Voiko pikkuvaraston rakentaa ilman lupia?

Anonyymi

Eikai pieni, kylmä varasto mitään byrokratiaa tartte mökkitontin nurkassa? Kokoa vain noin 12 m2. Semmoinen halkoliiteri ovella. Mites se homma toimii?

15

131

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos kysymyksestä, onko liian vaikeaa käydä paikkakuntasi rakennustoimistosta tms kysymässä, Suomi 24:nltä saatu lupa ei välttämättä riitä !

      • Anonyymi

        Ei maaseudulla olla niin uusavuttomia että tuollaiselle huussille mitään lupia kyseltäisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei maaseudulla olla niin uusavuttomia että tuollaiselle huussille mitään lupia kyseltäisi.

        Ei niin ja maalaiset joutuvat sitten kaava-aluella purkamaan pikku huussejaan, jos rakennusvalvonta kiinnostuu niistä.
        Mene kunnan sivuille ja kaiva sieltä kunnan rakennusmääräykset, joista asia selviää. Jos et viitsi, niin laita kunnan rakennusvalvonta kysymys sähköpostilla.
        Luuletko tosiaan, että asia varmistuu suoli24 sivuilla kun et edes ymmärrä kertoa mikä kunta on kyseessä.


    • Anonyymi

      Palsta on kuitenkin aktivoitu olipa mikä kunta tahansa kyseessä !

    • Anonyymi

      On aivan kuntakohtaista minkä kokoiseen rakennelmaan tarvii luvan.

    • Anonyymi

      Koska seuraavan kerran kysellään täältä rakennuslupaa ?

      • Anonyymi

        Ole jo stana hiljaa! Koskahan lopetat typerien koskahan-kysymysten esittämisen?


    • Anonyymi

      Sitä ei tuommoisille kopeille kannata kysyä mistään muualta kuin itseltä. Ehkä vielä muijalta jos tarvetta. Muualta kyseleminen aiheuttaa pelkkiä hankaluuksia.

    • Anonyymi

      Kpirankoppihan tuon kokoinen on. Et tarvitse lupia. Jos joku kysyy nii sano että ano antoi luvan rakentaa.

    • Anonyymi

      Maankäyttö- ja rakennuslakia ollaan uudistamassa virkamiestyönä. Poliittista tukea sillä ei taida olla. Ehdotus ei välttämättä tule hyväksytyksi.

      Luonnoksessa ehdotetaan, että alle 30 m2 rakennelman saisi tehdä ilman rakennuslupaa. Jos laki hyväksytään, niin sen jälkeen kaikkialla Suomessa saisi rakenneltmia tehdä ilman lupaa. Toistaiseksi säännöt ovat kuntakohtaisia ja ne näkee kunnan rakennusjärjestyksestä.

      Maaseudulla voi rakentaa vapaammin.

      Tuttava rakensi halleja yritystoimintaansa. On niistä joskus rakennusvalvonta käynyt lupaa vaatimassa, vaan lupaus luvan anomisesta kymmeniä vuosia sitten on toistaiseksi riittänyt.

      Luvattomien asuntojen purkaminen on äärimmäisen harvinaista. Muistaakseni Kirkkonummi ja Espoo ovat kunnostautuneet purkupäätöksien vaatijoina. Ei siis välttämättä kannata rakentaa parisataaneliöistä tiilitaloa kaavoitusprosessin vuoksi rakennuskiellossa olevalle tontille, jos kunta on Espoo.

    • Anonyymi

      Ilmoitus rak.valvontaan. Ei muuta.

      • Anonyymi

        Kertoisitko vielä kunnan jossa näin?


    • Anonyymi

      Ja siitä ne murheet alkaa. Joku taho valvomaan kuntien ja kaupunkien mielivaltaista käyttäytymistä veronmaksajia kohtaan.
      Joku saa luvan kopille ilmoituksella ja joku toinen naapuripaikkakunnalla joutuu teettämään maaperätutkimuksen tämänkaltaiselle n. 1000 kiloa painavalle kopille. ! Ja kyllä. Tätä on 2021 rakennusvalvonta Suomessa. !

      • Anonyymi

        "Ja siitä ne murheet alkaa. Joku taho valvomaan kuntien ja kaupunkien mielivaltaista käyttäytymistä veronmaksajia kohtaan.
        Joku saa luvan kopille ilmoituksella ja joku toinen naapuripaikkakunnalla joutuu teettämään maaperätutkimuksen tämänkaltaiselle n. 1000 kiloa painavalle kopille. ! Ja kyllä. Tätä on 2021 rakennusvalvonta Suomessa. !"

        Koko maan sairain paikkakunta on rakentamisen osalta Helsinki. Jopa autokatos syö rakennusoikeusneliöitä, ellei kaava toisin määrää. 500 m2 tontilla on rakennusoikeutta se 125 k-m2, kikkailemalla sinne saa rakennettua jopa 200 m2 talon (siis tosialliset käyttöneliöt), mutta ei mitään katoksia tai varastoja. Koko homma on mennyt maassamme mielivaltaiseksi!


    • Anonyymi

      Sairain varmaan pääkaupunkiseutu. Järjettömyyttä ja juuri mielivaltaisuutta ja
      epäoikeudenmukaista kohtelua saa niskaan myös
      pienemmissä kaupungeissa. Maaseutupaikkakunnillakin on rakentamisen suhteen asiallisia ja joustavia sekä niitä
      " helsinkejä " . Eikö ihmiset näissä rakennusvalvonnan tehtävissä ymmärrä olevansa palveluammatissa. ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      127
      1790
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      970
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      154
      822
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      756
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      606
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      585
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      120
      552
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      51
      490
    13. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    14. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    15. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    17. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      476
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      449
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      441
    Aihe