Moi
Oon 16-vuotias tyttö ja haluaisin aloittaa nyrkkeilyn. Lajin aloittamiseen minulla on kaksi syytä. 1. Haluan jonkin harrastuksen, jotta pysyn kunnossa. 2. Haluan oppia itsepuolustuslajia, sillä välillä tunnen oloni liian heikoksi jos ikinä joutuisin tappeluun. Onko kellään vinkkejä antavaksi tai ylipäätään vastausta kysymykseeni? Arvostaisin paljon jos joku samalla myös kertoisi lajista enemmän että onko se oikeasti liian hankalaa ja vieko se aikaa paljon tai riittääkö vain että käy siellä pari kertaa viikossa lukion ohella.
Voiko nyrkkeilyn aloittaa vaan urheillakseen ja olla menemättä otteluihin
17
1026
Vastaukset
- Anonyymi
Jokainen harrrastelija päättää ihan itse, meneekö otteluihin vai ei. Kunto nousee missä tahansa lajissa ja tyylisuunnassa, kunhan vain seuran treenit ovat hyvät. Kuntonyrkkeilytunnit ovat myös hyvä vaihtoehto. Itsepuolustukseen suosittelen naisten itsepuolustus- ja uhkatilannekoulutusta.
- Anonyymi
Jokainen tähtää sisimmässään MM otteluun
Muuta on turha väittää kenenkään - Anonyymi
Kuntonyrkkeily, siellä opetetaan oikea tekniikka ja oppii lyömään. Kilpanyrkkeilyseurat näitä yllä pitää ja usein samat valmentajat toimivat molemmissa hommissa.
Ei kun ota yhteys paikalliseen seuraan ja kysy sieltä, täältä ei voi kuin arvailla. - Anonyymi
Mieluiten MM-otteluun, mieluiten jopa WBC-liiton.
- Anonyymi
Tyhmään kysymykseen vittumainen vastaus: ei voi. Jokainen tähtää sisimmässään maailmanmestaruuteen.
- Anonyymi
Tähtäisit itse itseäs coltilla ohimoos.
- Anonyymi
Jokainen jolla on munaa tähtää MM vöihin
Tuli mieleen sellainen huvittava tilanne, missä joku kaltaisesi ei-otteleva treenaa ja treenaa ollen vielä todella lahjakas niin, että salilla sparratessaan muita olisi olympialaisiin valmistautuva nyrkkeilijä todella kusessa sparrattavan kanssa. ; )
Itse asiassa todella kova sparraaja voi ansaita vähän kahvirahaakin sillä.
Helpompaa nyrkkeilyä harrastavan on olla ottelematta kuin esimerkiksi jääkiekkoilijan! :D- Anonyymi
Harkitse, saat päähäsi iskuja, ei terveellistä.
Ehkä joku muu kamppailulaji, esim. judo. - Anonyymi
totta kai.Nyrkeily on mahtava kuntolaji. Hoitaa myös päättä,voit hakat säkkiä ja purkaa sihen pahan mielesi. Liity vaan kotisi lähellä nyrkeily seuraan,Kerrot motiivisi,kilpailee et lähde.Liikunta salit ainakin H:Ki kaupunki.On nyrkeily säkejä,kuin muita kuntoiluun liityviä. Vanhempi väki opetaa siellä sinua ihan ilmasiksi oikea teknikka hakaa esim. säkkiä,Hyppy narun voit ostaa itsellesi. Kuulu osana nyrkeilyyn. Hyppy naru on helppo kuntoilu välinen kaiken ikäisille,voi ulkona hyppiä sillä ihan missä vain ja kunto kasvaa todella hyvin.
- Anonyymi
Totta,nyrkkeily kuntoiluna on todella upea laji,monipuolinen tapa hikoilla ,kunto ja voima,molemmat kohotat yllättävän monipuolisella liikunnalla.
- Anonyymi
Tuo aloitus on taas noita feikkialoituksia. Aika hyvin väsätty mutta potaskaa. 16 v tyttö ei kysele täällä mitään, kun on eläviä ihmisiä keltä kysellä.
- Anonyymi
Ns. nyrkkeilijöitä,nyrkkeilyihmisiä on Suomessa vaan muutama sata,asiantuntijoita kymmeniä.Kuntonyrkkeilijöitä muutama tuhat.Tämä on totuus.Se on olematon määrä tässä maassa.Puhuin tästä aikanaan erään Brittibokraajan kans että Suomi ei ole nyrkkeilyä ymmärtävä kansa.Yllättäen hän oli kotimaastaan samaa mieltä täysin.Olin ihmeissäni mutta tarkemmin ku miettii,onhan sitä populaa Briteissä aivan eri määrä ku Suomessa.Asia on edelleen näin:Nyrkkeily on outo ja mystinen laji lähes koko kansalle.
- Anonyymi
Melkeen kaikki nyrkkeilijät on bedofiilejä...
Kuuluu siihen kulttuuriin
- Anonyymi
Obettele kirjottamaan oikein buubää...
- Anonyymi
Bedofilia on nyrkkeilyn WBA liiton säännöstössä sallittu
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin28010498IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3337376Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?861987Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1231741Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut791699Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61541- 1101201
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48989Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26848MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312772