Muistisairaan aseisiin ei puututa

Anonyymi

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/muistisairailla-hoivakotiasukkailla-aselupia-ja-aseet-vartioimattomana-kotona-iso-riski-aseturvallisuudessa/8229856#gs.axfou9

"Muistisairailla hoivakotiasukkailla aselupia ja aseet vartioimattomana kotona – "Iso riski aseturvallisuudessa"

No, miksi sitten poliisi ei ole asiaan puuttunut ja hakenut aseet pois, no kun musitisairas on hoitokodissa, eikä pääse aseitaan käyttämään, joten muistisairaasta ei aiheudu vaaraa aseiden kanssa.
Aselupia ja ajokorttia koskevat eri säännökset. Hoitokodissa olevalla muistisairaalla tuskin on enää ajokorttia, kun terveysviranomaiset ovat antaneet poliisislle potilaan tiedot ja poliisi on ottanut ajokortin pois muistisairaalta.
Aselupia poliisi ei ole ottanut pois, eikä noutanut aseita, vaikka poliisi näkee, että samalla muistisairaalla henkilöllä on aselupia ja aseita.
Erikoista, ettei poliisi ole tähän puuttunut.

1

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistä poliisi tietää henkilön sairastavan muistisairautta. Ei mistään, sillä ase- ja terveysrekisteriä ei pysty poliisi ajamaan ristiin. Muistisairaan omaiset voisivat olla asiassa aktiivisia, jos asia olisi ongelma.

      Toisaalta mitä ongelmia aseet aiheuttavat muistisairaan kotona. Muistisairas on hoitokodissa eikä kukaan niihin asisiin helposti pääse vanhuksen kotona käsiksi. Rekisteröityjä varkaustapauksia on aivan marginaalisesti. Tässä tehdään taas kärpäsestä härkästä ja yritetään saada kansalaisilta aseluvat peruutettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      72
      7454
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      71
      7216
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      152
      5896
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4847
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4129
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3800
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3437
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3348
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2833
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2472
    Aihe