Hävittäjät

Jenkeistä pitää ostaa, jotta pääsemä natoon ja sitä kautta sotimaan jonneki witun ulkomaille. Sitähän ne niinistö kokoomus persut, kepu ja demarit haluaa. Hitot kuluista.

Täällä voi olla asiantuntijaa siihen miksi ne pitää jenkeistä ostaa? Kun horneteistakin kai kolmasosa oli kokoajan huollossa.

Miksi edes hävittäjät? Korean sodasta lähtien kai koneet on ammuttu alas maasta ammuttavilla ohjuksilla. Onko syy vain natoon liittyminen.

Miten ne 64 konetta nousee edes ilmaan jos venäjää vastaan joskus meän herrat meät vie. Ehän ne sinne mahu. Hyödytöntä. Maasta ilmaan ammuttavat ohjukset olis tehokkaampia ja paljon halvempia. Toki nato kortti jäis piippuun.

Mitä mieltä täällä lukjat?

13

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjukset on kaukotorjuntaan eli korkealla lentävät.
      Matalatorjunta taitaa olla tärkein.
      Mutta tarvitaanhan me jonkunlaiset ilmavoimat ja erittäin hyvä vaihtoehto on Jas Gripen, mutta siinä on huonoa lyhyt lentoaika, mutta mihin tarvitaan pitkää lentoaikaa,
      Ruotsalaiset ovat miettineet sen tarkkaan.
      Heillä ja meillä oli Draken, josta lienee kumpuaa Jas Gripen.
      Hornet oli erittäin suuri virhe. Jasissa mukana olossa olisimme saaneet paremman Jas Gripenin.
      Mutta, jos joku konflikti tulee, niin koneitten lentäminen turvaan Ruotsi, Norja, niin sieltä on Suomen jonkin verran matkaa.
      Seuraava juttu oli ilta-sanomissa. Ruotsi varastoi salaa Suomelle Draken-hävittäjiä !
      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387159.html
      Merenkulun turvaaminen lienee aika tärkeä syy ilmahyökkäyksiä kohtaan.
      Mutta onhan meillä yhteys junalla Trondheim ja Narvik.
      Pahuksen vaikeita asioita, joten oteaan Jas Gripen ja kehitellään yhdessä Ruotsin kanssa, mutta onhan Ruotsalaiset olleet yhteydessä Suomeen ja kysyneet minkälaisen koneen haluaisimme.
      Suomessa 10 konetta kuuteen tukikohtaan.

      • Anonyymi

        Siinä junayhteydessä on pieni mutta---- nimittäin raideleveys--sopii ottaa asioista selvää--- trollasipa sitten itään tai länteen...


    • Pahus soikoon, mutta tuli mieleen tämä Olkiluoto.
      Sehän on avaimet käteen Ydinlaitos, joten perskules se kone taitaa olla Rafael.
      Pärkele !

    • Anonyymi

      Ensin pitää tyhjätä,eläkekassaa 1,5miljaardilla jotta saadaan etuusmaksu maksettua,
      EU:itäinen puollustus kuntoon.Näin nämä eläkekassat hupenee yhteisen puollustuksen kautta.Täytyy näyttää uskottavalta,ainakin ulospäin,vaikka Suomalaisen ainut eloonjäämis keino onki "Sissi-sota"

      • Afkanistanin etu oli vuoristo, sen takia siellä Sisi-sota onnistuu.
        Meillä ei ole vuoristoa, joten meillä on kaupungit, mutta niissä on ongelmana siiviiliväestö, joka voidaan kaapata "vihollisen" käyttöön.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ilmavalvonnan ja -puolustuksen tyhjiö Skandinavian ja Venäjän rajalle? Sellainen tyhjiö täytettäisiin kyllä pian.

    • Anonyymi

      Mummiälestä C-152 ois hyvä peli ilmataisteluun. Sillä pärjää MiG-29 vastaan hyvin, ja paljon halavenpi. It-ohjus ei löydä pikku-Kesnaa taivaalta, ja sitte voi väistellä tosi kovia rautoja MiGejä ja Sukhoita (n. 300 Leningradin alueella), ja sitten toivoo joulupukilta edes maamiinoja. Tai pullon Lippuviinaa.

      Huh huh.

    • Anonyymi

      Natoon voi liittyä vaikka ei olisi hävittäjiä ollenkaan!

    • Anonyymi

      No, Hornetti on vaan aselavetti josta suomen risteilyohjukset ammutaan ,kysymys kuuluu kuinka paljon tuhoa tulee jos suomeen yritetään.
      Tarvitseeko siis nuo w 80-1 kärjet ruuvata risteilyohjuksiin vai ei
      Tänne on paha tulla.

      • Niin ja ne risteilyohjukset on kaiketi tilauksessa??? Mistä ne koneet nousee ilmaan mahdollisen eka sotaviikon jälkeen??? Sillon voi tulla ikävä maasta ilmaan ammuttavia ohjuksia, joku helikopteriki on kohtuu pirullinen sissille jolla on vain kiinalainen rynkky.

        Tuhlaamme rahat hävittäjiin jotta poliitikkomme saavat nuoltua naton persereiän puhtaaksi kaikkosen johdolla. Ohjuksia kiitos. Halvempaa ja paljon tehokkaampaa!


    • Anonyymi

      Lue jos ymmärrät englantia pastenakan postaus not just another arms deal.
      Siitä selviää missä mennään.

    • Anonyymi

      ..no jopas löytyy varsinaista asiantuntemusta ,entivanhaan puhuivat nojatuolistrategeista ...nykyään taas meidän "nettikenraalien" lisäksi ihan lehtiin ja julkisuuteen saakka on päässyt muutama "torkkupeittostrategi" joka painavana maanpuolustuksellisena argumenttina on tuonut julki pelon ruotsalaisten pahastumisesta... Toki iloisia ilmeitä on hauskempi katsella ...siis yleensä.. mutta vähän epäilyttää ruotsalainen joka nauraa mennessään pankkiin... ja samanaikaisesti lakkinsa päällä hyppivä lentäjä..(tämä viimeinen on vain kielikuva )...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      99
      2218
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1955
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1543
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1486
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1466
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1364
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1294
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      109
      1095
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1074
    Aihe