Mikä riskiryhmä

Anonyymi

Mihin koronarokotuksen riskiryhmään kroonista lymfaattista leukemiaa sairastava kuuluu, seurannassa, ei hoitoja.

4

98

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Matalan riskinryhmään.

    • Anonyymi

      Onko näin?
      ”Covid-19-kuoleman riski kroonista lymfaattista leukemiaa sairastavilla potilailla on suuri riippumatta siitä, saavatko potilaat aktiivista hoitoa, ovatko he saaneet aiemmin hoitoa vai ovatko he vain seurannassa”

    • Anonyymi

      Näin Briteissä:
      Verisyöpää sairastavilla on suurempi riski sairastua vakavasti koronavirukseen. Sinun pitäisi olla etusijalla covid -rokotukseen, jos jokin seuraavista koskee sinua:
      sinulla on minkä tahansa tyyppinen verisyöpä riippumatta siitä, oletko hoidossa vai et (kuten leukemia, lymfooma, myelooma, MDS, MPN)

      Sinun olisi pitänyt saada ensimmäinen ja toinen covid -rokotteen annos aikaisin (ensisijaisessa ryhmässä)

      Jos sinulla on verisyöpä, on tärkeää saada kolmas annos tehosteen sijaan. Tämä johtuu siitä, että joillekin rokotetyypeille (kuten Moderna) kolmas annos on täysi annos, mutta tehosteannos on vain puolet annoksesta. Se on myös tärkeä, koska se antaa sinulle mahdollisuuden saada kolme ensisijaista annosta kahden sijasta.  Kolmannella annoksella pyritään lisäämään vasta -ainetta vasteessa rokotteelle.

      Kolmas annos on tarkoitettu ihmisille, joiden immuunijärjestelmä oli heikentynyt ensimmäisen tai toisen rokotuksen aikana ja jotka eivät ehkä ole tuottaneet tarpeeksi vasta -aineita rokotteesta. Tämä koskee kaikkia, joilla on verisyöpä tai jatkuva immunosuppressio.

      Kolmas annos on erilainen kuin tehosterokotus, jota tarjotaan muille haavoittuville ryhmille (jotka eivät ole immuunipuutteisia) ja jolla pyritään vain pidentämään alkuperäisen suojan kestoa

    • Anonyymi

      soita sinne koronaneuvontapuhelimeen, niillä on lista rokotettavista, nyt kun ei oo jonoja niin voit päästä nopeastikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      67
      3384
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2370
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1888
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1619
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      89
      1500
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      76
      1454
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1446
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      71
      1226
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1150
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      35
      1118
    Aihe