Työttömien kohtelu

Mikään firma ei työllistä sairaita työttömiä. Miksi ei päästetä eläkkeelle. Nimet julki ketkä kohtelee työhaastatteluissa työtöntä kuin saastaa. Pakko olla työkkärin kirjoilla, muuten ei saa edes alinta tukea. Suomen tuet Euroopan alinta tasoa, ottakaa asiasta selvää niin huomaatte tämän.
14640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

työeläkeläinen ei luo suomesta kilpailukykyistä maata

jokainen perämetsässä piileskelevä suomalainen on maalle taakka
ilmaismatkustaja yhdeltä kantilta nähtynä

ja heitä on monia

EU ihmeissään!

vaikka juuri sellainen Suomi on ollut

Äänestä
  • metsässä saa elää vain kesämökissä
    ja sekin buukataan etukäteen

    Äänestä

Pitkäaikaistyöttömistä iso osa on varmasti sellaisia, että heistä ei ole enää vapaille työmarkkinoille. Kenellä terveydelliset syyt taustalla ja monella koulutus/osaaminen vanhentunut, kuka mitenkin, monella ikääkin sen verran, että yritykset eivät kiinnostu enää.. En tiedä kenen intressissä on pitää heitä vuodesta toiseen TE-toimiston listoilla, kun Suomessa työkkärin työntekijämäärä suhteessa työttömiin on huomattavan pieni moneen verrokkimaahan verrattuna. Te-toimiston resurssit pitäisi saada kohdennettua ennen kaikkea heihin, joilla on terveyttä ja työkykyä/opiskelukykyä ja sitä kautta hyvät mahdollisuudet työllistyä vielä.

Mihinkään kuntakokeiluihin en usko, koska samoja ihmisiä vaan pyöritetään luukulta toiselle. Mitä kuntakokeilu tuo uutta mihinkään? Osataanko kunnassa paremmin opastaa ja kouluttaa työtöntä, että hänen kelpoisuutensa vapaille työmarkkinoille äkisti paranee? Mikä juju tässä kuntakokoilussa oikein on? Vai ohjataanko tuosta kunnan kautta helpommin työttömät puuhastelemaan eri kunnan tukitöihin?

Äänestä

Empiiriissä tutkimuksissani ja huomioissani olen tullut siihen tulokseen että moni työtön on paremmin kouluttautunut kuin virkaheitto työpaikassa oleva mukamas erittäin ansioitunut ja hyvää tyyppi pohjainen tyhjäntoimittaja.
Näitä virkoja ja hankekoordinaattoreilla ei ole muta osaamista kuin omanitsensä kehuminen.

Siinä kohden olen kyllä samaa mieltä että sairauksien ja vaivojen takia turhaan roikotetaan ihmisiä työttömänä, kun heitä ei enää kukaan varsinkaan yksityiselle sektorille palkkaa ja julkisen sektorin paikat on noilla itsensä kehujilla ja narsisteilla ja sama toistuu myös kolmannen sektorin hankejutuissa.

Joten työttömyyden korjaus olisi helpompaa kun sairaslistoilla olevat ja nilkuttavat työikäiset kolattaisiin sinne sairaseläke putkeen joissa heillä olisi paremmat mahdollisuudet kuntoutua vaivoistaan ja jopa nauttia elämisestä.

Äänestä

Nythä tämä hallitus panostaa "(vammaisten)" työllistymiseen, olis mielestäni tärkeempää saada terveille nuorille töitä, rohkaista,, kun niillä on nykyään kuulema huono itsetunto, jos niitä neuvoo niin ottaavat heti nokkiinsa. Se on tämä nykyaika kaikkine allergioineen ja keliakia ärsytyksineen ja autismineen vaikeeta (haastavaa) ottaa työtä vastaan. Kyllä siinä työnantajalla nousee karvat pystyyn, kun työhaastatattelussa luetellaan rajotteita että hirvittää. Että silleen!!

Äänestä

Itse olen tehnyt puhelinmyyntitöitä Infonorilla Savonlinnassa. Sairauteni estää tekemästä ammattiani vastaavaa työtä. Tämä on kevyttä hommaa lyhyillä työajoilla, joten sopii minulle hyvin. Palkkakin on tosi hyvä työaikaan nähden.

Äänestä
  • Mäkin olin ollut pitkäaikaistyöttömänä, mutta uskaltauduin kysymään paikkaa Infonorilta. Pääsin töihin, ja sain koulutusta. Toi kyllä uutta potkua elämään, kun pääsi ihmisten ilmoille ja töihin. Nosti oman arvon tuntoakin, kun onnistui hommassa. Suosittelen muillekin kokeilemaan rohkeasti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mäkin olin ollut pitkäaikaistyöttömänä, mutta uskaltauduin kysymään paikkaa Infonorilta. Pääsin töihin, ja sain koulutusta. Toi kyllä uutta potkua elämään, kun pääsi ihmisten ilmoille ja töihin. Nosti oman arvon tuntoakin, kun onnistui hommassa. Suosittelen muillekin kokeilemaan rohkeasti.

    Vaikuttaa nyt nämä kirjoitukset sille, että pomo kirjoittaa ja yrittää saada uusia työntekijöitä

    Äänestä

Mene aloittaja töihin, niin ei tarvitse näillä palstoilla vinkua. Laita myös oma nimesi esille ennen kuin vaadit muiden nimiä julki. Työttömien tuet ovat Suomessa liian suuret.

Äänestä
  • Älä puhu paskaa sinä joka 03.10 klo 09.11 kirjoitit ja väitit, että työttömien tuet on Suomessa liian suuria! Tee sinä työtäsi, jos sinulla sitä on. Koko ajan hallitusta myöten ollaan kadehtimassa työttömiä ja leikkaamassa toimeentulosta.

    Äänestä

  • Kas tämän palstan kateellinen kokoomuslainenkin heräsi!
    Jos noin kateeksi käy niin rupea sinäkin työttömäksi kerta työttömillä menee niin hyvin.
    Helppo ja riskitön vaihtoehto kerta sinun mielestäsi, niin etkö edes kokeilisi?

    Äänestä

  • Enpä olis ihan heti uskonut, että jokin hyypiö kadehtii työttömän pieniä tuloja !?

    Äänestä

Suomessa alkaa olemaan täystyöllisyys käsillä eli siis ne keillä on työkykyä, ovat jo työssä hyvin pitkälti. Sitten on porukkaa, jotka tilastoissa näyttäytyvät työllisiltä, mutta tosiasiassa elävät erilaisten etuuksien kautta (palkkatuki jne.) Ei ole pitkä aika, missä huomautettiin, että kaikki tuki- ja tempputyöllistetyt kun otetaan tilastoista pois, niin Suomessa on 400 000 - 500 000 työtöntä tälläkin hetkellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikään firma ei työllistä sairaita työttömiä. Miksi ei päästetä eläkkeelle. Nimet julki ketkä kohtelee työhaastatteluissa työtöntä kuin saastaa. Pakko olla työkkärin kirjoilla, muuten ei saa edes alinta tukea. Suomen tuet Euroopan alinta tasoa, ottakaa asiasta selvää niin huomaatte tämän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu