Alkoholismi, alkoholin suurkulutus ja ns. "liikakäyttö" (?) sotketaan aina ikävä kyllä toisiinsa. Alkoholijuomien runsas käyttö ei tarkoita välttämättä mitään alkoholismia eli riippuvaisuutta siitä. Itse olen lähinnä mietojen suurkuluttaja. Olut, lonkero ja siideri. Valkkarista toki haaveilen, mutta kun paikkakunnalla ei ole Alkoa.
Juon enää n. 2-3 koria olutta viikossa. Pidän joskus 4-7 päivän taukoja.
Eräs näkökulma
8
1543
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo on selventävä kommentti!
Otan ajoittain runsaan kulutuksen usean viikon spurtteja joista ei jää mielitekoa jatkamiseen, eikä kyllä krapulaakaan jos sellaiseksi ei lasketa lopettamisen jälkeistä, muutaman päivän kestävää, lievää käsien tärinää tarkemmassa puuhassa.
Muutaman vuoden putkikin loppui ilman kummempaa henkistä pinnistystä.
Olen sekakäyttäjä. %-märässä arvioiden eniten tisleitä, sitten olutta ja vähiten viinejä.
Paikka ja olosuhteet ratkaisevat ryyppäämiseni. Dipsomania eli periodialkoholismi, tuttavallisemmin tuurijuoppous on yksi alkoholismin muoto.
- Anonyymi
Mikä vaikuttaa tuureihi? Omalla kohdallani korona on vaikuttanut ratkaisevasti. Ei yhtään kuuria pian kahteen vuoteen. En vaan suostu maksamaan alkon hintoja vaikka kotimaankaan kuurit eivät aiheuttaisi yhdenkään perunan puuttumista ruokapöydästä.
Reilun viikon kuluttua on tarkoitus mennä kuurialueelle. Aikaa on vain reilu viikko ja hieman työtäkin tiedossa joten kuuri jää täydelliseksi tyngäksi. Muutamaa vuorokautta ei voi kutsua miksikään kuuriksi.
- Anonyymi
Selitys se on tuokin. Eräs tuttu rouva ei tunnusta olevansa alkoholisti kun juo vaan skumppaa, ainakin pullon päivässä kun on vapaata. Sitten taas työssä käydessä skarppaa.
- Anonyymi
Olen eri mieltä.
- Anonyymi
Runsas ryypiskely johtaa ennen pitkää kunnon holismiin, ei siinä itsepetos eikä selittelyt auta. Oireet tule pikkuhiljaa ja vuosi vuodelta pahenee.. Alkoholi on semmoinen taluttaja että ote pitää vaikka jalat ei kantaisikaan..
- Anonyymi
Jep, psyyke ja hermosto muuttuu lopulta niin, että puhkeaa varsinainen alkoholismi. Silloin addiktia viedään eikä vikinä auta. Mieli ja keho huutaa päivittäisen alkoholin vaikka se ei enää mitään iloa tuokaan, alkaa pakonomainen jatkuva juominen.
Jokainen vaikeaan alkoholismiin päätynyt ollut aiemmin mielestään kohtuukäyttäjä...
- Anonyymi
Oot matkalla alkoholismiin, jolloin et enää omalla tahdonvoimalla pysty korjausliikkeeseen. A-klinikka tai a-koukku.fi tms jos et omin voimin enää pysty vähentävän juomista..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään19217985Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903825Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu351993Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2801540Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?681522Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1651442Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151334Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141314Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1191226- 811111