En löydä abortin vastustamisesta oikein mitään mieltä. Ei kai kukaan ajattele, että tekisi aborttia huvin vuoksi. Se tehdään syystä. Sille on siis perustelut.
Palstan kovapäisimmät julistajat ovat sitä mieltä, että he ovat se taho, joka on ainoa oikea päättämään MUIDEN puolesta. Siis todellakin muiden puolesta.
Perustelut ovat paperilla kauniit ja ehkä jonkun mielestä selkeät: elämää "suojellaan". "Murhia" vastustetaan. Te olette ne nähneet.
Kyse onkin sitten siitä, millä hinnalla nämä toimet tehdään. Siitä nämä sankarit eivät ikinä suostu puhumaan mitään. Kaikki ikävät asiat kielletään. Kun niitä ei näy, niitä ei meidän sankareillemme ole. Ja niitähän ei ole, kun ne vain kovasti kieltää.
Niinpä niin. Meidän pitäisi unohtaa ajatukset siitä, että naisen tahdolla on merkitystä. Meidän on nähtävä vain alkion oletettu tahto. Vain sillä on merkitystä. Vain se huomioidaan. Vain nämä "elämän puolustajat" puhuvat alkion puolesta. He tietävät, mitä alkio haluaa.
Ja TIETENKIN ne kuuluisat FAKTAT ovat ystäviemme puolella. Vain se joukko tietää oikeastaan kaiken. Se väki ymmärtää. Se väki hahmottaa. Se väki tietää. Suomen kansan todellinen mielipide on vain heidän tiedossaan. Ei siis muiden. He tietävät jopa tutkijoita paremmin sen, onko jokin tutkimus asiallinen vaiko ei. He tietävät kansan syvien rivien tunnot. Onko mitään, mitä he eivät tietäisi?
Ja nämä ystävämme ovat tietenkin kunnon kansalaisia. Heidän joukossaan ei ole feminatseja eikä vihervassareita. He ovat niitä kunnon konservatiivien, jotka yksin tietävät kansan parhaan.
Ja heitä ei ole syytä epäillä, eihän?
Mr X
Mikähän siinä on??
11
143
Vastaukset
- Anonyymi
Kumma juttu.. monet muut ei näe mitään mieltä lasten itsekkäässä mukavuustappamisessa ja sen kiihkoraivoisassa puolustelussa.
"millä hinnalla nämä toimet tehdään. Siitä nämä sankarit eivät ikinä suostu puhumaan mitään."
No kerroppas. Jotain muutakin välillä kuin niitä iänikuisia pirut seinille maalailevia mutujasi.
"Kaikki ikävät asiat kielletään. Kun niitä ei näy, niitä ei meidän sankareillemme ole. Ja niitähän ei ole, kun ne vain kovasti kieltää. "
Juuri noihan täällä suosijatrollit joutuu tekemään. Ikäänkuin lapset, eli abortien uhrit ja heidän elämänsä sillä johonkin katoaisi..
Tolkun ihmiset kyllä ymmärtää ihmisoikeuksien tärkeysjärjestyksen, toisin kuin suosijafanaatikot. Hiukan vaikeaa kun olisi olla mitään muutakaan jos ei saa edes elää...
"kuuluisat FAKTAT ovat ystäviemme puolella."
Tiedät sen varsin hyvin itsekin ja ymmärrän kyllä että harmittaa. :)- Anonyymi
Koetetaan käydä nyt läpi yksi asia kerrallaan.
Lähdetäänpäs liikkeelle tästä: äärimmilleen kiristetyistä aborttilaeistako ei ole ollut mitään haittoja? Ei ikinä, ei missään?
Mr X - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koetetaan käydä nyt läpi yksi asia kerrallaan.
Lähdetäänpäs liikkeelle tästä: äärimmilleen kiristetyistä aborttilaeistako ei ole ollut mitään haittoja? Ei ikinä, ei missään?
Mr XLähdetään tästä, kumpaa on enemmän, haittaa vai hyötyä, ja kenelle?
Tottakai rikollisille on ikävää haittaa kieltävistä lainsäädännöistä mutta katsos kun niillä on tarkoitus suojella muita, erityisesti rikollisten mahdollisia uhreja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lähdetään tästä, kumpaa on enemmän, haittaa vai hyötyä, ja kenelle?
Tottakai rikollisille on ikävää haittaa kieltävistä lainsäädännöistä mutta katsos kun niillä on tarkoitus suojella muita, erityisesti rikollisten mahdollisia uhreja.Alkion ei voi sanoa menettäneen mitään. Sillä ei ole kokemuksia elämästä. Asia on toinen jo syntyneillä.
Laittomat abortit ovat maailmalla ihan todellinen ongelma. Niiden seuraukset ovat surulliset.
Mr X - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alkion ei voi sanoa menettäneen mitään. Sillä ei ole kokemuksia elämästä. Asia on toinen jo syntyneillä.
Laittomat abortit ovat maailmalla ihan todellinen ongelma. Niiden seuraukset ovat surulliset.
Mr XAha, että ei voi menettää "mitään" jos sitä ei sillä hetkellä tajua? Koskee sama logiikka sitten varmaan taas vauvoja, nukkuvia, tiedottomia jne. Vai eikö sittenkään.
Alkion kokemukset olisi mitä todennäköisimmin edessäpäin.
"Niiden seuraukset ovat surulliset."
Kaiken turhan tappamisen seuraukset on surulliset, ennenkaikkea uhreille mutta usein tekijöillekin. Jostain sentään olemme samaa mieltä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aha, että ei voi menettää "mitään" jos sitä ei sillä hetkellä tajua? Koskee sama logiikka sitten varmaan taas vauvoja, nukkuvia, tiedottomia jne. Vai eikö sittenkään.
Alkion kokemukset olisi mitä todennäköisimmin edessäpäin.
"Niiden seuraukset ovat surulliset."
Kaiken turhan tappamisen seuraukset on surulliset, ennenkaikkea uhreille mutta usein tekijöillekin. Jostain sentään olemme samaa mieltä.Alkiolla ei ole muistoja, kokemuksia eikä ajatuksia. Näin ollen se siis ei voi mitään niistä menettää. Alkio on käytännössä osa äidin elimistöä ja sillä ei voi sanoa olevan elämää yksilönä. Kukaan ei voi tietää, millainen elämä alkiolle muodostuisi vai muodostuisiko mitään.
Laittomia abortteja tehdään siksi, että laillisia ei saa. Joku haluaa abortin ja ei sitä saa. Seuraukset ikävät.
Mr X - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alkiolla ei ole muistoja, kokemuksia eikä ajatuksia. Näin ollen se siis ei voi mitään niistä menettää. Alkio on käytännössä osa äidin elimistöä ja sillä ei voi sanoa olevan elämää yksilönä. Kukaan ei voi tietää, millainen elämä alkiolle muodostuisi vai muodostuisiko mitään.
Laittomia abortteja tehdään siksi, että laillisia ei saa. Joku haluaa abortin ja ei sitä saa. Seuraukset ikävät.
Mr X"ei ole muistoja, kokemuksia eikä ajatuksia."
Mitä elämän menetys noihin liittyy? Sitä kun on ilman noitakin.
"Alkio on käytännössä osa äidin elimistöä"
Höpö höpö, alkio on eri ihmisyksilö omalla genetiikallaan ja vain tilapäisesti naisen sisällä.
"Kukaan ei voi tietää, millainen elämä alkiolle muodostuisi vai muodostuisiko mitään. "
Niin? Se elää sitä elämäänsä joka sillä kehitysvaiheelleen tyypillisesti sillä hetkellä on.
"Seuraukset ikävät. "'
Aborttien seuraukset on aina ikäviä, kyllä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"ei ole muistoja, kokemuksia eikä ajatuksia."
Mitä elämän menetys noihin liittyy? Sitä kun on ilman noitakin.
"Alkio on käytännössä osa äidin elimistöä"
Höpö höpö, alkio on eri ihmisyksilö omalla genetiikallaan ja vain tilapäisesti naisen sisällä.
"Kukaan ei voi tietää, millainen elämä alkiolle muodostuisi vai muodostuisiko mitään. "
Niin? Se elää sitä elämäänsä joka sillä kehitysvaiheelleen tyypillisesti sillä hetkellä on.
"Seuraukset ikävät. "'
Aborttien seuraukset on aina ikäviä, kyllä.Elämää on jo solullakin. Sinä siis väität, että ihmisen elämä ei ole solun elämää kummenpaa. Ok.
Mr X
- Anonyymi
Mikään syy, suru tai kohtalo ei voi tehdä toisen yksilön elämän tahallista tuhoamista hyväksyttäväksi, ymmärrät kai sen?!
Tahto tappaa ei oikeuta tappamista, tappaminen on aina absoluuttisesti pahaa, siihen ei ole oikeutta yksilöllä.
Mitä jumalia jotkut naiset kuvittelevat olevansa kun edes ajattelevat että heillä olisi valta lopettaa toisen elämä!? Olen nainen ja minulla ei sellaista oikeutta kuulu olla,sellaista ei saisi olla.
Nykyään jokainen nainen voi helposti välttää raskautumisen jos ei lapsia halua,vastuullisuus on velvollisuus jos seksiä harrastaa.
Raiskauskaan ei ole syy abortille, jos sinut raiskataan hakeudut päivystykseen jossa tutkitaan ja annetaan jälkiehkäisy sekä sitten tehdään rikosilmoitus.
Eli raiskauksiin on turha abortissa vedota.
Sitäpaitsi myös raiskauksessa alkunsa saanut lapsi on toivottu lapsi jollekin adoptioperheelle.
Abortin tehnyttä riivaa syyllisyys ja siitä kumpuaa puolustelu ja lapsen de-humanisointi.
Abortin synninkin voi kohdata ,hyväksyä synniksi, katua ja saada anteeksi Jeesuksen sovitustyön tähden.
Hän on armahtaja ja pelastaja, ei tarvitse jäädä kahleisiin vaan anteeksi voi saada ja päästä parantumaan abortinkin syyllisyydestä.- Anonyymi
Et kai sinä itse kuvittele puhuvasi Jumalan suulla ja puolesta?
Mr ja X - Anonyymi
Mitäs jos pitää jeesusta satuna? Vähän kuin nuuskamuikkunen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1133665Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai232739Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1222304Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62243Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81964- 361606
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581066Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36970Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 74942Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä48888