Uuden Alfan myynti.

Anonyymi

Kyllä maahantuojan pitäisi hiukan panostaa alfan fiatin ja jeepin myyntiin.
1/2 vuodessa ei olla saatu edes hinnastoja saati esitteitä näytille Tampereen delta-autoon.
Hyvää tavaraa olis myytävänä mutta mitään ei tehdä asian eteen.
Nyt maahantuoja hereille ja jotain pitäis tehdä.

23

1911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän siellä väännetä sopimuksista ja myyntitavoitteista jne.... Ei ne hommat mene niin, että vaan aloitetaan myymään.

    • Anonyymi

      Mutta autot seisoo näyttelytilassa. Eikä mitään tietoja tai hintoja.
      Kyllä esim mitsuissa on hinnat.
      Ei ne voi vuotta sopimuksia tehdä.
      Onko muissa deltan pisteissä edes yritetty mitään.
      Jeepillä olis hyviä hybrideitä myytäväksi.
      Nyt mainoksia jä äkkiä.

      • Anonyymi

        Eikö tuo juurikin kerro että kauppoja hierotaan edelleen.


    • Anonyymi

      Ei nyt ihan metsässä ole uuden Giulian hinta.
      www.alfaromeo.fi/carnivale-di-alfa-romeo-kampanja/
      200 hv bensa 46000 e.
      Vai mitä mieltä muut ovat?
      En itse omista alfaa vielä.

      • EIKS ALFFAA MYY AUTOKESKUS TÄTÄ NYKYÄ EIKÄ ENÄÄ EX-KONELA ELI DELTA-AUTO


    • Anonyymi

      Herttoniemen deltassa sama meno. Alfat siellä perällä. 2 mallia. Oltiin menossa ostamaan mutta edes koeajoon ei autoa löytynyt lauantaina. No mentiin sitten seuraavalla viikolla veholle ja ostettiin vaimolle A250e sedan. Sai heti koeajoon ja löyty olarin vehosta vielä 12 tuhatta ajettu peli mukaan 2 vuoden tehdastakuulla eli mersun certified takuu☺️

      • Anonyymi

        Älä viitti. Et sä mitään mersua ostanut. Onhan se ihan kiva haaveilla mutta totuudessa pysyminen olisi suotavaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä viitti. Et sä mitään mersua ostanut. Onhan se ihan kiva haaveilla mutta totuudessa pysyminen olisi suotavaa.

        Asun maassa, jossa Alfat ovat suhteessa Mersuihin Suomea kalliimpia. Yksi vaihtoehto (käytetyn) autonhankinnassa oli MB GLC. Nyt pihaa komistaa Alfa Romeo Stelvio.
        Mersusta puuttuu aina jotain tai jokin vaivaa, ja jäävät kerta tosiensa jälkeen osaltani juuri siksi kauppaan. Sedan E-Mersu jäi ostamatta pienten sisätilojen takia, verrattuna sedaniin, jonka hankin.
        Tänään Mersu jää kauppaan ihan jo sen perusteella, miten totaalisen epäurheilijamainen niiden F1 talli on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asun maassa, jossa Alfat ovat suhteessa Mersuihin Suomea kalliimpia. Yksi vaihtoehto (käytetyn) autonhankinnassa oli MB GLC. Nyt pihaa komistaa Alfa Romeo Stelvio.
        Mersusta puuttuu aina jotain tai jokin vaivaa, ja jäävät kerta tosiensa jälkeen osaltani juuri siksi kauppaan. Sedan E-Mersu jäi ostamatta pienten sisätilojen takia, verrattuna sedaniin, jonka hankin.
        Tänään Mersu jää kauppaan ihan jo sen perusteella, miten totaalisen epäurheilijamainen niiden F1 talli on.

        Ja stelviossa oli E mersua paremmat tilat?😂🤭jep


    • Anonyymi

      Giulia olisi komea mutta törkeän kallis kun ottaa huomioon, että saksalaisen saa samalla rahalla eikä arvo putoa niin nopeasti. 50000€ Alfasta saa 3 vuoden päästä 25000€ vaihdossa.

      • Anonyymi

        Realistisesti ottaen, auton hinta putoaa n. 50 % ensimmäisen 3 vuoden aikana. Laske oikea kauppahinta, kun varusteet on sakuista ruksattu kohdalleen. Huomioi myös BMW:n tuleva moottoriremontti ja VAG konsernin tekniikkamurheet. 3 vuotta on MB:lle, hyvä, sillä ruoste ei siinä ajassa vielä ehdi kukkimaan.
        Hinta uutena vs. käytettynä näyttää aina hyvältä sakuilla, sillä vertailussa on perusvarusteinen uusi vs. täysvarustettu käytetty. Se 20–30.000 € mikä menee uuden sakun varusteluun, puuttuu laskelmista. Esim. jenkeissä kaikki varusteet ovat jo uutena auton perusmallissa, miksi vaihtohinta saattaa tuntua huonolta.


    • Anonyymi

      Ei se tampereen delta yhtään kehity. No muutama alfa voi olla näytillä.
      Mutta ei mitään esitteitä saati hintoja esillä.
      Tuskin koeajo autoakaan.
      Nyt pitäis yrittää vähän.
      Niin ja aina täällä joku sanoo ettei kukaan mittään osta.
      Vaikka kauppa käy kuumana.

      • Anonyymi

        Se oli vuosi 2005 kun luovuin viimeisestä Alfastani Suomessa. Alfan Akilleen kantapää on jatkuvasti ollut surkea huolto. Ajattelin, että Alfan siirtyessä Veholle, huolto tulisi kuntoon. Ei tullut, vaan meni huonommaksi ja kalliimmaksi. Sen jälkeen taisi olla Konela, joka oli täysi susi ja sitten Delta, joka lähinnä osasi pahoitella. Mikään ei näköjään ole muuttunut?
        Asuinmaassani Alfan virallinen maahantuoja on kallis ja huono. Heillä on myös BMW, mikä jäi osaltani kauppaan aivan vain sen takia, että kauppa oli niin huono. Onneksi löytyy muita myyjiä ja osaavia huoltokorjaamoita, joten kaikki hyvin.
        Nokkahihna, laturinhihna ja vesipumppu meni vaihtoon 60.000 km huollossa. Hinta osineen oli 500 € kun maahantuoja olisi halunnut 1.200 €.


    • Anonyymi

      Alfoja myytiin v.2021 rajut 47 kpl. Tammikuussa 2022 kilpiin meni 3 kpl.

      Mitäs luulette jälleenmyyntiarvon olevan?....

      • Anonyymi

        Harvinaiset autot maksavat aina enemmän kuin tusinatavara.


    • Anonyymi

      Älkää viittikö. Makaroonia vain lautaselle. Renaulttia vain lasiin. Tv. Toyota ukko

    • Anonyymi

      Kyllä se Alfa sieltä vielä nousee kukoistukseensa. Kun vaan saamme edesmenneet alfamiehet Sammy Babitzin ja Mauri J. Salo uusina reinkarnaatioina (uudelleensyntymä) tänne ja Alfan rattiin niin meno alkaa. Ja uusi Tonale katumaasturi nousee v.2023 maassamme top10-listalle.

    • Anonyymi

      Gtu-katsastustutkimuksessa Alffa oli toiseksi paras. Ihan hyvin. Vain mersu c sarja edellä.

    • Anonyymi

      Hyvä että maahantuoja vaihtuu. Tämä edellinen ei saanut yhtään mitään aikaan vaikka fiat jeep alfa abarth tuotteet ovat hyviä.
      Nyt tulee onneksi parempi tilalle.

      • Anonyymi

        Millä tavalla parempi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä tavalla parempi?

        Eipä ole vielä yhtään Tonalea tullut vastaan. Ilmeisesti vähän myyty?


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Ei taida jälleenmyyjiä kiinnostaa Alfa Fiat Jeep. Pakolla "myyvät" noita merkkejä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5112
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4117
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3609
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2709
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1847
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      105
      1697
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1491
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe