niin kyllä on ystäviä. Nuo sukulaiset ja ystävät ovat sellaisia, joilla ei itsellään ole autoa. Jostain syystä he pyytävät minua kaverikseen jopa omille kyläreissuilleen, Hakapellon hautausmaalle, Kaarinaan ja muualle jopa Piikkiöön asti. Ja se mikä ihmetyttää niin kyseinen eräs sukulainen ei milloinkaan käy luonani, ei juuri muutkaan sukulaisemme, mutta Hakapeltoon kelpaa kyllä autokyyti.
Ihmiset, ne, joilla ei itsellään ole autoa, käyttävät teitä autonomistajia vain hyväkseen, muuten eivät välitä.
Ihmiset, ne, joilla ei itsellään ole autoa, käyttävät teitä autonomistajia vain hyväkseen, muuten eivät välitä.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kukapa sitä nyt kallista autoveroa haluaisi maksaa kun voi käyttää toisten kyytejä.
Tuleeko bensa maksettua, vaiko ilmaiseksi käytät toista hyväksi.???
Tämä on sitä vihreää siirtymää. Itseasiassa, julkiset ovat näitä, auttomien reissuja varten. Ei kenenkään ole velvollisuus kuskata, hänen omia menojaan.
....,tarkoitatko ettei kenenkään velvollisuus ole kuskata toisia.
pyydä ihmeessä heitä kylään luoksesi. Oletko niin tehnyt. Tarjoat pullakahvit, katsotte vanhoja mustavalkovalokuvia. Ja juttu luistaa. Käyt hakemassa heidät jos muutoin heillä jalat eivät kanna. Heillähän ei omaa autoa ole, Ovat iäkkäitä ihmisiä suurin osa. Mikä estää sinua vierailemasta myös ystäviesi ja sukulaistesi luona.
Nuoremmat sukulaiset käyttävät iäkkäitä sukulaisia hyväkseen. Kyllä sinne Hakapellon hautuumaalle pääsee taksillakin. Jos on oikeen saituri, niin sitten ei pääse taksilla. Pitää saituruuttaan soittaa vanhalle sukulaiselle. " Lähdeks sä mun kans Hakalello hautausmaal käymään,?"
Eikö sitten ole erittäin kivaa olla kaikkien kaveri? Hehheh
Joku vanha ihminen autoineen kuvittelee olevansa kaikkien kaveri ja suosittu, kun häntä pyydetään kuskaamaan omalla autollaan. Vanha mummeli ei vaan tajua, että häntä käytetään raàsti hyväksi. Niin monia yli 75 vee käytetään hyväksi, ei makseta bensarahaa ei mitään. Nauretaan vaan, osasin se minäkin.
Ei se ollu mun pointti, vaan se että voi olla reilu. Kaikilla ei ole autoa, ja pienemmissä kunnissa kuten Rymättylässä, bussit kulkee sinne ja naantalin keskustaan vain tunnin välein.
Sen lisäks kimppakyydit ovat paljon luontoystävällisempiä, kuin se että jokainen joka käänteessä kulkisi omalla autollaan.
Se että jos pyydät kyytiä, ja toinen lähtee aina vaan jatkuvasti siihen mukaan omasta halustaan, ei ole hyväksikäyttöä.
Se on sitten kuskin oma asia, haluaako veloittaa kyydistä. Jos ei vaadi tiettyä summaa, sekin on kuskin oma vika.
Itse en kyllä kehtaisikaan edes jatkuvasti pyytää ketään kuskiksi ilmaiseksi, mutta valitettavasti tänne mahtuu erilaisia ihmisiä, joille ei voi mitään.
Asioista jotka häiritsee, voi aina sanoa. Ihan sama suuttuuks se toinen.
No älä kuskaa niitä, anna mennä millä menevät.
Höperöt yksinäiset auton omistavat mummot eivät ymmärrä tätä raakaa yhteiskuntaa, jossa jopa omat perheenjäsenet käyttävät heitä hyväkseen. Sukulaiset ja muut. Luottavat kaikkiin sinisilmäisesti. Huh,...huh,...
Nythän oli lehdessä, niin joku mummeli oli heittänyt pankkitunnukset roistolle parvekkeelta, kun roisto ilmoitti olevansa poliisi. Mummelit eivät ymmärrä tämän päivän rikollisuusyhteiskuntaa.
TOIVON SUURESTI POLIISIEN SAAVAN LISÄRAHOITUSTA EIKÄ NIIN, ETTÄ POLIISIVOIMILTA OTETAAN POIS. SUOMEEN TARVITAAN 1000 POLIISIA LISÄÄ JA MYÖSKIN HEIDÄN NÄKYVYYTTÄÄN TULEE LISÄTÄ.
Olisi hienoa saada Naantaliin poliiseja ihan omaan kaupunkiin niin, että mustamaija näkyviin ja myöskin moottoripyöräpoliiseja Suomeen lisää saamaan roistoja kiinni.
Peukku poliiseille. Ja jaksamista poliisivoimille tällaisessa maailmassa.
Samaa mieltä.
Naantali ny vaa on kieroja ihmisiä pullollaan.
Se on huomattu.
En tiedä kieroista, mutta juoruakkoja ja - setiä löytyy liikaa. Asioita väänellään ja käännellään, väritellään ja sitten vielä kehdataan niitä levittääkin totena.
Loppupeleissä ollaankin sitten siinä pisteessä, että sitä asiaa ei edes saa enää korjattua sellaiseksi millainen se ihan alussa todella on ollut.
T. Naantalin keskustassa useita vuosia asunut.
Yhteisiä piirteitä juoruakoilla.
- alhaisempi älykkyys verrattuna keskivertokansalaisiin
- kiinnostuvat siksi vain ja ainoastaan toisten asioista, koska eivät ymmärrä esim. tieteellisiä asioita eivätkä ymmärrä monimutkaisuuksia
- päättelykyky on huono
- ei matemaattista eikä siihen liittyvää loogista päättelykykyä
- koulutustasoa jos on, niin ammattikoulu tai vähän ylempi, ei useinkaan yliopistokoulutusta takana
- harrastuksena ristisanatehtävät ja televisio
- tärkein harrastus juoruaminen puhelimessa ja puistonpenkillä
- näkevät tutun henkilön, niin juoksevat kiinni, jotta saavat kuulla uusia juoruja
JUORUAKKOJEN YKSINKERTAISUUS ON SILMIINPISTÄVÄ. AVAAVAT SUUNSA NIIN TUNNISTAA ENSIMMÄISESTÄ VIRKKEESTÄ.
Ja aiheet pyörivät yksissä ja samoissa asioissa, ja kun koitat asioita selittää vaikka rautalangasta, siltikään eivät ymmärrä.
Ja auta aamen kun sanot suoraan, niin suuttuvat ja yltyvät vaan.
Totta, niitä riittää ketkä ovelasti utelevat elämääsi, siitä sitten levitellään eteenpäin omia sairaita versioita. Naantali on liian ahdistavan ilmapiirin omaava pikku piirien paratiisi. Siksi olen erottanut jyvät akanoista, en puhu juoruileville, uteliaille , kaksinaamaisille yhtään mitään.
Harkinnassa ollut jo vuoden, että säästäisi rahaa ja hakisi kämppää ehkä vuoden alussa aivan muualta.
Pikku hiljaa alkaa tulla yhä vahvempi tunne siitä, että ei halua jäädä yhtään kauemmaksi aikaa tänne tuppukylään näiden muutamien ihmisten takia.
Ihmisen perusluonne on vanhana sama kuin nuorempana. Se perusluonne ei muutu miksikään. Tosin vielä vanhanakin voi itse miettiä, miten muita kohtelee ja antaako toisille ihmisille ihmisarvoa vaiko vaan itseen tuijottaa.
Juoruakat istuvat yleensä jossakin penkillä ja kaikkien pää kääntyy samanaikaisesti, kun huomaavat jotain, joku tulee ja sitten alkaa se polina ja supistaan toisten juoruakkojen korvaan.
Ihan läheltä kuultua, " Kuka toi on?" " Tunneks sää ton?" Oliks toi sen ? poika ku sillo oli siel?"
"Oleks sää kuullu et,...näytä lisää."
Missäpäin Naantalia niitä juoruakkoja asuu vaiko noita-akkoja ovat, kun toisten asioihin puuttuvat ja vielä levittävät eteenpäin?
Jos rehellisesti puhutaan niin JUORU-UKOT ovat samanlaisia jos eivät vielä pahempia. Juoru-ukoilla on tapana kehua, keiden kanssa makasivat nuorina. Ja sitten se tieto leviää ympäri pikku tuppukylää, missä on keppi soutanut ja huovannut.
"ihmisen perusluonne on vanhana sama kuin nuorempana"
Tähän en usko, sillä ei nuoret juoruile tmv sellaista.
Kyllä niitä on naantalissa ihan joka paikassa. Ihme jos on yksikin paikka, jossa ei vähintään yhtä kyylää olisi kyyläämässä. Kuinka niin?
Hahhah, hyvä vitsi. Juoruakat ovat pahimpia, koska nehän niitä juoruja aloille pistetään ja vielä oikein matkan varrella pistävät lisäkkeeksi mausteita, ja loppupeleissä juttu on niin maustettu, että pirukaan sitä suostu nielemään.
Cars... niillä on oma kulkutauti vakuutus nimeltään.