Kokoomus pelkää ettei nouse pääministeri puolueeksi, nyt alkanut huima nousukausi sataa Marinin hyväksi.
Ehdotus valtion budjetista jätetty, ehdotus josta lopullinen selvitys tapahtunee.
Velan otosta suurin häly, miksi otetaan kun nousukausi..tulevat miljardit nousukaudesta tulevat näkymään, ei ne mihinkään häviä, mielenkiintoista nähdä kun lopullinen valtion tase julkaistaan.
Oppositio pääsee tekemään varjobudjettinsa niin voidaan verrata mihin oppositio varat käyttäisi.
Opposition propakandasta huolimatta talous menossa kohti tavoitetta 75 % työllisyysastetta joka asetettiin ennen koronaa, voi olla ettei ihan kerkiä ennen vaalikautta.
Ehdotus valtion budjetista jätetty, ehdotus josta lopullinen selvitys tapahtunee.
Velan otosta suurin häly, miksi otetaan kun nousukausi..tulevat miljardit nousukaudesta tulevat näkymään, ei ne mihinkään häviä, mielenkiintoista nähdä kun lopullinen valtion tase julkaistaan.
Oppositio pääsee tekemään varjobudjettinsa niin voidaan verrata mihin oppositio varat käyttäisi.
Opposition propakandasta huolimatta talous menossa kohti tavoitetta 75 % työllisyysastetta joka asetettiin ennen koronaa, voi olla ettei ihan kerkiä ennen vaalikautta.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Verkkosivun+otsakkeista.
-+kokoomus+edelleen+yrittäjien+puolue.
-arvostellaan+-+vanhusten+lupaus+rikotaan+räikeästi.
-hallituksen+luvuissa+toiveajattelua.
-+poliisin+budjetti+sumutusta.
-+lisää+velkaa+valtiolle+jne+jne.
Vaihtotase+ylijäämäinen+heinäkuussa,+teollisuuden+tilaukset+kasvoivat+46,8+%+ja+suunta+jatkuu.
Menot+kasvat+se+pitäisi+näkyä+jossain,+mutta+tulotkin+kasvaa+nopeammin+sekin+pitäisi+näkyä+jossain+jossain+vaiheessa.
Ihan varmasti talous kasvaa kun muutama tuhat miljardia on pumpattu maailmalla elvytysrahaa. Se ei ole se kysymys.
Kysymys on, miten tässä selvitään kun tehdään velkaa ja alijäämää miljarditolkulla valtavassa korkeasuhdateessa.
Korkeasuhdannetta ei hallitus pysty mokaamaan vaikka minkä tekisi.
Meinasitko että olisi nousua ilmantukipakettia. Yksikään edellinenhallitus eiole kohdannut coronan tyyppistä taloudenpysättäjää. Silti Kokoomus pitää piikkipaikkaa velanotossa.
Nousukausi auttaa vasemmistohallitusta, vaikka se ei ole heidän ansiota. Myös valtava velanotto, voisi sanoa vastuuton, auttaa äänestäjien kosiskelussa. Ensin pelasivat kuntavaalit ja nyt näköjään maakuntavaaleja.
Toisaalta kokoomuksen kannatuksen kasvu kertoo heräävästä vastuuntunnosta. Yhä suurempi joukko alkaa tajuta, ettei näin voi jatkua. Emme voi elää velaksi.
Ei kyllä käy kateeksi sitä kuka on seuraavan hallituksen pääministeri. Kyllä tulee vaikea tehtävä eteen. Toivoisi melkein että se on Marin tai joku vasemmistosta. Leikkaukset odottaa, budjetti on aivan liikaa alijäämäinen ja hommat muutenkin tekemättä.
Minä kyllä olen alkanut pikkuisen ajatella.
Hyvinkin saattaa olla että.
Seuraava Pää-Ministeri on PS-puolueesta.
Koko homma tarkasti laskeskeltuna.
Katsokaas kun tyttösemme pilaavat maamme talouden...
Talouden kuntoon saattaminen tule olemaan kansalaisille tuskallista.
-
Demarit:
Kokoomus nyökyttelee niskallaan:
"Polttakaamme persut uuneissa, Tuli, kulje kanssamme!"
Tuo tuli taisi tulla siitä sarjasta Twin Peaks.
-
Omasta puolestani toivon persujen ajattelevan asiaa mahdollisimman painavasti.
Välttäen oman Tuhka-Uurnansa kovertamista omin-päin.
H.
Siis minun tämä kommentti.
H.
Edellisellähallituksella oli Euroopan vienti apuna silti työlisyyttä saatu nostettua. Tällä hetkellä tunti suurempaa kuin vienti.
Persut tasapainottavat talouden työehtosopimuksesta luopuen. Jussi ilmoitti että eiole pyhyasia. Pienyrittäjät ovat Persujen ykkösasia työväenpuolueesta kaukana.
hah hah,
kokoomus ja persut ovat realisteja,
sdp: mariinin politiikalla tehty taouskasvu ON
SAIPPUA KUPLA joka kohta poksahtaa ja mitä jää jäljelle,
pelkkää KURJUUTTA kansalaisten RIITOA ja kurjuutta kain eri tavoin,
ja kaikkein pahinta on kun vanhukset on jätetty hoitamatta
terveyspalvelut täysin retuperällä,
siis lopputulos tulee olemaan jälleen
suomen kansan KURJISTAMINEN epävarmuuteen ja ikuiseen köyhyyteen ja EROARVOISUUS vain kasvaa johtajistolle ohjaillaan jopa valtion VELKA MILJAARDEJA ja työ-kansa jää köyhyyteen kurjuuteen epävarmuuteen tulevaisuuteen,
Miten työpaikat jotka ovat nyt ovat saippuakuplia. Katsos hallitus ei työpaikkoja anna ainoastaan vasemistohallituksenaikana tarvitse tehdä työtäilmaiseksi. Kuten porvarihallituksen aikana.
Nousukauden hyöty ei ole vielä realisoitunut, korona jarruttaa vielä.
Nousukauden hyöty tulee näkymään, ei rahat häviä.
Kokoomus syyttää menoista kun samalla moittii mm. poliisien ja vanhusten kohdustuvaa rahan vähyyttä.
Samalla kokoomus haluaisi leikata mutta ei uskalla esittää, jos pääsisi valtaan köyhiltä leikattaisi, sillä tavalla säästyisi rahaa.
Persut ei halua työperäistä maahanmuuttoa koska luulevat sillä valtio säästäisi, kun tilanne on päinvastoin.
Valtiovarainministeriö pitää ajantasalla kun julkaisee kuunvaihteessa selonteon missä maa makaa.
Väärin ajateltu. Elvytysrahat loppuvat parin vuoden sisällä.
Arki tulee.
Silloin tarvitaan riistotaloutta harrastavaa Kokoomusta vai. Kokoomus eiole koskaasaanut luotu työpaikkoja päinvastoin kurjuudenmaksimoitiin.
Verovälttely sopii Orpolle, samoin hän leikkaisi erillaisista turvista
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/522628f8-2c77-4790-9c61-b0d55e18838a?ref=ampparit:08d8
Elämme ylivarojen, jostakin on tingittävä, päivän selvää. Ihan sama mitä Orpo ajattelee.
Missä summassa kulkee ylivarojen kerro. Koska tänäpäivänä kukaan ei pysty sanomaansummaa paitsi oppositio.
Norjassa punavihreä nousemassa valtaan, Saksassa käymässä samoin.
Norjassa helppo homma kun siellä on rahaa, mitä vasemmisto hamuaa ja vettä jota vihreät tarvitsevat.
Mutta Saksa on vielä tiukoilla sähkön kanssa kun ajavat alas ydinvoiman.
Jotenkin+on+hämmentäviä+kommentteja+asiantuntijoilta.
Osa+napisee,+kun+Suomen+talouskasvuennuste+on+n.+3,5+%+eikä+5+%.
Toiset+pelkäävät+ylikuumenemista.+Mitä+se+on?
Kokoomukselle+on+jäänyt+käteen+se,+mitä+virheitä+tekivät+edellisessä+hallituksessa.
Ei+heiltä+mitään+esitystä+sunnitelmalliseen+koulutuspolitiikkaan+tullut.
Vähän+hämää+se,+että+opiskelijoiden+pitäisi+olla+valmiita+purkkeja,+mitä+yritykset+ottavat+mahdollisimman+halvalla+töihin+ilman+omaa+panostusta.
Oikeastaan+Orpo+ja+EK+harjoittaisivat+valtion+varojen+sosialisointia.+Siis+ovat+sosialisteja.
Beng
Ollaan selvitty Kokoomuksen jättivelastakin. Mikä jaettiin pankeille kansa ja yrityksetkaatuivat vitun hyvää politiikkaa ja vastuullista. Tyhmä kansa unohtaa Kokoomuksen pelastus.
Persut eivät ole tehdeet ikinä velkaa, mitä ovat tehneet sitä voi kysyä heiltä.
Hesarissa osuva pääkirjoitus budjetti linjauksesta.
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000008254826.html
Kommetti: Ilkka Haapa 17:01 kirjoittaa osuvasti
Pekka+Ylitalo+mainitsee+työllisyysasteen+71+%,+todellisuudessa+se+oli+aiemmin+72,7+%+todellisuudessa+ollaan+lähellä+73+%.+korkeammalla+mitä+sipilän+hallituksen+mutta+ennen+koronaa+käytiin+73,4+%,+se+tullaan+ohittamaan.
Joku+voi+arvostella+miten+työllistettyjä,+minkälaisia+työllisiä,+tarvitsemme+kaikenlaisia+työllistettyjä+jopa+muun+mualaisia+halpatyöläisiä.
"Pertikki-Ryhmä"
Tuottavaa työtä, vai toisten rahoilla elävää?
H.
Toisen+rahoilla+tehdä+työtä,+tapahtuu+kaiken+aikaa+julkisella+että+yksityisellä.
Miten+määrittelet+tuottavan+työn,++lääkäri+parantaa+työntekijän,+tai+verrannollinen+työ.+veroja+maksava+on+hyödyllinen+riippumatta+mitä+tekee.
Muutama+prosentti+maksaa+kymmenkertaisesti+veroja,+tai+tulon+saajista+puolet+maksaa+alle+20+%+kaikista+suorista+veroista.
Suomessä+on+myös+työkyvöttömiä+ja+työn+ulkopuolella+olevia.
Kokoomuksen Häkkänen jatkaa samaa mustamaalaamista talouden pidosta, siitä huolimatta työllisyys ja talous kasvaa nopeasti, talouden kasvu vaikuttaa lopulta velkasuhteeseen niin ettei tarvitse köyhää kepittää, ainakaan tässä vaiheessa.
Suomi saa velkaa melkein nolla korolla ja EUn keskuspankki pitää huolen ettei korko juuri heilahtele.
Häkkänen kirjoittaa verkkouutisissa hallitus loistaa koronan varjolla, aivan kuin korona olisi lahja kansalle.
Pertikki
Näyttäs jotkut tahot haikailevat finassikriisin kaltaista kokoomus talouspolitiikkaa.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008254117.html
Kokoomuksen paskamahakoirien parkumista on hauska seurata.
Tätä+kokkare+on+pelännyt+ja+nyt+se+on+totta:
Suomen+talous+hurjassa+kasvussa,+jopa+4%+-+hienoa+Marinin+hallitus!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17115905/suomen-talous-hurjassa-kasvussa-jopa-4---hienoa-marinin-hallitus!
Orpo on paniikissa ymmärrettävästi. EK huohottaa niskaan
eikä se raukka parka saa otetta mistään.
Maanantaina 20.9. Riikka Purra ja Arto Luukkanen kertovat mistä aluevaaleissa on kysymys
Sote on Suomen suurin verouudistus, jossa kepulle tarjotaan byrokratiavirkojen ja puolueavustusten avulla merkittävää puoluetukea
https://www.youtube.com/watch?v=drqx_ZWjyaY
Kertoisivat miksi persut vain etsivät pelottavia kauhukuvia, ei esitä toimivia ratkaisuja.
Persujen agetti Johan Bäckmanilla vielä suomen kansalaisuus, Viroon ei toivottu henkilö.