putinin puoleen.

    Suomen asema on vaakaöaudalla, minkä juuri osoittaa tuo tukikohtien etsiminen ja nimenomaan Suomen rajojen sisäpuolelta. Todeella peloytavaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jussiTORNIO31 kirjoitti:

Suomalaisilla poliitikilla on hirveä hinku natoon. Mikä on todella typerää lähteä ny taas johonki afganistaniin.

Samoin suomalaiset nykypäivänä tahtovat naureskella venäläisille aseille. Näille henkilöille kehoittaisin vierailemaan ympäri Suomea hautuumailla. Kun sankarihautoja katselee niin ei voi kuin ihmetellä niitä jotka venäläisten aseita haukkuvat. Annetaan veteraaneille se kunnia mikä heille kuuluu, venäläisten aseet olivat jo tuolloin ylivertaisia suomalaisiin verrattuna, mutta onneksi suomalainen sotilas teki tuolloin tarvittavan työn.

Käykää niillä haudoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu