...sairastavan saa lääkäriin ja lääkehoitoon. Ei ole diagnisoitu, mutta
oireet ylittävät jo keskivaikean tason rajat. Eli on jatkuvia harhaluuloja
ja elämä aivan toisessa todellisuudessa. Kognitiiviset kyvyt laskeneet merkittävästi, eikä suostu lekurille.
Miten Skitsofreniaa
7
139
Vastaukset
- Anonyymi
Joutuu soittaan 112 kun tilanne on päällä.
- Anonyymi
Mistä päättelet, että kyseessä olisi juuri skitsofrenia? Elimelliset syyt kannattaisi varmaan ensiksi poissulkea.
- Anonyymi
Eikö se ole jo semi hyvä merkki, ettei ihminen halua selivttää elimellisiä syitä?
- Anonyymi
Kyllä, soittoa 112 ja tilannetta pitää ehkä vähän liioitella. Painottaa sitä, että on uhka itselleen tai muille. Itse tein tämän viime viikon lopussa - soitin veljelleni poliisin ja ambulanssin, ja on nyt psykiatrisen poliklinikan suljetulla osastolla. Helppoa tää ei ollut, veljellä ei lainkaan sairauden tuntoa. Rauhallisesti silti lähti ambulanssin kyytiin. Menin mukaan päivystykseen varmistamaan, etteivät laita takaisin kotia. Yritti sanoa, että minä oon sekasin ja ylireagoin. LUOJAN KIITOS Lääkäri otti minut vakavasti ja veli pääsi hoitoon <3 uskoo, että mielisairaalaa pyörittää moottoripyöräjengiläiset ym., että lääkärit on koulutettuja agentteja, jne.. eli helppoa hänellä ei ole siellä ollut. Olo on silti huojentunut, ei tarvitse pelätä, mitä tekee kun on istunut koko kesän sälekaihtimet kiinni yksin pimeässä 😢
- Anonyymi
RINSESSA vilmi käyntiin
KYSY ootko sä Tanskan rinsessa
JOS vastaa joo
OOT iloisessa asemassa jos saat apua
JOS käy Dear Luise
MÄ EN OLLU VASTUUSSA!!1111 - Anonyymi
Ambulanssilla. Virka- avuksi poliisit. Näin perhepiirissä piti vuosia sitten toimia. Muista,että harhat ovat sairastuneelle todellisuutta,ja jos harhoissaan kokee jonkun uhkaavaksi,tilanne voi kriisiytyä äkkiä.
Lääkäri voi kirjoittaa tarkkailulähetteen. Muutaman vrk kuluttua useampi lääkäri tekee pääröksen,onko tahdonvastaisen hoidon tarve.
Akuutissa tilanteessa pidä huoli omasta turvalisuudestasi,soita 112. Selitä tilanne,lähettävät kyydin ja vieka-avun.
Sairaudentuntewn puuttuminen on tyypillistä,eli kaikki muut tajuavat tilanteen,henkilö itse ei. - Anonyymi
Mene hoitoon tai mä syön mustikoota
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467545
- 334163
- 573675
- 503170
- 172846
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons562456- 542378
- 402319
- 442302
- 162266