ollaan uteliaita, kun ei itsellä ole asiaa sinne
RIKSULA . KERTOKAA KOKEMUKSIA
34
4918
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt oli aloitus huippuluokkaa
- Anonyymi
Kun ensimmäiset uutiset kylätuvan perustamisesta tulivat, heräsi huoli sijainnista. Sehän oli tunnetusti Riksun vilkkain huumekauppapaikka. Varsinkin, kun ekaksi puhuttiin vanhusten päivätoiminnasta.
Näitä kylätupia on perusteltu muuallekin. Taitaa olla ihan muotia. Ei ole osunut yhtään, jonka kokoontumispaikka olisi aseman vieressä.
Ehdotin keskustelua poliisin ja A-klinikan kanssa sekä kunnon vartiointifirman kanssa.
Olen ollut huolissani ja antanut vinkkejä, mistä saisi tietoa, EN OLE KYSEENALAISTANUT KENENKÄÄN AMMATTITAITOA.- Anonyymi
Edelleen pelkään Riksulan asiakkaiden puolesta. Sisäpuoli varmaan saadaan turvalliseksi, mutta ulkona liikkuminen. Minulla on ne vanhat muistikuvat pahoista tilanteista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edelleen pelkään Riksulan asiakkaiden puolesta. Sisäpuoli varmaan saadaan turvalliseksi, mutta ulkona liikkuminen. Minulla on ne vanhat muistikuvat pahoista tilanteista.
Riksulassa ei ole kassoja, joita voitaisiin tulla puukko kädessä ryöstämään. Se ero siihen liikekeskukseen, josta pahat muistot on.
- Anonyymi
Riihimäellä on lähes 30000 ihmistä. Vain pienellä osalla on asiaa eli syytä tulla Riksulaan.
Pieni osa lukee tätä palstaa. Mutta jos täällä olisia hyviä uutisia Riksulan touhuista, se ilahduttaisi lukijoita ja leviäisi puskaradioon.- Anonyymi
Miksi vain pienellä osalla?
Kaikille avoin paikka - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi vain pienellä osalla?
Kaikille avoin paikkaKaikille avoin,mutta avoinna vain arkisin 9-15 eli eläkeläisille ja työttömillekö tämä Riksula on??
- Anonyymi
Totta puhut. Se on liian pieni osa, jos noin 50 henkilöä 30000:sta käy Riksulassa. Suhteettoman kallis.
- Anonyymi
Ihmettelin, että mikä riksula mutta näytti olevan ilmaisjakelu lehdessä juttua. No minuun ei vaikuta, eli en mene.
- Anonyymi
Muutaman kukkahattutädin oma fiilistelypaikka. Onhan näitä ollut aikaisemminkin vain eri nimillä. Taas joku keksinyt pyörän uudestaan!
- Anonyymi
mikäs sen vaaletukkasen vanhan akan hukkasi
- Anonyymi
Kaksi kertaa riitti. Vaikka paikka on muka tarkoitettu kaikille, Riksulassa istuu aina samat tyupit ja juoruaa kylän tapahtumia. Ja ne "kaikki" ovat eläkeläisiä, joille tarjotaan istumista, istumista ja vielä kerran istumista. Lisäksi ryhmien vetäjinä iänikuiset itseään täynnä olevat tyypit, kuten levyraati, se ukko joutais vaihtoon. On niin itseään täynnä, eikä varmaan hyväksy muiden mielipiteitä.
Henkilökunta todella ylpeitä, valikoivat ketä ottavat suosikikseen, etenkin se A.
Idea Riksulasra hyvä, mutta toteutus ontuu pahasti.
Ehdotus: vaihtakaa kaikki ryhmien vetäjät. Ottakaa enemmän toumintaa, jossa ei olla paikallaan. Ja jos riksula on tarkoitettu kaikille, markkinoikaa myös muille ikäryhmille, työikäisille. Nyt vain eläkeläiset, ukrainalaiset ja maahanmuuttajat.
Yrittäkää edes profiloida Riksula eläväksi paikaksi. Nyt se on kuin hautajaisseremoniapaikka.
- Anonyymi
Täällä on valtakunnan parhaat huumeet.
- Anonyymi
Riihimäki on ainutlaatuinen konsepti, joka yhdistää sujuvasti maaseudun ja kaupunkien huonot puolet: kyyläämista, juoruamista, suolätäköitä, uusimmat huumeet ja vanhat, sekavia päihteidenkäyttäjiä notkumassa siellä täällä ja urbaania väkivaltaa.
- Anonyymi
Live musiikki on liian kovaa basso jumpotusta ei hyvä musiikki tarvitse huutaa
- Anonyymi
Nyt on kaksi kirjanlukupiiriä kerran kuukaudessa pitävää miestä saanut paljon myönteistä huomiota aamupostissa.
On vain vetäjät, osallistujia kaivataan. - Anonyymi
enään ei pääse sisään kun ei ole koronapassia no hyvä se on ei tarvitse pelata shakkia sairas yhteiskunta
- Anonyymi
siel käy vaan vähän vinksahtaneet kun ei o muuta tekemistä
- Anonyymi
Oliks toi mulle tarkoitettu? ;'(
- Anonyymi
nyt ei pääse edes kahville kun ei ole koronapassia ei se mitään sain tartunnan tästä paikasta olen sairaana
- Anonyymi
et silleen montakohan muuta sai tartunnan
- Anonyymi
Pääsee sujuvasti ohi moottoritietä mutta junat taitaa vielä pysähtyä siellä.
- Anonyymi
lähijunat pysähtyy.
- Anonyymi
Mummola olisi sille osuvampi nimi.
- Anonyymi
Lonkkavikakin parantuu tanssilla
- Anonyymi
Riihimäellä on paljon hyvän näköisiä naisia
- Anonyymi
Enemmän on työntekijöitä kun asiakkaita.
- Anonyymi
Ainakin se yksi miestyöntekijä on niin epäystävällinen ettei tarvitse tuolla käydä.
- Anonyymi
Mikä tämä riksula on? Kysyy entinen riihimäkeläinen.
- Anonyymi
olen jo vastannut, että goooglaa Riksula Riihimäki, löytyy tietoa
jostakin syystä viestini on poistettu
- Anonyymi
ihan roska paikka kaikkia siellä pidetään ihan pellejä koko liikerata on täynnä alamaaliman porukkaa jopa vartiat tarkastaa ruokakassin onko olutta myös vartiat notkuu bulldogin tiskillä tunnin kyttäävät uhreja
- Anonyymi
Eikös tää Riksula muuttanut entisen Kaupunginmuseon taloon (nykyisin kai nimellä Antonin talo).
Nykyinen paikka huono, sillä vähän parkkitilaa ja sijaitsee mäen päällä. Kaikki (myös työikäiset= eivät välttämättä kykene kulkemaan mäkiä.
Edellinen paikka oli parempi - Anonyymi
se noissa paikoissa ärsyttää, että siellä on näitä kokemusneuvojia muita vertaistukea tuputtavia ihmisiä. ketä kiinnostaa jonkun vuosia sitten tapahtuneet asiat.
- Anonyymi
Jokainen, joka tätä palstaa on lukenut ja jäänyt sen jälkeen tekemään omia mielipiteitään Riksulasta, niin käyköön itse paikalla katsomassa ja kokemassa. Vasta sitten voi muodostaa mielipiteensä, jonka voi myös muille kertoa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"538728Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1515200Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1044816Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83802Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m813408Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta493311- 272860
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä332662Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html362555Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv882513