Eilen sain jälleen tuta Ylen sensuuria. Pitkässä korona viestiketjussa kritisoin voimakkaasti Korona passia. Ensin mielipiteeni oli julkaistu, jonka jälkeen se oli vedetty pois.
Itsellä tuollainen raukkamainen sensurointi aiheuttaa vain sen että jaan mielipiteeni muissa kanavissa. Mutta olisiko liikaa se pyyntö että verovaroin rahoitetussa palvelussa saisi äänensä kuuluviin. Vai onko kenties jotenkin arkoja aiheita nämä rokotus passi-asiat? Yleltä eivät tunnetusti aiheeseen vastaa. Veronmaksuhalukkuus ei tästä nouse. Ikävä ettei Yle veroa noin vain vältellä.
Suomessa valmisteilla oleva rokote passi on aidosti kansakuntaa jakava ja erittäin kyseenalainen. Maamme on yhä enenevissä määrin muuttumassa autoritaariseen suuntaan. Hivuttamalla kansalaisoikeuksia poljetaan. Tämä kaikki tehdään niin varoen ja hitaasti ettei kansa vain huomaisi asiaa. Ei hyvää heilu. Valmistautuminen vaikeisiin aikoihin kannattaa aloittaa nyt, muodossa tai toisessa.
Media sensuuri jatkuu. Yle vahvasti mukana
3
94
Vastaukset
- Anonyymi
Minä olen koronakriisin myötä menettänyt uskoni sekä Suomen demokratiaan että suomalaiseen mediaan. Nämä ovat isoja asioita - isoja menetyksiä.
- Anonyymi
Koronapassista on turhaa enää sauhuta, juna meni jo. Vaikka hallitus valmistelee sitä, se ei enää tule käyttöön tarpeettomana. Mutta onpahan säädökset valmiina jos joskus tulevaisuudessa sellaista tarvittaisiinkin. Monet ravintolanpitäjät ja suurien tapahtumien järjestäjät olisivat kaivanneet sitä jo kuukausia sitten jotta olisivat voineet avata oviaan vapaammin.
- Anonyymi
Koko korona passi on niin kutsuttu pandoran lipas. Erittäin vaarallinen hanke. Ei mitään tekemistä terveyden tai ihmisoikeuksien kanssa. Siinä alkaa hiljalleen hymyt hyytyä kun huomaamme elävämme diktatuurisen hallinnon alla. Silloin on taatusti tuollaisille passille monenlaista käyttöä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk517606Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207314Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va677194Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1656798Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta466675Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k735672Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.185668Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015445Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi215390Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas1065045