Kannatan Ohisalon ehdotusta, mikäli tukijusseille ei anneta tukea kaljan raaka-aineiden tuotannon siirtymisestä kannabiksen tuotantoon.
Kärnä mainostaa kaljaa hampun sijaan
11
113
Vastaukset
- Anonyymi
Kärnä on itse pahin esimerkki siitä, miten käy kun pehmittää päänsä liialla kaljan kittaamisella.
- Anonyymi
Kärnä uskoo portti-teoriaan. Hän pelkää, että hamppua viljeltäisiin ilman tukiaisia. Se olisi vaarallinen ennakkotapaus. Entä jos vaatimus viljelystä ilman tukiaisia leviäisiä. Markkinaehtoisesta hampun viljelystä siirryttäisiin markkinaehtoiseen perunan viljelyy jne.
Ei helvetissä! - Anonyymi
Ihan hyvä, perunalle kustannukset kattava hinta ja tuet pois.
Entä jos vaatimus muillakin aloilla ilman tukiaisia leviäisiä, siirryttäisiin markkinaehtoiseen…
Lääkkeitä kelakorvaukset pois ja se hinta mikä niillä on ilman kelakorvausia.
Koulut yksityiskouluksi ilman valtion rahoitusta sama sairaan hoitoon.
Kansaneläke lakkautettaisiin ja siirryttäisiin vaapaaehtoiseen eläkevakuuttamiseen.
Onhän näitä.- Anonyymi
Kuulehan törsäke, ny ei oo vuos 1867. Peruna on pula-ajan ruoka.
- Anonyymi
Olette te sekaisin.
Se, että sairas vanhus joutuu syömään lääkkeitä ei ole hänen elinkeinonsa eikä sairas vanus
selitä että hän on "lääkeensyöjäyrittäjä".
Ties mitennen polven tukien varassa loisivat "maataloustuottajat" taas väittävät harjoittavansa "elinkeinotoimintaa" ja "yrittävänsä". Taloudellisesti heitä kuitenkin voi verrata valtion virkamiehiin, jotka tuhoavat Suomesta vaurautta.
Sikäli tietenkin raikas ja itsekriittinen näkemys, että kehitysaluemaalainen mullantonkija vertaa itseään yhteiskunnan kannalta monisairaaseen vanhuukseen. Osa kehitysaluemaalaisista saattaisi kuitenkin kyetä oikeisiinkin töihin, joissa voisivat tienata elantonsa eettisestikkin kestävällä tavalla. Sairas vanhus ei voi ja hänen on saatava lääkkeensä.
- Anonyymi
Eiköhän tuo onnistuisi jo nyt. Viljelijät myisivät torilla perunaa nykyisellä maataloustuilla halvennetuilla hinnoilla ja sitten olisi teitä varten hinnat laskettu sellaisiksi että ei olisi otettu maataloustukien hintoja elentavaa vaikutusta tuomioon.
Viljelijälle olisi pieni pelto jota ei olisi ilmoitettu maataloustukijärjestelmään eikä siitä saisi maataloustukia. Kaikki viljelyn kustannukset siirrettäisiin markkiehtoisesti hintoihin.
Asiakas voisi maksaa kumman hinnan haluaa.
Olisikohan menekkiä. En itse usko että kukaan ostaisi miltei puolet kalliimpää renunaa vaikka olisi kuika fanaattinen maataloustukien vastustaja. - Anonyymi
”Peruna on yksi eniten käytetyistä ravintokasveista Euroopassa sekä Etelä- ja Pohjois-Amerikassa. Peruna kuuluu niiden yhdeksän viljelykasvin joukkoon, joiden avulla tuotetaan 75 prosenttia ihmisravinnosta.”
https://fi.wikipedia.org/wiki/Peruna
No sittenhän Euroopassa sekä Etelä- ja Pohjois-Amerikassa on pula-aika.- Anonyymi
Ja se näkyy sairastavuudessa. Pitkäikäiset japanilaiset eivät sitä paskaa juuri käytä. Senseit vetäävät bataattia, vaikka törsei voi sotkei sen potaattiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja se näkyy sairastavuudessa. Pitkäikäiset japanilaiset eivät sitä paskaa juuri käytä. Senseit vetäävät bataattia, vaikka törsei voi sotkei sen potaattiin.
”Myytinmurto: peruna vs. bataatti. Kumpi vie terveellisyydessä.
…
Ja sitten tullaankin siis oikeaan vastaukseen, jota EI OLE. Kaiken yllä olevan perusteella kummassakin on omat plussat ja hyödyt, loppujen lopuksi hyvin vähän eroa. Itseasiassa plussat hieman jopa kallistuvat perunan suuntaan riippuen mistä kulmasta katsoo.”
https://tomikokko.com/blogi/myytinmurto-peruna-vs-bataatti-kumpi-vie-terveellisyydessa/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja se näkyy sairastavuudessa. Pitkäikäiset japanilaiset eivät sitä paskaa juuri käytä. Senseit vetäävät bataattia, vaikka törsei voi sotkei sen potaattiin.
Joku vuosi sitten tuli TV:stä juttu jostain Etelä-Japanin "satavuotiaiden saaresta" ja ne jannut veti paikallista bataattilajiketta, jossa oli raitoja jotka muistuttivat väriltään punakaalia (siis enemmän violettia kuin punaista). Siinä oli jotain terveellistä ainetta (lykopeeni?) jonka arvelivat yhdeksi syyksi tuon bataatin terveellisyyteen.
Muutenkin ravintoarvoissa on vielä paljon tutkittavaa. Muistaakseni USA:n ravintoainerekisteri tunee jotain 300-400 eri ravintoainetta (erilaiset proteiinit, hiilihydraatit vitamiinit jne), mutta kun pelkkä valkosipuli tutkittiin tarkkaan, niin siinä oli yli 2000 erilaista kemiallista yhdistettä (siis siihen luontaisesti tullutta). Suurin osa varmaan yhdentekeviä, mutta paljon ravintoaineissa on vielä tutkittavaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”Myytinmurto: peruna vs. bataatti. Kumpi vie terveellisyydessä.
…
Ja sitten tullaankin siis oikeaan vastaukseen, jota EI OLE. Kaiken yllä olevan perusteella kummassakin on omat plussat ja hyödyt, loppujen lopuksi hyvin vähän eroa. Itseasiassa plussat hieman jopa kallistuvat perunan suuntaan riippuen mistä kulmasta katsoo.”
https://tomikokko.com/blogi/myytinmurto-peruna-vs-bataatti-kumpi-vie-terveellisyydessa/Tuon "myytinmurtajan" uskottavuus murenee jo alkumetreillä. Hän kirjoittaa:
"Ensinnäkin peruna (potato) ja bataatti (sweet potato) kuuluvat eri lajikkeisiin,"
Lajikkeisiin? Kirjoittaja ei edes ymmärrä biologian peruskäsitteitä, joten miten hänen tarinansa voisi olla uskottava. Taksonomia menee näin:
Lahko > Heimo > Suku > Laji > Lajike.
Joskus vielä lajin ja lajikkeen väliin tulee alalaji, kuten vaikka rypsi ja nauris ovat saman lajin (Brassica rapa) alalajeja.
Peruna ja bataatti eivät ole eri lajikkeita, vaan samaan Lahkoon, mutta eri heimoon ja sukuun kuuluvia eri lajeja.
Parunan taksonomia:
Lahko: Solanales > Heimo: Koisokasvit > Suku: Koisot > Laji: Peruna
Bataatin taksonomia:
Lahko: Solanales > Heimo: Kiertokasvit > Suku: Elämänlangat > Laji: Bataatti
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1165383Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744361691- 2001203
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111163Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201139Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861053Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47951- 64941
- 64896
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64846