Olen saanut lääkityksen kilpparin vajaatoimintaan noin 1 kk sitten arvoilla TSH 12,1 ja T4V 15,9. Väsymys ja palelu ei ole hellittänyt vieläkään mutta kysymys onkin siitä että "termostaatti" tuntuu olevan ihan sekaisin. Normaalia olotilaa ei ole ollenkaan: joko on ihan jäätävän kylmä tai sitten hikoilen niin että tukkakin on ihan märkä. Varsinkin yöt on ihan yhtä helvettiä peitto päälle peitto pois peitto päälle jne... Liittyykö tämä jotenkin näihin kilpparivaivoihin vai onko tämä jotakin muuta? Tällainen vaiva oli kyllä jo ennen lääkitystäkin muutaman kuukauden ajan.
Mikä vaivaa?
Tatjaana
1389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
odottele ihan rauhassa, että lääkitys alkaa tehota. Kuukaudessa ei vielä kaikki korjaannu. Ja sitä paitsi on todennäköistä, että aloitusannos on niin pieni, ettei se vielä poista oireita. Onhan seuranta määrätty eli menethän kontrolliin labaratorioon? Se pitäisi tehdä noin 1,5 kk lääkityksen aloittamisesta. Sen jälkeen mietitään minkä verran annostusta nostetaan.
Monilla elimistön tasapainottumiseen menee useita kuukausia. Turhaan pelottelematta voi sanoa, että joskus annostuksen saaminen kohdalleen voi kestää jopa vuosia, kun elimistö reagoi milloin mitenkin.
Mutta ainakaan kuukaudessa ei tilanne vielä voi täysin korjaantua.
Ellei kontrollia ole määrätty, soita lääkärille ja pyydä lähete parin viikon kuluttua.