Mikäs on vikana, kun asensin levykeaseman tietokoneeseen jossa sitä ei ennen ollut, niin bios tunnistaa levykeaseman, mutta kun yritän avata levykettä, niin kone sanoo että levyke on alustamaton? Tiedän että levykkeellä on tiedostoja ja levykeasema ei aukaise mitään levykkeitäni...Kone AMD Athlon 3200 -prosessorilla. Niin ja kun katsoo levykeaseman ominaisuuksia, niin se sanoo tiedostomuodoksi RAW eikä esim FAT...Mitä tässä pitäisi tehdä?
Levykeasema temppuilee...Apua!
Killi
8424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
On tässä jo muutaman kerran ollut se levykeaseman kaapeli syyllinen, mm. itsellä emolevyn vaihdon jälkeen. Siinä kaapelissa oleva punainen viiru pitää olla emolevyyn päin, eikä kuten kovalevyn kaapelissa itseen päin.
On aika helppo laittaa se kaapeli väärinpäin.
Kaapeli on ihan oikein päin. Asema ei vain tunnista levykkeitä: sanoo että levy on alustamaton, ja sitten jos alustaa, niin asema ei anna tehdä sitäkään.
Levykkeiden tiedostomuodot ovat RAW.
Voiko sitten kaapelissa olla vikaa? Täytyy varmaan käydä ostamassa uusi...
korppuaseman mukana? Onhan se tietysti toinenkin pää emolevyllä hyvin paikallaan. Löytääkö bios a-aseman?
Ei tullut kaapeli korppuaseman mukana. Bios löytää a-aseman. Mut asema vaa ei lue levykkeitä ollenkaan, eikä kyllä alustakaan niitä.
Toi RAW viittais linuxissa ja muissa unix-järjestelmissä käytettävään tiedostojärjestelmään. Siispä ne korput eivät ole uusia, joita yrität luettaa sillä korppuasemallasi.
Kokeile pakasta vedetyillä, niin selviää toimiiko asema.
Tuolta tietoni (tai siis jonkun muun tieto) kaivoin:
http://www.etsimo.uniovi.es/jukeman/manual-7.2.1.html
Eli en saa mitenkään näistä vanhemmista disketeistä tietoja ulos tällä XP:n paskalla?
Ei ole mitään ohjelmaa mikä auttaisi?
Siis semmoisessa, jossa on sama käyttöjärjestelmäversio, millä ne on tehty.
Puhuit vanhoista korpuista, siis kuinka vanhoista.
Joku linux-kone vois osata lukea niitä.