Hei
Varmaan kysytty aiemmin täällä mutta miten vl- suhtautuvat naispappeuteen?
Jos nainen asettaa ehtoollisen niin tulisitko sinä joka kuulut liikkeeseen ehtoolliselle?
Mikä on yleinen suhtautuminen homoseksuaalisuuteen?
Varmaan kysytty aiemmin täällä mutta miten vl- suhtautuvat naispappeuteen?
Jos nainen asettaa ehtoollisen niin tulisitko sinä joka kuulut liikkeeseen ehtoolliselle?
Mikä on yleinen suhtautuminen homoseksuaalisuuteen?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Itse Jeesus on asettanut ehtoollisen muistoateriakseen. Sen voi nauttia eikä sen merkitys muutu siitä, jakaako ehtoollisen nais- vai miespappi.
Kanta homoseksuaalisuuteen on samanlainen kuin Päivi Räsäsellä. Homoseksuaaliset teot ovat Raamatun mukaan synti, mutta jokainen ihminen, myös homoseksuaali, on ihmisenä yhtä arvokas, Jumalan luoma. Homoseksuaaleja on jonkin verran vanhoillislestadiolaisten keskuudessa kuten muuallakin, mutta Raamatun mukaisesti he elävät sinkkuina. He ovat rakkaita veljiämme ja sisariamme. Elämään mahtuu muitakin alueita kuin seksuaalisuus, vaikka nykyään se on saanut ylettömät mittasuhteet.
Missä kerrotaan, että ehtoollisen tulee jakaa Pappi?
Ei missään, vaan Hänen tulee olla tunnustautuva Kristitty, Jeesuksen seuraaja.
Sitten vellut kieltää sen, että se on myös muistoateria lisäksi.
Matt. 26:28 Tämä on minun vereni, liiton veri, joka kaikkien puolesta vuodatetaan syntien anteeksiantamiseksi.
Tämän kiistämällä päästään siihen vilkuttelu- armoon.
Taas homouksessa on Räsäsen näkemys Raamatun mukainen.
Naispappeutta ei tosiaan hyväksytä ainakaan virallisesti. Ehkä joku salaa kannattaa. Mene ja tiedä.
Salaa kannattaa ja salaa homoilee ja salaa uskonsa muilta ja salaa salaa.
PAPIN virka on miesten !
Voihan näitä "piilohomppeleita" olla ry:n kin väessä, mutta eivät "harjoita" sitä asiaa, vaan se on heidän kantama ristinsä, jonka kanssa on vaan elettävä. En tunne ketään julki homoa, mutta eihän sitä tiedä mitä ihminen ajattelee päänsä sisällä. Jos on julkisesti "sitä ihmislajia", ovat yleensä lähteneet vl:n porukoista !
Evl.- kirkossa, "työkavereina" olevat naispapit, niin heitä ei vieroksuta työtilanteissa, mutta nämä ex- vl.- naisteologit, jotka ovat ottaneet pappisvihkimyksen eivät saarnaa ry:n seuroissa.
Evl.: kirkko on vaan hyväksynyt naisteologit, siis ,vihityt papeiksi, niin minkäs teet jopa piispaksi, ex-teologi on vihitty ! ...
Kansa puhuu VL:-naispapeista, sellaista ihmistä ei ole rauhanyhdistyksen piirissä.
Naisteologi,joka on papiksi vihkiytymätön, voi olla esim. kouluissa uskonnonopettajana.
Esim. Kanadassa, missä ei ole valtion kirkkoa, maallikot jakavat ehtoollista, kastavat lappset, ja hautaavat. Siellä kaikki kirkot hoitavat itse sakramentit, ehkä se on vielä edessä VL: n porukoissakin, jos evl.-kirkko menee ihan siihen, että vihitään samaa sukupuolta olevat , kirkossa avioliittoon ja pakotetaan vl.-papitkin niin tekemään ! Tuossa tapauksessa voi kulkea se raja, pakottamisessa !!
Mies ja nainen vihitään pyhään avioliittoon !
Joskus, kun seurakunnassa on ns. pappi pula, niin ehtoollisavustajana voi olla maallikko, joku siihen toimeen koulutettu seurakuntalainen, tai diakoni.
.
Hyvä kannanotto, mutta tuohon ehtoollisen antamiseen ei ole Raamatussa tukea, että sen pitäisi olla pappi, tai ylipäätään teologi.
Sen voi antaa kuka hyvänsä, joka on Jeesuksen seuraaja, sekä tunnustaa Hänet Messiaaksi, Herraksi ja kaikkivaltiaaksi.
Lain mukaan hautaamisenkin voi suorittaa maaliko, mutta hieman kieroutunut laki tekee sen, että jutut on alistettu kirkolle, joka kulminoituu siihen, että vihkimisen on suoritettava Kirkon tai Maistraatin tehtävään asetettu henkilö, koska avioliitto on juridinen elementti.
En kuulu EV;lut kiekkoon, joten se mihinkä parin voi "vihkiä ja viedä se Jumalan eteen" toimii ikään kuin jatko operaationa Maistraatin jälkeen.
Taas Pyhä kaste kuuluu uskoville, ja sen voi myös kastaa itsekin Kristuksen oma ihminen.
Kukaan todellinen kristitty ei "ripottele" tietämättömiä vauvoja Lut. Kirkon veroluetteloon, vaan sen tulee kohdistua enemmän nimenantoon, joka onkin juhlan nimi. Sen voi myös tehdä kuka kristitty hyvänsä.
Kastesanat kirjoissa on - Kastan Sinut tämän seurakunnan jäsenyyteen?
Taas kristillisissä piireissä, - kastan Sinut Jeesukseen kristukseen (aikuiskaste)
Kaukana on Lutherin opit Raamatusta. Raamatussa ei kastettu yhtään lasta, eikä kukaan antanut vilkuttelijoille syntejä anteeksi.
Tuo on pinnasänkyn näkemys, johon ei voi yhtyä.
Toi homo juttu kai on suuri salaisuus vl-piireissä ja varmaankin raskas taakka kantaa salaa,jaksamista heille kaikille.
Yhtä salailtu, kun kaappijuoppous.
Tiedän, etä vl;ien piirissä homoilla voi olla hyviä ystäviä, jotka tietävät heidän homoudestaan. He elävät sinkkuina, homous itsessään ei ole synti ja salattava asia, vain teot ovat. Homous ei siis ole mikään "suuri salaisuus" v.-piireissä. Raamatun mukainen usko antaa siihenkin vaikeaan tilanteeseen kestävän pohjan.
siis vl-piireissä.
Missä lapsen ripottelua Raamattu tukee.
Taa upotuksesta on Jeesuksen esimerkki velvoittamana.
Ripoteltiinko Hänet vauvana?
Syksyllä usein ripottelee ja se on vaaraksi upolle.
Ei Jeesusta kastettu syksyllä?
Etkö tiennyt.
Antaako myös lohdutusta,kun ei saa olla avoin homo tai lesbo?Koittakaa ymmärtäää kaikkia uskossa olevia aidosti.
Homous tai lesbous ei ole koko maailmalle kuuluteltava asia ja ylpeyden aihe (pride), vaan yksi niistä henkilökohtaisista asioista, joita voidaan kertoa omille ystäville. On paljon muitakin asioita, joita ei kerrota kuin parhaille kavereille, ja se on luonnollista. Vaikka vl-homot eivät tarkoituksella kuuluttelekaan seksuaalista suuntautumistaan, ei se tarkoita, etteikö vl-piireissä ymmärretä "kaikkia uskossa olevia aidosti".
Vihkivätkö nykyään myös vl-papit avioliitosta eronneita uudelleen avioliittoon?
Voivatko papit yhä kieltäytyä vihkimästä vai ovatko joutuneet venyttämään omatuntojaan tässä asiassa?
Jos vl-papit vihkivät eronneita, niin millä perusteella kanta on muuttunut?
Onko ns. heterosynnit ja heteroseksuaalisuus kumppanin vaihtoineen pienempi synti kuin homosynti jos vl-papitkin vihkivät heteroparit jotka eivät välitä kristillisistä arvoista muuten kuin haluamalla kirkkohäät, mutta homo-/ lesbopari voi omata hyvinkin kristityt arvot, mutta heidät ajetaan kirkon piiristä kokonaan pois?
Kysyn tätä, koska 1970-luvulla eräs vl-uskovainen kirkkoherra kieltäytyi jyrkästi vihkimästä sukulaistyttöäni kun hänen tuleva puolisonsa oli avioliitosta eronnut.
Pariskunta tuli vihittäväksi ulkomailta eikä osannut arvata pienen paikkakunnan ainoan papin kantaa eronneiden vihkimisessä.
Pappi suostui lopulta sanaharkan jälkeen vihkimään parin kuulemma vain sen takia, että sukulaistytön isä oli ollut vl-saarnamies!
"Jos naispappeus hyväksytään niin ry:n väki eroaa kirkosta", näin selvää se oli 1970-luvulla.
Tänään ovat uudet tuule t vl-piireissäkin.
Taisi raha puhua. Papit, jotka eivät tee mitään oikeaa työtä saavat valtavaa palkkaa. Tämä porukka olisi joutunut kortistoon. Siellä papeissa ei kovinkaa monta ole joista on juuri mihinkään tuottavaan työhön. Ja hikikin niissä hommissa tulee ja palkka 3 x pienempi. Money puhui...
Miten armotonta ja noloa onkaan väittää, että sukupuolella olisi merkitystä sille, mitä suusta tulee. Mutta miksi kenenkään pitäisikään yrittää vaikuttaa jonkun toisen ihmisen elämään. Jos yrittää, niin sitten kyllä olisi aika alkaa hankkimaan omaa. Jos keskittyy omaan elämään, ei tule hankaluuksiakaan muiden kanssa. Paitsi niiden kanssa, jotka ei osaa elää omaa, tai elää kuolemanjälkeistä elämää jo valmiiksi. Kuoleman jälkeen ei ole elämää, paitsi hyvinkohdeltujen lähimmäisten sydämissä. Loppu on satua.
Kaikki perheettömät ovat homoja tai lesboja mutta yhtä rakkaita kuin suurperheellisetkin.