Vaatii keskittymistä , mutta palkitsee. Laittaa ajattelemaan asiaa "hieman" eri kannalta kuin Helsingin Sanomat tai Yle , Iltalehti, Iltasanomat, Lapin Kansa, Kaleva, Keskisuomalainen tai vaikkapa Savon Sanomat. Joihin itse en enää yksinkertaisesti luota.
https://www.youtube.com/watch?v=5JIVEUDobYM
Äärimmäisen mielenkiintoinen striimi. Asiallista keskustelua
15
136
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo kannattais siirtää tokentubeen. You tube poistanee tämän pian. Aika varmasti. En itse enää luota Valtamediaan enää ollenkaan. En ollenkaan siis. muun muassa Helsingin Sanomat ovat kieltäneet asiallisen keskustelun koronauutisten keskusteluosiossaan siten ettei kriittisiä kommentteja julkaista. Kiitos tuosta linkistä!!!
- Anonyymi
Minä luotan. Höppänät ei.
- Anonyymi
Hieno video! :)
- Anonyymi
Tuo tosiaan vaatii aikaa. Pitää katsoa huomenna.
- Anonyymi
Nyt ohjelma oli toteutettu paremmin kuin viimeksi. Kannattaa katsoa
- Anonyymi
Katsokaa vuoden 2013 Brittiläistä TV-sarjaa Utopia (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Utopia_(British_TV_series)
Jenkit tekivät siitä oman versionsa myöhemmin hieman latistettuna. Tuleeko mieleen, että jotkut halusivat jo silloin kertoa meille, mitä on tulossa?
Voiko nykytilanteen selvemmin kuvata kuin noissa sarjoissa? - Anonyymi
Tässä 45min pätkä, jossa "KAIKKI": https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=10226333972277597&id=1290685524&sfnsn=mo
- Anonyymi
Asianajaja Reiner Fuellmilchin puhe, siinä todellakin on "kaikki". Hyvä että on joitakin tahoja jotka suomentavat näitä tärkeitä videoita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asianajaja Reiner Fuellmilchin puhe, siinä todellakin on "kaikki". Hyvä että on joitakin tahoja jotka suomentavat näitä tärkeitä videoita.
Niin että puhetta riittää, mutta tutkimustuloksia puheiden tueksi ei ole. Tämä oli odotettavissa. Kun te kerran kysytte terveysasiasta asianajajalta, niin kuka teillä kirurgiset operaatiot tekee, joku kauppatieteenmaisteri?
- Anonyymi
Aloituksessa linkattu video on todellakin asiapitoinen ja kattava. Katsottuani sen suosittelisin ehkä aloittamaan lääkäri Nina Honkasen osuudesta 43:52. Ainakin itse sain sillä tavalla eniten irti selattuani videota ensin yleissilmäyksen verran.
Pitää miettiä oikeastaan joka lausetta kun nämä asiaansa perehtyneet ja selvästikin sydämellään toimivat asiantuntijat puhuvat:) - Pätkissä siis, sitten silmät kiinni hetkeksi ja miettimistauko: TÄHÄNKÖ MAAILMA ON MENOSSA? - Ihailen näitä lääkäreitä, jotka uskaltavat puhua ja ... olla ihmisiä.
Heitä ei siitä maailma palkitse, ainakaan se rahamaailma.
Edesmenneellä mummollani oli tapana sanoa, että "totuus ei saa yösijaa."- Anonyymi
"uosittelisin ehkä aloittamaan lääkäri Nina Honkasen osuudesta 43:52."
Nina Honkanen on psykiatri...
Haastattelusta: "Youtubesta poistetaan videoita, jos sanoo jotain kriittistä, vaikka se perustuisi korkealaatuiseen tieteelliseen tietoon."
Minä en ole törmännyt "korkealaatuiseen tieteelliseen tietoon", jonka tulokset viittaisivat siihen, että rokotetta ei kannata ottaa. On toki ollut joitain vertaisarvioimattomia papereita, sellaisia joissa tutkittava ryhmä on niin pieni, ettei tulosta voi mitenkään yleistää ja sellaisia, joissa on haluttu todistella jotain tutkijoiden omista lähtökohdista.
Olisipa mielenkiintoista, jos rokotevastaiset listaisivat nämä "korkealaatuiset" tutkimukset johonkin, alkuperäiskielellä, niin voisi tutustua niihin, koska itse en sellaisiin ole törmännyt ja mitään käännöksiä en lue. Rokotevastaiset ovat tarkoituksellisesti kääntäneet niin monta asiaa väärin saadakseen asiat tukemaan omaa agendaansa, että haluan nähdä alkuperäisen tekstin.
- Anonyymi
Todella hyvä lähetys. Kova oli pettymys eduskunnan kyselytunnilla kun Kurvinen haukkui foliohatuiksi rokote kriittisiä. Mietin vain miltä tuntui heistä joiden läheiseistä joku tai he itse ovat saaneet pahojakin sivuoireita rokotteesta. Että oikein foliohattu?
- Anonyymi
Jos jokin oire tulee yhdelle sadasta tuhannesta (ei tosin ole välttämättä mitenkään vaarallinen tai pysyvä edes), niin toki maailmasta löytyy jonkin verran haittoja saaneita, mutta riski haitan saamiselle on erittäin pieni verrattuna koronan aiheuttamiin riskeihin.
Toisekseen jo Raamattu tuntee tarinan pojasta joka huusi susi liian monta kertaa. Rokotevastaiset ovat keksineet tarinoita, valehdelleet, johtaneet harhaan ja siis "huutaneet susi" uudestaan ja uudestaan. Nyt ollaan siinä tilanteessa, että jos jollain oikeasti olisi joku ongelma, häntä ei rokotevastaisten valheiden takia välttämättä uskota. Onko sillä sitten mitään merkitystäkään, koska jos on ongelma, pitäisi mennä lääkäriin, eikä valittaa siitä facebookissa tai Suomi24:llä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos jokin oire tulee yhdelle sadasta tuhannesta (ei tosin ole välttämättä mitenkään vaarallinen tai pysyvä edes), niin toki maailmasta löytyy jonkin verran haittoja saaneita, mutta riski haitan saamiselle on erittäin pieni verrattuna koronan aiheuttamiin riskeihin.
Toisekseen jo Raamattu tuntee tarinan pojasta joka huusi susi liian monta kertaa. Rokotevastaiset ovat keksineet tarinoita, valehdelleet, johtaneet harhaan ja siis "huutaneet susi" uudestaan ja uudestaan. Nyt ollaan siinä tilanteessa, että jos jollain oikeasti olisi joku ongelma, häntä ei rokotevastaisten valheiden takia välttämättä uskota. Onko sillä sitten mitään merkitystäkään, koska jos on ongelma, pitäisi mennä lääkäriin, eikä valittaa siitä facebookissa tai Suomi24:llä.En usko että esim. tässä ketjussa on ketään rokotevastaista, on vain ihmisiä, jotka suhtautuvat terveellä varovaisuudella kokeellisiin lääkeaineisiin.
Myöskään keskusteluohjelmassa, josta on puhe, ei ollut ketään rokotevastaista asiantuntijaa.
- Anonyymi
Kurvinen on taitava manipuloimaan. Keskustalla muuten ei ole minkäänlaisia mandaattia kansalta olla koko hallituksessa. He olivat vaalien häviäjä puolue. Kuitenki Kurvisellakin on suuri suu haukkua rokote kriittisiä. Miettisi vähä miltä tuntuu vakavista rokote haitoista kärsivistä. Haukkuu foliohatuiksi. Suuri on pojalla suu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4124683Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1221845- 1451602
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751325Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151166Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔791156Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise141084Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään671036- 66992
- 38990