Hyvää yötä

Anonyymi

Voikohan sitä oikeasti seota kunnolla? Vai onko tämä nyt sitä? Välillä on tuntunut siltä, mutta jotenkin selvinnyt vielä. Mä en oikeasti jaksa ihmisiä, en noita uskonnonharjoittajia varsinkaan yhtään.Mulla ei riitä enää yhtään ymmärrystä ärsyttävän heikoille, tyhmille ja pelokkaille aikuisille ihmisille. Eikö ole muka ihan normaalia tuntea välillä suunnatonta vihaa? Aivan varmasti on. Turha kaunistella yhtään. Mutta pian en pysty liikkumaan enää tuolla, niin paljon sisällä kiehuu.
No ei sen puoleen, siellä kauaa liikutakaan enää. Aika käy vähiin. Yhtään ei parempi olo tule niistä ”tsempeistä”. Täyttä paskaa kaikki.

4

83

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo reaktio tulee silloin, kun elää lähinnä aivojensa varassa. Turhauttaahan se. Mutta ei sinun pitäisi vihata ihmisiä ilman hyvää syytä. Se viha on sinussa, ei niissä toisissa. Tunnetko sisimmässäsi vihaa itseäsi kohtaan? Sinua voisi auttaa, jos pyrkisit ymmärtämään niitä toisia. Ei tarvitse ajatella samoin kuin he, vaan miettiä miksi he ajattelevat niin. Voit myös miettiä, mikä teitä yhdistää, eikä sitä mikä erottaa. Yritä rakastaa niitäkin ihmisiä ja välittää heistä. He ovat juuri niin hyviä kuin he pystyvät sillä hetkellä olemaan. Ja niin olet sinäkin. Oletko muistanut rakastaa itseäsi?

    • Anonyymi

      No olisiko syytä siirtyä välinpitämättömyyteen, sehän oli se rakkauden vastakohta.

    • Anonyymi

      Voi seota.

    • Anonyymi

      Niin, voi olla vaikeaa liikkua sellaisten ihmisten seassa joita tekisi mieli leipoa turpaan kun sitä selvästi kerjäävät. Väkivalta on kuitenkin väärin ja lyhytaikainen ratkaisu jolla ei voi ylpeillä. Mutta saako siitä nauttia, että halventajat joutuu olemaan varpaillaan? En tiedä vastausta tähän, mutta kadulla tilanne on kuitenkin eri kuin jossain muualla ja jos tuntuu siltä, että on oikeutettu rikkomaan toisen rauhaa halveksunnalla niin ei voi myöskään lähteä yleistämään, että tuollainen hän on kaikille tai välttämättä edes uhriutua jos metsä vastaa omalla tavallaan miten sinne huudetaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      76
      7040
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6128
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      55
      3475
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3219
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      190
      1702
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1438
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1166
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1163
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1070
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1047
    Aihe