Pippa Laukka

Painon hallintaan erikoistunut lääkäri puhuu asiaa. Ote Seura lahdesn numerosta 36 / 09.09.2021.

Ydinviisaus yksinkertaistettuna. "Edelleen olen sitä mieltä, että vaaka on vähän turha kapistus. Kehon koostumus kertoo enemmän, eli kannattaisi tutkailla vähän lihasmäärän ja rasvan suhdetta. Kaikkien kotoa löytyy paras mittari oman kehon arviointii, eli tavallinen mittanauha".
16199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Mittanauha on hyvä, mutta tuo on aivan liian yksinkertaistettu väite. Meneekö asiakas, potilas tai laihduttaja lääkärille, jossa kehonkoostumus tai suositukset tehdään mittanauhalla? Ei tee vaan potilas astuu vaa'alle, joskus harvoin käytetään mittanauhaa, mittareita ja pihtejä.

Laihdutuksessa tai painonhallinnassa ei ole kyseessä kilpailu muita vastaan vaan haaste itseään vastaan. Kun astut vaa'alle viikko toisensa perään samalla tavoin samaan aikaan, huomaat, että teet joko joitakin asioita oikein tai sitten teet ne väärin. Sen jälkeen kun tavoitepaino on saavutettu, asiassa ajaa vyö tai suosikkivaate saman asian kuin vaaka. Usein väite kuuluu, että vaatteet tai vyö kutistuvat pesussa, mutta vain kohtuullisen harvoin. Se on läskiä, joka yleensä pyrkii vyörymään kutistumattoman vyön päälle tai estaa vetoketjun kiinni menemisen.

Suosiolla myönnän asiaan muutaman poikkeuksen eli raskaus muuttaa kroppaa, hormonitoiminta muuttaa kroppaa ja atleettisuus sekä kehonrakennus muuttavat kroppaa. Lihasten hankkiminen taviksella on kuitenkin ison työn ja tuskan takana.

Pitää erottaa toisistaan syy ja seuraus, eikä verrata perunaa ja banaania toisiinsa.

Äänestä
  • Ei+tarvitse+olla+potilas+tai+laihduttaja,+eikä+tarvitse+mennä+edes+lääkärille+selvittääkseen+ITSEÄÄN+VARTEN+kehonsa+koostumuksen.Onnistuu,+paitsi+kaikilla+urheiluopistoilla,+niin+myöskin+lukuisissa+muissakin+laitoksissa+ja+paikoissa.Olen+itse+uhrannut+vuosittain+20€+seuratakseni+elintapojeni+vaikutusta+kehoni+koostumukseen.Olen+ajoissa+vetänyt+johtopäätökset+alkaneistakin+muutoksista+ja+yrittänyt+toimia+niiden+mukaan.+Ikääntyminen+asettaa+muutamia+ylivoimaisia+haasteita.Vaakalukemasta+saa+hyvän+tiedon+siinä+mielessä,+että+lukeman+selkeä+muutos+saattaisi+olla+signaali+selvittää+kehon+koostumus+ja+siinä+tapahtuneet+muutokset!Kokonaispainon+laskusta+huolimatta+rasva+%+on+pysynyt+vakaasti+viitearvojen+välissä+ja+vatsaontelo+reilusti+tavoitteen+alapuolella.Mineraalikadolle+en+mahda+mitään+ja+lihasta+häviää+vastaan+hangoittelusta+huolimatta.Tietysti+on+helpompi+hyppiä+puntariin+mutta+kalorien+laskeminen+ja+syömistensä+puntarointi+on+jo+työläämpää+mutta+onhan+niissä+sisältöä+elämään.77v+ukon+viesti.+Olin+pentuna+muinaisen+Michelin+ukon+mukainen+läskimooses+ja+kipuilin+painoni+kanssa+aikuisuuteni+saakka.+Senkin+jälkeen+olen+toiminut+"hyvällä+hyötysuhteella".Kilkuttelijoista+valtaosa+näyttää+olevan+naisia+ja+vaikka+anatomiassa+on+eroja+niin+evätköhän+perusominaisuutemme+ole+samoja+riippumatta+sukupuolesta!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei+tarvitse+olla+potilas+tai+laihduttaja,+eikä+tarvitse+mennä+edes+lääkärille+selvittääkseen+ITSEÄÄN+VARTEN+kehonsa+koostumuksen.Onnistuu,+paitsi+kaikilla+urheiluopistoilla,+niin+myöskin+lukuisissa+muissakin+laitoksissa+ja+paikoissa.Olen+itse+uhrannut+vuosittain+20€+seuratakseni+elintapojeni+vaikutusta+kehoni+koostumukseen.Olen+ajoissa+vetänyt+johtopäätökset+alkaneistakin+muutoksista+ja+yrittänyt+toimia+niiden+mukaan.+Ikääntyminen+asettaa+muutamia+ylivoimaisia+haasteita.Vaakalukemasta+saa+hyvän+tiedon+siinä+mielessä,+että+lukeman+selkeä+muutos+saattaisi+olla+signaali+selvittää+kehon+koostumus+ja+siinä+tapahtuneet+muutokset!Kokonaispainon+laskusta+huolimatta+rasva+%+on+pysynyt+vakaasti+viitearvojen+välissä+ja+vatsaontelo+reilusti+tavoitteen+alapuolella.Mineraalikadolle+en+mahda+mitään+ja+lihasta+häviää+vastaan+hangoittelusta+huolimatta.Tietysti+on+helpompi+hyppiä+puntariin+mutta+kalorien+laskeminen+ja+syömistensä+puntarointi+on+jo+työläämpää+mutta+onhan+niissä+sisältöä+elämään.77v+ukon+viesti.+Olin+pentuna+muinaisen+Michelin+ukon+mukainen+läskimooses+ja+kipuilin+painoni+kanssa+aikuisuuteni+saakka.+Senkin+jälkeen+olen+toiminut+"hyvällä+hyötysuhteella".Kilkuttelijoista+valtaosa+näyttää+olevan+naisia+ja+vaikka+anatomiassa+on+eroja+niin+evätköhän+perusominaisuutemme+ole+samoja+riippumatta+sukupuolesta!

    Mittanauha ei tietysti kerro lihaksista mitääb mutta jos ei treenaa paljon niin rasvan ja erikoisesti sisäelinrasvan määrästä se kertoo paljon. InBody kerran vuodessa ja mittanauha kerran viikossa kertonee paljon enemmän kuin punnitus kerran päivässä. InBodykin on aika tarpeeton jollei treenaa.

    Lauantaina voisi vaihtaa paristot kehonkoostumusvaakaan ja katsoa mitä se valehtelee kehonkoostumuksesta.

    Äänestä

Tavalinen mittanauha ja väliin mitaa vyötärön koon.Näkee lihonut tai laihtunut.Jos haluaa laihdutaa kotiruokaa kohttudella.Aamiainen.lounas,välipala,illalinen ja ilta pala.Uni rytmi ja hyöty liikuntaa edes. Uni rytmin saa kiini kun unohtaa F.B .Tv sarjat ja lähtee ilta kävely.Ilman tekosytä selkä särkee tai jalat särkee.Pitää kiinni ruokarytmi ja hei kerhonvetäjät: Kaikki puleat naiset siellä valitaa kiloja.Teillä tarjolla ilmasta kahvia,pulaa,keksiä mielin määrin ja pakkatte loput haluujille mukaan.Kun itse olette normi painosia ja ette niitä kaloripomeja kotiinne halua.Kahvi/Tea/ vesi.Vihanekset pöytiin kuin jokaiselle 1 hedelmä.

Äänestä
  • Ok kiitos pullea nainen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ok kiitos pullea nainen.

    Pia nykänen etsii keinolla millä hyvänsä julkisuutta. Nyt luikerteli pipan ohjelmaan

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Pia nykänen etsii keinolla millä hyvänsä julkisuutta. Nyt luikerteli pipan ohjelmaan

    Siinä on nainen minun makuuni.

    Äänestä

Mittanauhan avulla ei ole _ _ mitään _ _ mahdollisuutta "tutkailla vähän lihasmäärän ja rasvan suhdetta".

Laihtumisen/läskiytymisen _etenemistä_ mittanauhalla voi "tutkailla vähän". Mutta ei kannata koska vaaka antaa paljon selvemmän ja tarkemman tuloksen, kunhan ottaa vaakalukeman joka aamu ja niistä 14 vrk liukuvan keskiarvon.

Äänestä
  • Liikkuvalla keskiarvolla voi pyyhkiä takamusta.

    Äänestä

No on pipallakin makkarat vyötäröllä

Äänestä

Käyttää pippakin Kerttu kotakorpi metodia peittääkseen läskit. Siinä on pukki kaalimaan vartijana.

Äänestä
  • Pippa on kai 50-vuotias ja kaikki tieto ravinnosta ja liikunnasta.
    Tulisi kyetä opettaa toisia. Olisi voinut ensin harjoitella itse lihaskuntoaan.
    Niitä on niin monenlaisia apuvälineitä siihen ja pelkkä kehon painokin riittää!
    Minä en tuollaista pulliaista opettajakseni ota!

    Äänestä

Mulle on riittänyt kun on hyvä olla kun sain painoa pois. En edes tiedä paljonko sitä on lähtenyt mutta farkkujen vyön "häntä" on n 10 - 15 cm pidempi kun ennen.
Mittanauhaa ja vaakaa en ole tarvinnut ja terveystarkastuksessa on kaikki ollut ok.
Minulle riittää kun on hyvä olla ja muista en välitä mitä he ajattelee minusta.
Enkä välitä siitäkään miltä näytän muiden silmissä kun en voi sille mitään.

Äänestä

Kyllä mä vaakaan luotan enemmän kuin mittanauhaan.kun se mitta pitäis ottaa samasta paikkaa niin mulla napa on alavatsan kohdalla eli ei siinä missä muilla on yleensä napa. Kun on sanottu että vyötärö on pari senttiä navan yläpuolella niin mulla se ei ole ja sen takia en käytä mittanauhaa.Koska se mittauspaikka vaihtuis joka kerralla. On eri asia mitata vyötärö kuin alavatsan kohdalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Painon hallintaan erikoistunut lääkäri puhuu asiaa. Ote Seura lahdesn numerosta 36 / 09.09.2021.

Ydinviisaus yksinkertaistettuna. "Edelleen olen sitä mieltä, että vaaka on vähän turha kapistus. Kehon koostumus kertoo enemmän, eli kannattaisi tutkailla vähän lihasmäärän ja rasvan suhdetta. Kaikkien kotoa löytyy paras mittari oman kehon arviointii, eli tavallinen mittanauha".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu