Meillä on uusi asunto jossa hoitamaton noin 100-150 neliön piha jossa nurmi on ihan hirveän pitkää ja muutenkin koko piha pitää raivata... Mutta kuitenkin, leikkurit maksavat aika paljon ja sitten pitäisi reunoja varten sakset tai trimmeri hankkia mutta voiko kevyellä trimmerillä hoitaa koko asian?
Voiko nurmea leikata trimmerillä
7
15404
Vastaukset
- enemmän voimaa
Ostin pienen niityn hoitoon raivaussahan, jossa voin käyttää varsinaisen raivausterän tilalla myös trimmipäätä eli siimaleikkuria tai pidemmän heinän leikkuuseen sopivampaa heinäveistä. Toimi oikein hyviä pitkän heinän ja kaikenlaisten ruokovartisten paksumpienkin pahnojen leikkuussa. Raivausterällä voin sitten kaataa paksumpaa vesakkoa, mikä ei trimmerillä onnistu. On toki vähän kalliimpi kuin hyväkään trimmeri, mutta monipuolisempi.
- tehokas
Trimmerillä 150 neliön nurmikon leikkuu jäänee tekemättä.
Nyt keväällä tulee taas ruohonleikkurit tarjoukseen, kuten muinakin keväinä.
Seuraile hintoja, uskoisin sopivan koneen löytyvän vähän päältä sadan euron.
Ruohonleikkurilla pääset melkein seiniin ja muihinkin reunoihin, että saksilla selvinnet viimeistelystä.
Seinänvieret ja käytävän reunat voit käsitellä roundubilla, niin eivät puske heinää lainkaan.
Lainaa työlaitevuokraamosta puutarhajyrsin ja kunnosta nurmikon pohja, lannoita ja kylvä uusi heinä.- samaa mieltä,
trimmeri käy pieneen pihaan ruohonleikkurin (meillä nurmea 14 m2) korvikkeeksi, mutta en itsekään leikkaisi sillä kuin max. 30 m2. Kyllähän se katkoo ruohon, mutta kohdistus ja tasainen korkeus on vaikea säilyttää isolla alalla.
Jos siistittäviä reunoja tai kivikkokohtia on riittävästi, voi trimmeri olla ihan hyvä investointi. Ruohonleikkuria kuitenkin suosittelisin noin isolle nurmikolle. Voihan trimmerillä tietysti tehdä karkean alkulyhennyksen, jolloin ruohonleikkuri hoitaa kiltisti loput, mutta rankkaan hommaan kannattaa kuitenkin varautua.
- riti
Työnnettävä uusi kelaleikkuri maksaa 80 euroa,joitain malleja voi olla alle senkin,se on nopeampi tapa kuin trimmeri,eikä mene bensaa.Alle 200 saa pensaleikkureita.
- hmm.
Mikset osta käytettynä ruohonleikkuria, niitäkin kyllä on tarjolla, ja kohtuuhinnoilla. Ei kaikkea tarvitse uutena ostaa...Ja toinen vinkki, jos olette väleissä naapurien kanssa, kannattaa ostaa yhteinen leikkuri. Itselläni on ollut tämä systeemi käytössä 20 vuotta, ja hyvin on tullut ruohot leikattua molemmissa (isoissa) pihoissa.
- keino
On viikate. Omalla pihallamme on parisataa neliötä niittymäistä, hieman epätasaista aluetta, johon ruohonleikkurit eivät pysty. Polttomoottoritrimmeri/raivaussaha tekisi saman homman, mutta se on viikatetta kalliimpi, hitaampi, painavampi, saastuttavampi ja meluisampi.
Niinpä viikatetta ostamaan. Sen käyttö onnistuu pienellä harjoittelulla, varsinkin jos neuvojana on kyseisen kapineen käyttöön tottunut henkilö.
Miten kuvittelette, että ihmiset lyhensivät nurmikon vuosikymmeniä sitten? Nykyisenkaltaiset nurmikentät olivat tietysti harvinaisia, mutta kuulemma ne lyhennettiin viikatteella. Viikate kunniaan, heittäkää kamalat polttomoottorivehkeet jokeen! - kyrpäjoosppi
Kyllä sillä voi. KAIKETI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380