Äärimmäisen mielenkiintoinen striimi. Asiallista keskustelua

Anonyymi

Vaatii keskittymistä , mutta palkitsee. Laittaa ajattelemaan asiaa "hieman" eri kannalta kuin Helsingin Sanomat tai Yle , Iltalehti, Iltasanomat, Lapin Kansa, Kaleva, Keskisuomalainen tai vaikkapa Savon Sanomat. Joihin itse en enää yksinkertaisesti luota.

https://www.youtube.com/watch?v=5JIVEUDobYM

15

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo kannattais siirtää tokentubeen. You tube poistanee tämän pian. Aika varmasti. En itse enää luota Valtamediaan enää ollenkaan. En ollenkaan siis. muun muassa Helsingin Sanomat ovat kieltäneet asiallisen keskustelun koronauutisten keskusteluosiossaan siten ettei kriittisiä kommentteja julkaista. Kiitos tuosta linkistä!!!

    • Anonyymi

      Minä luotan. Höppänät ei.

    • Anonyymi

      Hieno video! :)

    • Anonyymi

      Tuo tosiaan vaatii aikaa. Pitää katsoa huomenna.

    • Anonyymi

      Nyt ohjelma oli toteutettu paremmin kuin viimeksi. Kannattaa katsoa

    • Anonyymi

      Katsokaa vuoden 2013 Brittiläistä TV-sarjaa Utopia (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Utopia_(British_TV_series)
      Jenkit tekivät siitä oman versionsa myöhemmin hieman latistettuna. Tuleeko mieleen, että jotkut halusivat jo silloin kertoa meille, mitä on tulossa?
      Voiko nykytilanteen selvemmin kuvata kuin noissa sarjoissa?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Asianajaja Reiner Fuellmilchin puhe, siinä todellakin on "kaikki". Hyvä että on joitakin tahoja jotka suomentavat näitä tärkeitä videoita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asianajaja Reiner Fuellmilchin puhe, siinä todellakin on "kaikki". Hyvä että on joitakin tahoja jotka suomentavat näitä tärkeitä videoita.

        Niin että puhetta riittää, mutta tutkimustuloksia puheiden tueksi ei ole. Tämä oli odotettavissa. Kun te kerran kysytte terveysasiasta asianajajalta, niin kuka teillä kirurgiset operaatiot tekee, joku kauppatieteenmaisteri?


    • Anonyymi

      Aloituksessa linkattu video on todellakin asiapitoinen ja kattava. Katsottuani sen suosittelisin ehkä aloittamaan lääkäri Nina Honkasen osuudesta 43:52. Ainakin itse sain sillä tavalla eniten irti selattuani videota ensin yleissilmäyksen verran.

      Pitää miettiä oikeastaan joka lausetta kun nämä asiaansa perehtyneet ja selvästikin sydämellään toimivat asiantuntijat puhuvat:) - Pätkissä siis, sitten silmät kiinni hetkeksi ja miettimistauko: TÄHÄNKÖ MAAILMA ON MENOSSA? - Ihailen näitä lääkäreitä, jotka uskaltavat puhua ja ... olla ihmisiä.
      Heitä ei siitä maailma palkitse, ainakaan se rahamaailma.

      Edesmenneellä mummollani oli tapana sanoa, että "totuus ei saa yösijaa."

      • Anonyymi

        "uosittelisin ehkä aloittamaan lääkäri Nina Honkasen osuudesta 43:52."

        Nina Honkanen on psykiatri...

        Haastattelusta: "Youtubesta poistetaan videoita, jos sanoo jotain kriittistä, vaikka se perustuisi korkealaatuiseen tieteelliseen tietoon."

        Minä en ole törmännyt "korkealaatuiseen tieteelliseen tietoon", jonka tulokset viittaisivat siihen, että rokotetta ei kannata ottaa. On toki ollut joitain vertaisarvioimattomia papereita, sellaisia joissa tutkittava ryhmä on niin pieni, ettei tulosta voi mitenkään yleistää ja sellaisia, joissa on haluttu todistella jotain tutkijoiden omista lähtökohdista.

        Olisipa mielenkiintoista, jos rokotevastaiset listaisivat nämä "korkealaatuiset" tutkimukset johonkin, alkuperäiskielellä, niin voisi tutustua niihin, koska itse en sellaisiin ole törmännyt ja mitään käännöksiä en lue. Rokotevastaiset ovat tarkoituksellisesti kääntäneet niin monta asiaa väärin saadakseen asiat tukemaan omaa agendaansa, että haluan nähdä alkuperäisen tekstin.


    • Anonyymi

      Todella hyvä lähetys. Kova oli pettymys eduskunnan kyselytunnilla kun Kurvinen haukkui foliohatuiksi rokote kriittisiä. Mietin vain miltä tuntui heistä joiden läheiseistä joku tai he itse ovat saaneet pahojakin sivuoireita rokotteesta. Että oikein foliohattu?

      • Anonyymi

        Jos jokin oire tulee yhdelle sadasta tuhannesta (ei tosin ole välttämättä mitenkään vaarallinen tai pysyvä edes), niin toki maailmasta löytyy jonkin verran haittoja saaneita, mutta riski haitan saamiselle on erittäin pieni verrattuna koronan aiheuttamiin riskeihin.

        Toisekseen jo Raamattu tuntee tarinan pojasta joka huusi susi liian monta kertaa. Rokotevastaiset ovat keksineet tarinoita, valehdelleet, johtaneet harhaan ja siis "huutaneet susi" uudestaan ja uudestaan. Nyt ollaan siinä tilanteessa, että jos jollain oikeasti olisi joku ongelma, häntä ei rokotevastaisten valheiden takia välttämättä uskota. Onko sillä sitten mitään merkitystäkään, koska jos on ongelma, pitäisi mennä lääkäriin, eikä valittaa siitä facebookissa tai Suomi24:llä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos jokin oire tulee yhdelle sadasta tuhannesta (ei tosin ole välttämättä mitenkään vaarallinen tai pysyvä edes), niin toki maailmasta löytyy jonkin verran haittoja saaneita, mutta riski haitan saamiselle on erittäin pieni verrattuna koronan aiheuttamiin riskeihin.

        Toisekseen jo Raamattu tuntee tarinan pojasta joka huusi susi liian monta kertaa. Rokotevastaiset ovat keksineet tarinoita, valehdelleet, johtaneet harhaan ja siis "huutaneet susi" uudestaan ja uudestaan. Nyt ollaan siinä tilanteessa, että jos jollain oikeasti olisi joku ongelma, häntä ei rokotevastaisten valheiden takia välttämättä uskota. Onko sillä sitten mitään merkitystäkään, koska jos on ongelma, pitäisi mennä lääkäriin, eikä valittaa siitä facebookissa tai Suomi24:llä.

        En usko että esim. tässä ketjussa on ketään rokotevastaista, on vain ihmisiä, jotka suhtautuvat terveellä varovaisuudella kokeellisiin lääkeaineisiin.

        Myöskään keskusteluohjelmassa, josta on puhe, ei ollut ketään rokotevastaista asiantuntijaa.


    • Anonyymi

      Kurvinen on taitava manipuloimaan. Keskustalla muuten ei ole minkäänlaisia mandaattia kansalta olla koko hallituksessa. He olivat vaalien häviäjä puolue. Kuitenki Kurvisellakin on suuri suu haukkua rokote kriittisiä. Miettisi vähä miltä tuntuu vakavista rokote haitoista kärsivistä. Haukkuu foliohatuiksi. Suuri on pojalla suu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      48
      6776
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      93
      5277
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      94
      4866
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4689
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      72
      4525
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      18
      4522
    7. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      52
      4142
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4106
    9. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4077
    10. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      171
      4018
    Aihe