Kevät tulee kohisten,
ajaa vankkureita kolisten.
Taivaan kiekko pyörii yllä,
lämpöäkin piisaa kyllä.
Joskus repeää myös pilven rakko,
silloin sisätiloihin on pakko.
Kaislikossa kutee kohta hauki,
kalamiehellä on silloin haavi auki.
Kevätkuutamolla aarioi myös kolli,
äänilajina on tiettävästi molli.
Tätä kaikkea on kevät jälleen,
sitä paperille pistin tälleen.
Kevät
2
204
Vastaukset 2
- väinö
:D , lololoistava.
En tosin ymmärrä mitkä vankkurit keväässä kolisee, 4/5Runoilija kiittää osakseen saamastaan huomiosta ja selventää ajatuksiaan keväässä kolisevista vankkureista.
Nythän on niin, että runollisen ilmaisun ei pidä antaa kahlita itseään juurikaan mihinkään konkreettiseen, vaan ikään kuin avartaa ilmaisua kohti uusia ulottuvuuksia. Niin tässäkin. Runoilija on pyrkinyt luomaan kevään kielikuvaksi, vankkureiksi, joilla ajetaan niin että paukkuu. Toisaalta pakkanen saattaa paukkua ja jää kolista, etenkin jos se tippuu pitkin peltikattoa.
Toki on myönnettävä, että kielikuva sopinee myöhäisemmän kesän ukkoseen kenties paremmin, mutta ajoitusta muuttamalla saadaan ainakin hieman enemmän päänvaivaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1331365Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️971085Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää254998On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75807- 54774
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35730- 66687
- 47675
- 43641
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164620Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä33614Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah192600Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus98535- 201524
- 105483
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18472- 34468
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91468Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27456