Alustan tähän vähän .
Ulko terassilla on valaisin ja pistorasia,jotka on vedetty mmj 1.5 johdolla,Pistorasia kuiteskin vedetty niin että sitä voi myös katkaisijalla ohjata päälle tai pois. Kaikki nämä on 10 A sulakkeen taakana ja keskukselta tulee mmj 3 x 1.5 johto. Tämä varmast ok....Mutta...
Voinko tähän samaan 10A sulakkeeseen liittää jakorasiassa ulkovajan 4 pistorasiaa?
josta yksi ulkona ja loput vajan sisällä.
Nämä pistorasiat on asennettu ketjuttamalla ja kaikki on vedetty MMJ 2.5 johdolla.
Tuleeko ongelmia kun johto koko on eri?
Sähkömiehelle kysymys.
18
726
Vastaukset
- Anonyymi
Johtimen koko saa kasvaa keskukselta eli se isompi kaapeli ei ole ongelma, kunhan se sulake on 10A. Vikavirtasuojan tarvitset pistorasioille.
- Anonyymi
Niinpä periaatteessa. Aloittaja ei kuitenkaan avannut kuinka kaukana vaja on ja miten sähköt sinne johdotetaan? Ilmeiseti jatkojohdollako?
- Anonyymi
Mittaukset toki tarvitsee myös tehdä ja varmistaa suojamaan jatkuvuus. Nykyisin on päätetty ettei oikosulkuvirralla ole mitään merkitystä, kunhan piirissä on vikavirtasuoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mittaukset toki tarvitsee myös tehdä ja varmistaa suojamaan jatkuvuus. Nykyisin on päätetty ettei oikosulkuvirralla ole mitään merkitystä, kunhan piirissä on vikavirtasuoja.
Jos kaapeli (ketju) on pitkä tulee sulakesuojauksen toiminta testata kauimmaisessa pisteessä. Samoin tulee vikavirtasuojan laukaisu testata.
10 A sulakkeelle pienin mitattu oikosulkuvirta tulee olla 103 A
B tyypin automaatille 65 A, C-tyypin automaatille 125A, D-tyypin automaatille 250A - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kaapeli (ketju) on pitkä tulee sulakesuojauksen toiminta testata kauimmaisessa pisteessä. Samoin tulee vikavirtasuojan laukaisu testata.
10 A sulakkeelle pienin mitattu oikosulkuvirta tulee olla 103 A
B tyypin automaatille 65 A, C-tyypin automaatille 125A, D-tyypin automaatille 250AEikö vuoden 2017 päivityksessä tästä vaatimuksesta luovuttu, kunhan ryhmässä on vikavirtasuoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö vuoden 2017 päivityksessä tästä vaatimuksesta luovuttu, kunhan ryhmässä on vikavirtasuoja.
Kyllä !
Just siellä kerrotaan, että jos oikosulkuvirta on liian pieni sulakkeelle, niin sen voi hoitaa lisäämällä vvs suojan ryhmään.... se ainakin toimii vaaditussa ajassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä !
Just siellä kerrotaan, että jos oikosulkuvirta on liian pieni sulakkeelle, niin sen voi hoitaa lisäämällä vvs suojan ryhmään.... se ainakin toimii vaaditussa ajassa.Käytettäessä vvsk:ä nopeaan poiskytkentään pitää sitten muistaa mitata käyttööottotarkastuksessa myös sen toiminta-aika normaalin toimintavirta mittauksen lisäksi.
- Anonyymi
5 x2.5 kumikaapelilla virta vedetty,kaivettu maan alle. Nyt en vaan muista kaapelin merkkiä,mutta pitäisi olla laillinen.
Täytyy tarkistaa onko vikavirran takana valaisin ja pistorasia,mitkä aikasemmin vedetty. Kun en nyt ulkoa muista...
Mutta onko niin,että jos säntöjen mukaan valaisin ja postorasia kytketty terasille,niin ne pitäisi olla kans vikavirtasuojan takana?- Anonyymi
Minusta noiden lisättyt pistorasiat pitää laittaa vikavirran taakse. Vanhat terassilla olevat voi olla tai olla olematta vikavirran takana.
- Anonyymi
Kumikaapelia ei saa kaivaa maan alle, pitää olla oikeata maakaapelia.
- Anonyymi
Taas jännittää miten paljon tähän ihan turhaan aloitukseen tulee kommentteja?
- Anonyymi
Harmittaako turhaa poikaa kun ei ymmärrä mitään asiasta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harmittaako turhaa poikaa kun ei ymmärrä mitään asiasta?
Kyllä sitä harmittaa. Taas se rassu alkoi lukea aikuisten asioita, ja sit kiukuttaa kun ei ymmärrä kysymystäkään, puhumattakaan että pystyisi mitään vastaamaan.
- Anonyymi
Kiitos kaikille kommenteista.
Ulkovaja on noin kymmenen metrin päässä talon keskuksesta.
Terassin valaisin ja pistorasia oli vikavirtasuojan takan. Terassin valo,pistorasia ja vajan pistorasiat saman vikavirtasuojan taaksa. Niin varmasti ok?- Anonyymi
Ei ole varmasti ok. Saat tuon varmasti ok, kun kutsut sähköasentajan sen tekemään.
- Anonyymi
Mielenkiintoinen kysymys. Onko asennus enää selväpiirteinen, jos poikkipinta vaihtelee piirissä. Miten tuo merkitään ja kuvitetaan. Pienin poikkipinta kuitenkin määrittää ylivirtasuojauksen.
Voi vaikuttaa itse tehdyltä. Mutta tekijähän selviää laskusta ja testausten tuloksista.- Anonyymi
Ei selväpiirteinen eikä välttämättä hyvän asennustavankaan mukainen, mutta ei kiellettykään.
- Anonyymi
Niin, miten valtioneuvoston asetuksen sähkölaitteistoista liitteen kohtaa 20. tulkitaan. Siellä on vaatimus selväpiirteisyydelle juuri käytön kannalta, joihin piirustukset ja merkinnät littyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324431Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii742862- 472403
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431687- 781379
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘751114PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64860
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832