Astianpesukoneen poistoletki tukossa.

Tosiaan astianpesukoneen poistoletku on tukossa ja astiapesukoneen pohjalle jäi vettä pesun jälkeen. Useista yrityksistä huolimatta ei aukea. Puhaltamalla letkuun ilma ei juurikaan tule läpi mutta imemällä veden sai pois pesukonesta. Etikka/ruokasooda sekotusta kokeiltu, joka hiljalleen valui muutaman tunnin aikana pois, mutta taas vesi ei tule läpi vaikka, kuinka kauan seisoisi.
Joten löytyisikö täältä apua ongelmaan? Kiitos vastauksista etukäteen

9

1249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisätään vielä, että imemällä vesi ei tule yhtenä letkana vaa todella pienissä määrin kerrallaan.

    • Anonyymi

      Sitruunahappopesun tekisin aivan ensimmäisenä kuuminta mahdollista ohjelmaa käyttäen. Jos ei auta, niin sitten kokeilisin kaataa letkuun viemärinavaajaa vaikuttamaan muutamaksi tunniksi.

      • Mietin vain että jos vettä ei pääse läpi ollenkaan nii eikös se tuu ulos jo pesukoneen sivuista


      • Anonyymi
        Nakki12 kirjoitti:

        Mietin vain että jos vettä ei pääse läpi ollenkaan nii eikös se tuu ulos jo pesukoneen sivuista

        Ei toimiva pesukone ota vettä yli äyräidensä. Pesukoneen pitäisi antaa joku virheilmoitus, jos se ei saa poistettua vettä.

        Voihan sitä poistoletkua kokeilla rassailla jollain sähköjohdon pätkälläkin. Tukos ei vaan välttämättä ole letkussa, vaan voi olla koneen sisälläkin. Koneen pohjalla olevat sihdit ja verkot on varmaan jo puhdistettu?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei toimiva pesukone ota vettä yli äyräidensä. Pesukoneen pitäisi antaa joku virheilmoitus, jos se ei saa poistettua vettä.

        Voihan sitä poistoletkua kokeilla rassailla jollain sähköjohdon pätkälläkin. Tukos ei vaan välttämättä ole letkussa, vaan voi olla koneen sisälläkin. Koneen pohjalla olevat sihdit ja verkot on varmaan jo puhdistettu?

        Täytyy kokeilla. Pohjalta tosiaan kokeiltu verkko jne. Joten vaihtoehdoksi jää letku taikka koneen sisältö.


    • Anonyymi

      Se on yleensä se liitin tukossa, johon poistoletku on yhdistetty vesilukon kyljessä. Siihen kertyy rasvaa myös lavuaarin puolta käytettäessä. Saattaa aueta lipeällä vasilukkoon, jos liitos on tarpeeksi matalalla siinä, jotta se pääsee kunnolla rasvaan käsiksi. Jos joudut irroittamaan letkun vesilukosta, niin muista kiinnittää poistoletku kunnolla takaisin, tai vedet on joku kerta pitkin lattioita. Tuon tyyppinen tukos aiheuttaa myös painehälytysvirheilmoituksia.

      • Letku siis otettu jo pois sieltä ja vesi ei siltikään tule joten ei johdu tämä siitä


      • Nakki12 kirjoitti:

        Letku siis otettu jo pois sieltä ja vesi ei siltikään tule joten ei johdu tämä siitä

        Pitäisikö vesi ylipäätään valua itsestään letkuun vai täytyykö se olla kiinni vesilukossa.


    • Anonyymi

      Tai sitten pumppu menossa rikki..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1619
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1424
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1347
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1238
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      54
      1233
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      735
    Aihe