Kun pitää noin kovasti ulkonäköä täällä alentaa. Muutahan sulla ei olekaan itselläsi. Olen mieluummin minä kuin sinä. Mitä hyötyä näyttää hyvältä, jos on tyhmä ja köyhä?
Olet varmaan kateellinen mulle
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ohoh mikä avaus..
Mutta turha. Ei nuo teinit mitään ymmärrä. Katsoisivat peiliin.
Sanos muuta. Kateelliset maalittaa.
Sepä se…mutta ketä ne on tai kuka sellainen ja kuinka pitkälle valmis menemään ja korkealla asemalla pelaamaan. Huipulla vissiin sitten tuulee eikä päätä g-voimat juuri pakota. Tietysti tavallaan voi ihailla sitä, että millaiseen ammatilliseen perintöön sitä on kukin valmis lähes altruisesti panostamaan.
Tämä ei ole aloittajan kommentti. Olen järjissäni.
Mutta silti epäilet, että sinua nimitellään netissä joten nimittelet aloituksessasi jotakuta ikäänkuin varoiksi? Tai älähdät näihin välikommentteihin. Ehkä olet yksi johdonmukaisuuden johtotähti sitten.
En ajattele, että juuri minua nimitellään anonyymipalstalla. Sehän outoa olisi. Tykkään kirjoittaa minä/sinä muodossa. Te kaikki olette aloituksen "sinä".
Aina voi vetää takaisinpäin juu…
Eli uliset täällä jollekin, jonka oletat arvostelleen sinun ulkonäköä, mutta oma AIM on sanoa, että joku on kaunis mutta köyhä? No pitäisikö sinun vaikka syleillä rahojasi tai hankkia sitä hyvänolontunnetta tai mitä tahansa, että et koe jonkun palstan ilkkuvan sinua henkilökohtaisella tasolla? Voihan se nimittäin olla, että itse koitat päihittää jotakuta arvostelemalla ja mitätöimällä häntä, joten koet ”metsä vastaa” -ilmiön sekä hyvin kirjaimellisella että pinnallisella tasolla. Tuskin saat senkään vertaa responssia. Voimia.
Höpö höpö. Ulkonäöllä ei ole mitään väliä. Ei niin mitään väliä. Ja sen tietää jokainen aikuinen.
Oliko se nyt se edellisen kommentin pointti?
En jaksanut lukea loppuun asti.
Eli pidät käytöstäsi ja oletuksiasi tai arvomaailmaasi täysin oikeutettuna ja normaalina, johon kaikkien tulisi sellaisenaan yhtyä?
Omien heikkouksien selektiivinen huomiottajättäminen on menestyksellisen elämän, myös sosiaalisen, edellytys. Jos tähän ei kykene, ei muitakaan saa vakuuttuneeksi sopivuudestaan siihen mihin nyt sitten kulloinkin yrittää itseään asemoida. Kukin kilpailee tietenkin vahvuuksillaan ensisijaisesti, ei sillä heikoimmalla sektorillaan. Ymmärtää oma ekologinen lokeronsa.