Onko oravannahkakauppa laillista?

Anonyymi

Jos ratsastuskoulussa asiakas tekee tallitöitä ratsastustunteja vastaan, eli "työntekijä" saa työstään palkan ratsastustunteina ja raha ei vaihda omistajaa, niin onko se laillista, kun veroja ja tyelejä ei makseta?

2

1548

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkäpä kysyn tätä verotoimistosta, jos täällä ei kukaan tiedä.

    • Työsopimuslain mukaan on mahdollista työskennellä palkkaa tai muuta vastiketta vastaan. Näin ollen on laillista työskennellä talleilla ja saada palkakseen ratsastustunteja.

      Sinänsä luontaissuorituksista ei voida periä ennakonpidätystä, joten työntekijän olisi kaiketi ilmoitettava verottajalle erikseen työstään saamansa vastikkeen arvon. Samoin kaiketi työnantajan olisi ilmoittava verottajalle ja eläkeyhtiölle työsuoritusta vastaan antamansa vastikkeen arvon, jonka perusteella eläke- ja työttömyysvakuutusmaksut määräytyisivät. On sitten eriasia, että voiko työnantaja vähentää verotuksessaan vastikkeeksi antamiensa ratsastustuntien arvon, kuten olisi mahdollista palkkamenojen osalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      208
      2072
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1237
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      185
      1130
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      33
      685
    Aihe