Kompakti käytetty kamera, jossa parhaimpia zoomeja ja 1080 videokuvaus

Anonyymi

Kamera hakusessa, iällä ei väliä. Mieluummin ostan käytettynä kun yleensä hinnat eroaa paljon uusista.

Haussa kompakti kamera ( ei järjestelmä )

Vaatimukset on mahdollisemman hyvä pitkälle zoomaava optinen zoom hyvä digitaalinen sekä mahdollisuus videokuvata 720/1080 videota (isompi videokoko hankala käsitellä ja vie tilaa turhaan )

Normaalit mekaaniset napit, rullat .

Panasonic, Sony, Canon ? Vai joku muu merkki

8

1188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis tarjotatko todella pienikennoista kompaktia? Niiden kuvanlaatu ei ole hääppöinen,wsin.Cabob SX730 HS. Ajattelitko muiden tekevän käytettyjen hakemisen sinun puolesta.

      Jos kuvanlaatu kiinnostaa, kannattaa katsoa tuuman kennolla olevia. Silloin tosin zoom yleensä on vain n. 5x, esim Canon G7 Mark II.

      • Anonyymi

        Ns. 1” kennokin on kovin pieni. Mielummin APS-C tai vähintään MFT.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ns. 1” kennokin on kovin pieni. Mielummin APS-C tai vähintään MFT.

        Tuuman komennoissa kameroissa on valovoimainen objektiivi, jonka takia kuvanlaatu on hyvä. Isommilla kennoilla valikoima on hyvin suppea ja hinta voi olla kova.


    • Anonyymi

      Sony DSC-RX10 mark 3 tai mark 4. Ylivoimaisesti laadullisesti paras pitkä zoom (kinovastaavuus 24-600mm) ja valovoima f/2,4-4. Digizoomia ei ole eikä pidä käyttää.

      Ei kovin kompakti optiikan hyvä valovoiman takia. Eikä ihan halpa.

    • Anonyymi

      Onnen pekka.
      Minä kun hankin jotain käytettyä löytyy niistä aina jotain vikaa.
      Usein jopa uusista.

    • Anonyymi

      Vähän kerennyt ja jaksanut selata. Hirveä määrä erilaisia kameroita ja malleja. Joku panasonic lumix tz 60, 80 - , tai sony hx, täyttävän kaikki, kuvien ja videon laatu. Fujifilm, Canonillakin.

      Saksasta muutama myy GH4 objektiivilla ja parilla akullaz lähtisi 350eur yksityisellä. ( Kameran hinta ollut jotain 1200-1400 euroa uutena ) tässä näkee miten kannattava hankkia käytettynä. Kyllähän se koko ja muoto tässä menee epäkäytännölliseksi, ei ole niin hyvä kuvata videota yhdellä kädellä.

      Oikea videokamera on malliltaan hyvä kädessä pidettäväksi, toinen käsi istuu rennosti hihnan alla.
      Yksi ollut 8 vuotta, tuli silloin saksasta käytettynä 3 vuoden ikäisenä, 300eur, 1000eur kamera kaupasta uutena. Panasonic, Leica dicomar, 3 mos, full hd, iso sisäinen muisti, korttipaikka, muut säädöt, hyvä zoomi, kuvanvakaimet. Joka kuukausi ollut käyttöä. Jos jotain tapahtuu niin tämä lähtee mukaan.
      Todella kompaktikin kun älypuhelin on 155mm pituisena n 10mm pidempi tätä.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Pakka unohtumaan usein, että oikea videokamera on käytännössä parempi kuin stillkamera jolla voi kuvata videotakin. On parempi ääni ja mikkiliitännät, pitkä zoomi jolla voi oikeasti zoomata kuvauksen aikana, parempi ergonomia.

        Ainoa miinus on se, että valikoima on pieni ja että isokennoisilla stillkameroilla saa aikaan "elokuvamaisia" efektejä eli pientä terävyysaluetta jne. Myös resoluutiota pukkaa koko ajan enemmän, mutta 1080 videokameroita on kyllä ollut jo olemassa yli kymmenen vuotta, jos sellainen riittää (ja kyllä se käytännössä riittää).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      156
      6848
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4058
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      45
      3326
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      132
      3114
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2896
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2286
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2206
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2003
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      52
      1958
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1816
    Aihe