Vanhasta mutta hyväkuntoisesta peräprutkustani (Yamaha 70 BETO) hävisi kierrokset kesken ajon. Kone sanoi WHOOOO ja pudotti kierrokset alas. Muita (merkki) ääniä ei kuulunut. Kone lähtee hyvin käyntiin ja käy hyvin ja tasaisesti matalilla kierroksilla ja sillä voi hyvin ajaa venettä pienellä nopeudella. Lähellekkään liukunopeutta se ei kuitenkaan kierroksia anna. Veneeni on Finsport 540.
Tarkastin tuoreöljyvoitelun määräanturin ja moottorin lämpöanturin. Niissä ei ole vikaa. Vaihdoin tulpat ja mittasin tulpanhatut, vastus n. 5 Kohm. Puolia en pääse mittaamaan mutta koska käynti on täysin tasainen ja kaikkien tulpanhattujen irroittaminen käynnin aikana vaikuttaa käyntiin saman verran, kuvittelen vian olevan jossain muualla, mutta missä! Osin samoista syistä en hetimiten usko polttoainepuolen vikoihin.
Onko kellään vastaavia kokemuksia ja hyviä vikaehdotuksia?
Yamaha 70 BETO -87 kierrokset hävisi täydestä vauhdista
5
352
Vastaukset
- Anonyymi
Veikkaan, että bensan saannissa on ongelmaa. Liikaa ilmaa tai vähän bensaa.
Voisihan tuota kokeilla kierrättää hieman vapaalla. Silloin pitäisi kiekat nousta kun ei ole kuormaa. Kerta kokeilu sitten riittää, kun käy bensan puutteessa laihalla, ettei hajoa. Tuo pois sulkee sytytys viat. Samoin tuo että käy kunnolla kaikilla pytyillä pois sulkee paljon vikoja. Kokeilin jo toisesta tankista ja uudella bensaletkulla. Tyhjensin myös bensasuodattimen veden varalta. Ei mitään vaikutusta. Mietin missä tukos voisi olla sillä roska yhdessä suuttimessa ei varmaankaan saisi tuota aikaan.
- Anonyymi
Mites koneen bensapumppu?
- Anonyymi
Sama vika rahikaisella, olisiko että käy liian laihalla, kuumenee ja menee laihalle kone alkaa olla väljä? Ilmavuoto lohko/stefa. Tutki tarkemmin ja saisisiko säädettyä rikkaammalle polttoaineen saannissa kumminkin vikaa. Ilmoittele jos saat korjaantumaan.
- Anonyymi
Lohko/stefa ilmavuoto alkaa pienten kierrosten ongelmilla. Tuo ei vaikuta sille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533866KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar892226Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451902- 221753
- 281506
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?211393- 151132
- 311108
- 1061023
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791012