Ties mitä pöpöjä sieltä hyppää silmille.
Uskaltaako Sievin jalkineita pitää?
Anonyymi
10154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ilmoitin aloituksen asiattomaksi.
Ilmoitin sinut asiattomaksi.
Kärkkäisen kaupat ja Sievin tuotteet, boikottiin vaan niin kauaksi aikaa, että alkavat rokotukset maistua.
Jos rokottamaton työntekijä vaikka aivastaa prosessin jossakin vaiheessa, mikä takaa että kenkä olisi turvalinen vetää jalkaansa? Desinfioidaanko tuotteet ennen markkinoille lähettämistä?
Virus tarvitsee isäntäsolun lisääntyäkseen. Virukset eivät elä kauan millään pinnoilla. Jos työntekijä yskäisisikin kenkään, kaikki virukset, mukaan lukien koronavirukset ehtisivät kuolla kauan ennen kuin kenkä olisi liikkeessä myytävänä.
Vakavasti sanoisin: Sievin tehtaalla on erinomainen tilaisuus kertoa tuotannostaan ja sen hygieenisyydestä samoin kuin varotoimenpiteistä koronan suhteen. Sievin kuntahan on, kuten kaikki tiedämme, saanut huomattavasti negatiivista julkisuutta viime aikoina, joten olisi suotavaa että kansalaiset - ja asiakkaat - pystyvät tekemään eron kunnan ja tehtaan välillä.
Mutta onko niillä eroa? Kyseleepi toisinajattelija.
Tottakai on, niinkun paidalla ja pepulla.
Sievistä+kerrotaan+törkeällä+tavalla.+Kun+tilastoja+katsoo+niin+pienimmät+rokotekattavuudet+on+kunnissa+joissa+lapsia+on+eniten+ja+eläkeläisiä+vähiten.+Elinvoimaisia+kuntia+kaikki+joita+moititaan+pienestä+rokotekattavuudesta.++Jos+Sievissä+lasketaan+yli+12v+kansalaiset+niin+rokotekattavuus+on+69%.+Sievissä+alle+14v++osuus+väestöstä+on+25%++kun+esim+Sulkavalla+8%.+Sulkavalla+eläkeläisiä+melkein+40%+ja+Sievissä+20%.++Silti+vertaillaan+samalla+viivalla.
Joo, on näinkin. Tilastoja voi lukea monella tavalla. Sieviläisten kannattaisi ottaa yhteyttä vaikka Yleen, THL:ään jne. ja tarkentaa tietoja.