Miten jaksatte hoitotyössä yli 60v

Anonyymi

Ei enää millään tahdo jaksaa kolmivuorotyössä. Vuorotyö on raskasta ja hullummaksi vaan touhu menee. Ykkösvapaita paljon samoin illasta aamuun vuoroja myös. Paljon myös vuorojen muutoksia. Ei uskalla ajatella kun päivän tai vuoron kerrallaan. Harrastukset on jääneet, vapaa menee leväten ja voimia keräten seuraavaan vuoroon. Nukkuminen jää vähiin kroppa ei palaudu vielä pitäisi jaksaa 5-vuotta. Jotain ke ennystä työhön pitäisi löytää.

12

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä sitä jaksakaan. kannattaa miettiä lyhennettyä työaikaa, Raha ei ole tärkein.

      • Anonyymi

        En niinkään ajattele rahaa ja ehkä nyt olisi hyvä alkaa miettii juurikin tuota lyhennystä. Meillä caan tahtoo työvuorot lyhentyä eli vapaapäiviä ei välttämättä tule lisää.


      • Anonyymi

        Se vaan pudottaa uskomattoman paljon eläkettä. Sen kokenut.


    • Anonyymi

      mikä työssäsi on raskainta. Osaatko eritellä asiaa.

      • Anonyymi

        Vuoron vaihdot, olen pyytänyt ergonomista listaa, ei vaan vieläkään nuo työvuorolistat yhtään tue työssä jaksamista. Illasta aamuun vuoroja paljon. illavuoron jälkeen ei kerkee vielä aamuksi palautumaan, nukkuminen nälissä jää vähiin, iltavuorosta tullessa kroppa käy vielä ylikierroksilla . Uni saattaa tulla vasta pitkälti puolenyön jälkeen ja herätys aamuvuoroon klo 5.00. Väkisi joutuu repiin itsensä ylös. Viikossa saattaa olla myös useampi pitkävuoro 12- tuntia. Lääkeluvallisia ei ole riittävästi niin luvalliset kuormittuu. Joo olen tuonut epäkohtia esiin, puhunut esimiehen kanssa jaksamisesta. Jatkuva pula tekijöistä, tässä näitä, niin ja kremppojakin alkaa jo olemaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vuoron vaihdot, olen pyytänyt ergonomista listaa, ei vaan vieläkään nuo työvuorolistat yhtään tue työssä jaksamista. Illasta aamuun vuoroja paljon. illavuoron jälkeen ei kerkee vielä aamuksi palautumaan, nukkuminen nälissä jää vähiin, iltavuorosta tullessa kroppa käy vielä ylikierroksilla . Uni saattaa tulla vasta pitkälti puolenyön jälkeen ja herätys aamuvuoroon klo 5.00. Väkisi joutuu repiin itsensä ylös. Viikossa saattaa olla myös useampi pitkävuoro 12- tuntia. Lääkeluvallisia ei ole riittävästi niin luvalliset kuormittuu. Joo olen tuonut epäkohtia esiin, puhunut esimiehen kanssa jaksamisesta. Jatkuva pula tekijöistä, tässä näitä, niin ja kremppojakin alkaa jo olemaan.

        Kai teillä on illasta aamuun- vuorojen välissä se lepoaika 11 tuntia ? Työaikalain määräyksen mukaisesti jokaisen työvuoron alusta seuraavan 24 tunnin aikana tulee antaa 11 tunnin mittainen yhdenjaksoinen lepo. Eikö teillä noudateta tuota lakia? Lisäksi noita illasta aamuun vuoroja pitäisi välttää. Kuulostaa aika huonosti laadituilta listoilta. Ole yhteydessä työterveyteen, jos heidän kauttaan saisi tuon lyhennetyn siten että vapaapäiviä tulee lisää, missään nimessä ei lyhyempiä työvuoroja. Se ei ikinä tule onnistumaan.
        Työntekijäpula ei ole sinun murheesi, vaan työnantajan. Ei kannata uhrata ylitunnollisena terveyttään.


    • Anonyymi

      Työsuojelu kehiin ja neuvotellaan lyhennetystä työajasta. Eiköhän se ole parempi työnantajallekin kuin burn-out-tilanne, jolloin sulle ainakin tarvitaan sijainen? Tai palat loppuun niin perusteellisesti että joudut tk-eläkkeelle?

      Onko työterveysvaltuutettua? Luottaria?

      • Anonyymi

        Ehkä työterveys ja kolmikantaneuvottelu olisi paikallaan tässä tilanteessa.


    • Anonyymi

      maahanmuuttaja naisia alipalkalla hankitte ja itse teette vähemmän

      • Anonyymi

        Työnantajahan nuo työntekijät palkkaa ja niitä maahanmuuttaja naisia ei niin vaan ole otettavissa. Kova pula on sijaisista ja myös palkoilla kilpaillaan. Miettinyt olen myös irtisanoutumista, jos uskaltaisi keikkalaiseksi ryhtyä.


    • Anonyymi

      Miksi ihmeessä suostut tekemään kolmivuoro, vaihda nyt ihmeessä edes kaksi. Auttais varmasti.

    • Anonyymi

      "Paljon myös vuorojen muutoksia. "

      Hyvät ihmiset, lopettakaa ne vuorojen vaihdot siihen saakka kun asiat tulee kuntoon.
      Niin aivan valtakunnantasolla. Se pitäisi onnistua, lakkoilu ei onnistu, kuten veturimiehillä ja raitsikkakuskeilla.

      Nuorempana kaikki epäsäännöllisyys haittaa lastenhoitoa , sitten on aika kun jaksaa , mutta harva on joka 55 ylittyneenä nauttii vaihtelevista työajoista. Ja siitä kun saa ajat vasta 3 viikkoa ennen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11922
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9040
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      117
      4959
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4178
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4157
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3933
    7. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      71
      3770
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3709
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3593
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      29
      3551
    Aihe