Saako 17-vuotias muuttaa pois kotoota itse?

Hei kaikki,

Pyytäisin ystävällisin vähän jurirdista neuvoa. Täytän 17 vuotta parin kuukauden kuluttua ja olen ajatellut muuttaa silloin pois kotoota. Minun kysymys on: saako 17-vuotias päättää itsenäisesti missä hän asuu - siis, saako 17-vuotias siirtää kirjat omaan kämppäänsä vaikka hänen laillinen huoltaja ei sitä salli?

Olen käynyt lastensuojelun ja äitini (joka on minun ainoa laillinen huoltaja) kanssa puoli-vuotta kotoota pois muutto enomista, mutta siitä ei ole tullut mitään. Äitini, siis laillinen huoltajani, ei suostu antamaan minulle lupaa muuttaa pois kotoota.

Olisin muuttamassa setäni kämppään. Setäni ei ole minun laillinen huoltaja.

Mitä laki sanoo? En löydä netistä mitään tietoa tähän liittyen, joten jos joku tietää tästä mitään, voisiko hän ohjata minut esim. lakipykäleen tms.

Kiitos paljon.

6

1454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siltä vaikuttaa, että äitisi määrää niin kauan kun olet alle 18 v.

      Laki holhoustoimesta.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Ei asiassa ole mitään kimuranttia.

        Alaikäisyydestä johtuen vajaavaltaisen edunvalvoja on tämän huoltaja, jollei muuta ole määrätty. Huoltajan tehtävänä on hoitaa vajaavaltasisen taloudellisia ja muita holhoustoimesta annetussa laissa määrättyjä asioita. Oma asunto olisi mitä suurimmassa määrin muun ohella taloudellinen asia. Samoin lapsen elatuksesta annetun lain mukaan huoltajan tehtävä on varmistaa lapsen henkisten tarpeiden tyydyttämisen, lapsen tarvitseman hoidon ja koulutuksen sekä tästä aiheutuvat kustannukset.
        Huoltaja voi hyvin katsoa, että omilleen muuttaminen ei tässä vaiheessa palvele tätä etua.

        Sen ohella alaikäinen voi tehdä vain vähäisiä varallisuusoikeudellisia oikeustoimia. Toisin sanoen aloittaja ei voi omiin nimiinsä ostaa asuntoa tai tehdä pätevää vuokrasopimusta.
        Voihan se toki olla, että setä ei mitään vuokraa asunnosta haluaisi, vaan antaisi asua siellä ilmaiseksi, mutta kyllä jonkun on vähintään vastikkeet maksettava. Tietysti jos setä hoitaa nämäkin aloittajan puolesta, niin mikä siinä sitten asuessa.

        Talonkirjoihinkaan kuitenkaan kukaan järkevä isännöitsijä ei ota alaikäistä pelkästään oman ilmoituksen turvin, vaan vaatii huoltajalta hyväksynnän asiaan.


    • Anonyymi

      Tästä nuoren kotoa muuttamisesta on nyt tullut juttua radiostakin. Joku ei olisi halunnut päästää 15-vuotiasta lastaan muuttamaan pois kotoa...
      Minä muutin pois kotoa 16-vuotiaana ja ihmettelen nyt suuresti tätä vanhempien ajatusmaailmaa. Ettekö ole valmistaneet lastanne pärjäämään yksin vai oletteko niin kiinni lapsissanne, että ette halua päästää heitä?

      Opettakaa lapsenne pienestä asti kotitöihin, ruuanlaittoon ja etenkin rahan käyttöön!
      Omat lapseni saatoin päästää hyvillä mielin maailmalle, koska tiesin heidän pärjäävän.
      Kaikki osaavat laittaa ruokaa, leipoa, huolehtia pyykeistään, siivota ja rahankäytön oppivat kuukausirahan myötä. Piti osata laskea, mihin rahat riittää.
      Me vanhemmat olemme aina puhelimella kiinni saatavissa tarpeen tullen.

      • Anonyymi

        Kaikki eivät välttämättä ole kaltaisiasi esimerkkivanhempia, joiden lapset ovat valmiita vaikka eduskuntaan alaikäisinä.
        Ja vaikka sinä onnistuitkin tässä kasvatustehtävässäsi loistavasti, et silti pääse yli etkä ympäri siitä tosiasiasta, että alaikäinen ei voi pätevästi kovinkaan suurta osaa niistä sopimuksista, joita oikeasti "omilleen muuttaminen" vaatii.

        Voihan se olla, että sinua vähäisemmät vanhemmat ovat tunnustaneet olevansa vähäisempiä, ja ajatelleet, että eivät ole omia lapsiaan ihan yhtä valmiiksi aikuiksiksi vielä murrosiän puoliväliin mennessä saaneet. Toisaalta eivät ehkä ole halunneet tehdä merkittäviä varallisuusoikeudellisia oikeustoimia hormonimyrskyn keskellä kieriskelevän teini-ikäisensä puolesta, ja sitten vastata niistä, kun osoittautuu, että eivät ne siivet ihan kunnolla vielä kantaneetkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      128
      3912
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3285
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2875
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2677
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2397
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe