Voiko vauhdissa vaihtaa vaihdevalinnan d b ? Entä sähkö/ hybridi ajotilaa?
prius+ ajotilan sekä vaihteiden valitsin
Anonyymi
775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Laita vain pelkkä sähköajo päälle niin et pääse edes seuraavaan risteykseen. Meinasin sanoa er että seuraavaan liittymään mutta ei niillä motareilla ajella.
Folkkarissa saa laittaa R vaihteen vauhdissa päälle!🍌🍌
Liittyikö tuo tyhmyys jotenkin asiaan?
Tyypillinen Tero, ostaa auton eikä osaa sitä käyttää. Ohjekirja on mystinen ja turha hanskalokeron täyte ja luotomyyjä ei viitsi hoitaa työtään kertomalla ja opastamalla auton käyttöä ja hallintaa.
1. Voiko vauhdissa vaihtaa vaihdevalinnan d b ?
Voi, mutta et tarvitse b-ajotilaa koskaan ellet laskettele autolla pitkiä vuoristoalamäkiä. B-ajotila käyttää polttomoottorijarrutusta vauhdin hidastamiseen, jolloin suuri osa hidastuksessa muuten talteen saatavasta energiasta hukkaantuu ja polttoaineen kulutus nousee.
2. Entä sähkö/ hybridi ajotilaa?
Voi vauhdissa laittaa senkin päälle jos auton tietokone vain antaa luvan (moottori riittävän lämmin, vauhtia riittävän vähän, ym.) mutta sähköajotilan käyttäminen lisää kanssa useimmiten polttoaineen kulutusta sillä polttomoottorin käyttö/sähköajo ei tapahdu enää optimaalisesti (auto lataa sitten jälkeen päin akkunsa).
Corollamies
Pitää vielä jatkaa, että jos ajat sähköajotilassa, niin auto siirtyy automaattisesti siitä pois jos painat hiukkasenkaan liikaa kaasupoljinta tai virta käy vähiin.
Corollamies
Viimisin viissin vastaus ja ainut..