Kummanko ostaisit A52s 5G vai S20 Fe 5G ?
Kummanko ostaisit A52s 5G vai S20 Fe 5G ?
Anonyymi
473344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
En minkään vaan mieluummin Nokialaisen tai One Plussalaisen puhtaan järjestelmän takia...
Sulla on ihan selvästi lukihäiriö. Täälä kysyttin nyt että Kummanko ostaisit A52s 5G vai S20 Fe 5G ?
Eihän ole. Kumpaakaan ei kannata vaan ostaa:)
Vuosikausia kestänyt Androidin säätäminen ja muokkaaminen on pehmentänyt Vapusen aivoista ne viimeisetkin toimivat osat.
Ultralight-koneet tulivat käyttöön 1970-luvun lopulla, jolloin ne olivat pääosin 2-tahtimoottorilla varustettuja painopisteohjattuja riippuliitimiä. Tätä luokkaa kutsutaan Suomessa Ultra-A:ksi. Tätä kalustoa on Suomessa vain noin 20 prosenttia rekisteröidyistä ultrista. 1980-luvun alussa tuli kuvaan mukaan ohjainpinnoilla ohjattava niin sanottu Ultra-B-lentokone.
Tästä kehittyi hieman Cessna 150:ta ja muita yleisilmailun lentokoneita pienempiä harrasterakenteisia lentokoneita, joissa voimalaitteena käytettiin pieniä auton moottoreita. 1990-luvulla ultrissa siirryttiin nelitahtimoottoreihin ja koneiden suoritusarvot kehittyivät merkittävästi. Tästä muutoksesta on se, etu, että koneet ovat paljon vähemmän meluisia kuin vuosikymmeniä aikaisemmin suunnitellut yleisilmailun lentokoneet.
Vuoden 2011 aikana jakoa täsmennettiin. Painopisteohjatut A-luokan ultrat ovat nykyään A-luokan liitimiä. B-luok
Kyllä ihan selvästi sulla on lukihäiriö. Täällä ei kysytty yhtään mitään muuta kuin kumman ostaisit noista KAHDESTA puhelimesta. Jos sinä et ostaisi kumpaakaan, niin vastauksesi ei edes kuulu tähän ktjuun olenkaan. Joten hyppää suohon.
Vaan kun ei kannata ostaa kumpaakaan..
Vai ktjuun?onks sulla kännyssä oikeinkirjoituksen tarkistus?
Hanki ihmeessä , näyttää olevan vaikkeeta
ilman .
Androidia ei kannata ostaa, se ajaa käyttäjät raivon partaalle
Äh, kalliita vehkeitä. A12 tai A21S on ihan riittävän ja monipuolisen hyviä kapuloita peruskäyttöön.
Eivät todellakaan ole. Parempaa saa samaan hintaan kuten vaikkapa: https://www.gigantti.fi/product/puhelimet-ja-gps/puhelimet/297353/motorola-moto-g20-alypuhelin-464gb-sininen
Öhö öhö, G30 ja G50:kin on tällä hetkellä tarjolla tuota G20:stä halvemmalla... Ja vielä Unisoc... 👎
täällä s20 FE 5g ja ei ole tuottanut pettymystä, nopeampi käytössä, stereokaiuttimet hyvät, optinen vakain, hyvä vesisuojaus ja etenkin paremman näköinen
Et ole tainnut huomata, että myös Samsung Galaxy A52s 5G -luuri on IP67 pöly- ja vesisuojattu. Myös siinä on optinen vakain ja myös ihan ok stereo kaiuttimet.
Älä osta kummaa. Tsamtsung on kumma.
Näin on sammuilee taskussa sekä kaiutin menee herkästi rikki.. Laatu on mitä on ja ohjelmisto myös..
Hankin just vähän aikaa sitten Samsung Galaxy A52s 5G -älypuhelimen, joten tuo vastannee kysymykseen omalta osaltani :-)
T. miksuh
Roskaa kyseinen malli..
Itse roskaat, putottelet tupakan tumppeja, kasvomaskeja, pizzalaatikoita ym.. ym...
Täyttä hölynpölyä. Ei pidä lainkaan paikkaansa. Puhelin ei toki ole ollut mulla vielä kovin kauan, vastahan tämä tuli myyntiinkin elokuussa, mutta olen ollut tähän oikein tyytyväinen. Samsung Galaxy A52s 5G on erinomainen keskihintainen älypuhelin. Tietenkään mikään huippumalli tuo ei ole, mutta ei kukaan niin väitäkään. Siinä ei mielestäni ole mitään järkeä, että aletaan älypuhelimesta maksamaan tuhat euroa tai enemmän, se on jo aivan järjetöntä, etenkin kun alle 400 eurolla saa jo hyvän älypuhelimen kuten tää kyseinen keskihintainen älypuhelin osottaa. Lisäksi tämä Samsung Galaxy A52s 5G on paranneltu versio alkuvuodesta julkaistusta Samsung A52 5G -älypuhelimesta. Tässä on huomattavasti tehokkaampi järjestelmäpiiri, eli Snapdragon 787G.
Snapdragon 787:n ansiosta tämä älypuhelin on suorituskyvyssä suhthyvin kilpailukykyinen muiden hintaluokkansa älypuhelintenten kanssa.
Tässä älypuhelimessa on 5G -tuki. Omasta mielestäni ei ole enää järkeä ostaa älypuhelinta, jossa 5G -tukea ei ole.
Näyttönä tässä on erinomainen 120 Hz virkistystaajuudella varustettu 6.5 tuuman Super AMOLED - näyttö. Olen sokeutunut joten en toki näyttöä näe, mutta 120 Hz virkistystaajuus sulavoittaa varmasti puhelimen toimintaa muutenkin. Näyttötekniikkana AMOLED on kiva siksi, että se kuluttaa selvästi vähemmän energiaa kuin LCD -näytöt. Näkeville mukava on parempi värintoisto ja se, että musta on oikeasti musta jne. LCD -näyttöjä pienemmän energiankulutuksen ansiosta näyttö voi olla vaikka jatkuvasti päällä ilman, että näyttö kuluttaisi yhtä paljon energiaa kuin LCD-näytöt. Näytöllä voidaan esimerkiksi näyttää kello sillonkin kun näyttö on "sammutettu".
Tämä älypuhelin on IP67 tasoisesti pöly- ja vesitiivis, mikä on hyvin harvinaista keskihintaisten älypuhelinten joukossa. Puhelin siis kestää 30 minuutin upottamisen metrin syvyyteen. Vesittiiviys on itselleni erittäin tärkeä ominaisuus, koska olen sokeana rikkonut vahingossa kaksi puheinta niin, että puhelimet on kastunut ja hajonnut sen takia.
ohjelmistopäivitystuki tässä on ehdotonta parhaimmistoa ylipäätänsä Android -älypuhelimissa. Samsung lupaa tälle älypuhelimell 3 suurta Android -päivitystä ja 4 vuotta tietoturvapäivityksiä. Tässä älypuhelimessa on Android 11, joten puhelin tulee saamaan päivityksenä ainakin Androidin versiot 12, 13 ja 14. Lisäksi puhelin saa siis tietoturvapäivityksiä ainakin loppuvuoteen 2025 asti.
Älypuhelimessa on tallennustilaa 128 GB ja RAM -muistia 6 GB. Lisäksi viimeisimmän ohjelmistopäivityksen ansiosta puhelimeen tuli tuki 4 GB virtuaalimuistille, mikä nostaa keskusmuistin määräksi 10 GB.
Puhelimen kuori on muovia, mutta se on silti jämäkkä ja laadukkaan oloinen sekä mukavan tuntuinen kädessä.
Puhelimessa on mahdollisuus käyttää kahta SIM-korttia tai yhtä SIM-korttia ja yhtä muistikorttia.
Puhelimessa on tuki 25W pikalataukselle, ei ehkä parhaimmistoa, mutta mukava silti että pikalataustuki on.
Puhelimessa on ilmeisesti kohtalaisen hyvät kamerat. Itse sokeutuneena en osaa siitä sanoa mitään. Puhelimessa on etukameran lisäksi neljä takakameraa: pääkamera, ultralaajakulmakamera, maksrokamera ja syvyyskamera. Itse sokeana tarvitsen kameroita lähinnä tekstin OCR -tunnistukseen jne ja muiden vastaavien apuvälineiden käyttöön. Mutta on toki kiva, että kamera ottaa suht hyviä kuvia, jos pyydän jotakuta joskus ottamaan kuvn puolestani jaettavaksi Facebookissa jne.
Puhelimessa on NFC mikä on itselleni tärkeää. NFC on itselläni tärkeää etenkin sen takia, että NFC mahdollistaa LIbre 2 -verensokerisensorin käyttämisen älypuhelimen avulla. Itselläni on tyypin 1 diabetes ja mulla on käytössä Libre 2 -sensori. Lisäksi NFC-toki mahdollistaa maksamisen kaupan kassalla jne.
Puhelimessa on Bluetooth, wi-fi, GPS jne jne, sekä kaikki muu vastaava tarpeellinen käytettävissä kuten älypuhelimissa kuuluukin olla.
Ylipäätänsä tämän lyhyen käyttökokemuksen perusteella olen tähän älypuhelimeen oikein tyytyväinen. Mikään huippupuhelin tuo ei ole, mutta keskihintaiseksi älypuhelimeksi oikein hyvvä.
T. miksuh
Lisäyksenä se, että tässä Samsung Galaxy A52s 5G -älypuhelimessa on sormenjälkilukija näytössä. Sormenjälkilukija tuntuu toimivan hyvin myös näin sokeana.
Lisäksi itselleni on tärkeää se, että tämän älypuhelimen kanssa voi näkövammaisena valita puheluiden vastaustavaksi sen, että painetaan volume up -nappia. Lisäksi puhelun voi katkasta virtanapilla/sivunäppäimellä. Edellisessä puhelimessani tuo ei ollut mahdollista vaan puheluihin piti vastata pyyhkäisemällä näyttöä tietystä kohtaa ja se oli näin sokeana toivottoman vaikeaa monesti. Jouduin vanhan puhelimeni kanssa monesti soittamaan takaisin soittajalle, koska puheluun vastaaminen ei onnistunut. Nyt tässä Samsung Galaxy A52s 5G -älypuhelimessa ei tarvitse näyttöä pyyhkiä joten puheluun vastaaminen on sokeanakin helppoa.
Niin ja typokorjauksena edelliseen viestiinii se, että järjestelmäpiirinä tässä älypuhelimessa on siis Snapdragon 787G. Jäi tuo G -kirjain yhdestä kohtaa pois.
T. miksuh
Pitää täysin paikkaansa. Roskaa täynnä koko malli..
Ääh... Siis typokorjauksena vielä se, että Samsung Galaxy A52s 5G -älypuhelimessa on järjestelmäpiirinä Snapdragon 778G. Ei siis 787G
Typotin tuon mallinumeron toisessakin ketjussa väärin ihan samalla lailla... Sokeana tuollaisia kahden merkin vaihtumista päikseen ei aina huomaa...
T. miksuh
Kurkunleikkaajien saari (engl. Cutthroat Island) on merirosvoaiheinen seikkailuelokuva, joka sai ensi-iltansa vuonna 1995. Pääosassa on Geena Davis, ja elokuvan ohjasi hänen silloinen aviomiehensä Renny Harlin.
Kurkunleikkaajien saari oli vielä pahempi taloudellinen floppi kuin samana vuonna valmistunut Waterworld. Kurkunleikkaajien saaren budjetti oli lähes 100 miljoonaa dollaria, mutta tulot jäivät vain 10 miljoonaan. Elokuvan epäonnistuminen oli osasyy siihen että tuotantoyhtiö Carolco Pictures meni konkurssiin.
Miten niin muka roskaa? Sulla ei taida olla ihan kaikki ruuvit tallella tai sitten et ymmärrä mistään mitään, et ainakaan älypuheimista. Oikein hyvältähän tuo Samsung Galaxy A52s 5G vaikuttaa.
Täynnä jonninjoutavaa ei poistettavaa roinaa hidastamassa ja viemässä tilaa..
Mä ostasin Lottokupongin.
Lottokuponkeja saa ihan ilmaiseksi
Nokia android
Ei varmasti.
Puhelin ei ole nokia. Vaan kiinalainen jossa nokia kirjaimet.
Mutta melkeinpä parhaimpia Android markkinoilla alle 500 hintaan.
iphone on kiinalainen apple vain omistaa
Nykyiset Nokia puhelimet valmistetaan Kiinassa alihankkijoiden toimesta, eli suomalaisuus näkyy suunnittelussa ja markkinoinnissa, kuten esimerkiksi Applen tuotteiden kohdalla Yhdysvalloissa on.
Hölynpölyä. Nokia -puhelimet ovat kyllä ihan suomalaisia puhelimia vaikka niitä ei itse Nokia nykyään valmistakaan. Nokia -puhelimia valmistavan HMD Globalin pääkonttori on Espoossa eikä missään Kiinassa. Se on itseasiassa aivan Nokian tilojen vieressä kadun toisella puolella. HMD Global myös suunnittelee puhelimet suomessa vaikka ne sitten toki valmistetaankin Kiinassa jne alihankkijoiden toimsesta. Kaikkia niistä ei edes kai valmisteta kiinassa vaan keskieuroopassa.
Eivät ole suomalaisia vaan kiinalaisia. Alkuperäisissä Nokialaisissa luki aina "Made in Finland" eli tehty suomessa.
Jep. HMD Globalin pääkonttori on Espoon Karaportissa Nokian kanssa samalla kampusalueella aivan Nokian pääkonttorin vieressä.
T. miksuh
Ei pidä paikkaansa. Sillon kun Nokia vvalmisti itse kännyköitä Nokialla oli kännykkätehtaita ympäri maailmaa. Salon kännykkätehdas Suomessa oli vain yksi niistä. Eli jokaisessa Nokian valmistamassa puhelimessa valmistuspaikkana ei ollut suomi.
Ja mitä merkitystä sillä muka on missä se puhelin on valmistettu? Suomessa suunniteltu puhelin on suomalainen ja suomalaisen firman valmistama puhelin on suomalainen vaikka sitten tehdas, jossa puhelin fyysisesti laitettas kasaan olisi jossakin muualla ja olisi alihankkijan puhelin. Ainahan kaikilla suurilla firmoilla on ollut alihankkijoita. Mutta vaikka alihankkija valmistaisi puhelimen niin ei se tee siitä puhelimesta alihankkijan puhelinta Kyllä se on sen firman puhelin, joka sen valmistuksen on alihankkijalta tilannut. Se, jos alihankkija valmistaa puhelimen jossain muualla kuin suomessa ei tarkota että puhelin ei olisi suomalainen.
Sun sietäs myös ymmärtää se, että esimerkiksi puhelinten näytöt ja muut komponentit on voitu valmistaa hyvinkin monessa eri maassa. Se, jos sitten komponenttien kasaaminen tilatuksi puhelimeksi tehdään esimerkiksi kiinassa ei tee puhelimesta yhtään vähempää suomalaista kuin jos puhelin olisi kasattu suomessa.
Typokorjaus:
Suomessa suunniteltu puhelin on suomalainen ja suomalaisen firman valmistama puhelin on suomalainen vaikka sitten tehdas, jossa puhelin fyysisesti laitettas kasaan olisi jossakin muualla ja olisi alihankkijan puhelintehdas.
Pitää paikkaansa. Nokian puhelimet eivät ole suomalaisia.
Ei ole suomalainen sellainen puhelin. Pitää olla myös tehty suomessa..
Kannattaa ostaa samsung galaxy a52s 5G
Ei kannata moista roskaa ostaa..
Joo, saa alle 300 nykyään, järjestelmätuki jonnekkin android 15 asti.
Ostin viime syksynä elokuussa myyntiin tulleen Samsung Galaxy A52s 5G -älypuhelimen ja olen ollut erittäin tyytyväinen siihen, joten siinä oma vastaukseni kysymykseesi.
T. miksuh
Et ole ollut tyytyväinen:)
Ja mistäs sinä sen muka tiedät? Olet lisäksi täysin väärässä. Olen ollut erittäin tyytyväinen tuohon Samsung Galaxy A52s 5G -älypuhelimeen. Se ei ole myöskän mikään ihme, että tuo keikkuu kuukaudesta toiseen myydyimpien älypuhelinten listoilla, kyseessä on erinomainen älypuhelin kohtuullisella hinnalla.
T. miksuh
Tiedänpä hyvinkin. T. naapuri:)