Olkiluoto 3 ja sähkön hinta Suomessa?

Anonyymi

Ei kerkeä Olkiluoto 3 vielä tulevan talven sähkön hintapiikkeihin antamaan lisäkapasiteettia Suomen sähköverkkoon. (Eikös Olkiluoto3 aloita nykytiedoilla säännöllisen sähkötuotannon vasta kesäkuussa 2022)

Mutta kunhan tässä pohdin onko Olkiluoto 3:n tulevalla sähköntuotannolla Suomelle ja esim suomalaisille omakotitalon omistajille (valtaosa lämpenee suorasähköllä) muuta merkitystä kuin että TVO:n omistajat / teollisuu saa vihdoin lisää lisäää omavaraiosuutta ja selkärankaa sähkötotantoon??

Etenkin nyt kun Saksa alkaa ajaa suunnnitellusti alas omaan ydinvoimalla tuotettavaa sähköään, eikä tuulivoima & aurinkosähkö voi tuoda tilalle vakaata perustuotantoa..... Ja sitten, kaikkialla aiempaakin isommat paineet saada kivihiilellä tuotettu sähköntuotanto alas ilmastosyistä. Joten, isossa kuvassa yksi uusi Olkiluoto 3 ei varmastikaan tunnu missään. Voi kuitenkin ajatella että ajoitus Olkiluoto 3:n tuotannon ajoitus ei voisi olla ideaalimpi.

5

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan se olkiluoto3 tullut jo tähänasti NIIN edulliseksi, että eipä ihme jos alkaa jo näkyä markkinasähkön hinnassa.

      • Anonyymi

        Suomalaisten (tai TVO:n) piikkinkö ne viivästys vuodet lopulta meni? Käsittääkseni tästä tuli posketon rahareikä ranskalaiselle toimittajalle. Oikeuden selkeällä päätöksellä. (Ei siis mikää katastrofi suomalaiselle tilaajalle, olkoonkin että tällainen viive tilaajalle ikävä onkin)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomalaisten (tai TVO:n) piikkinkö ne viivästys vuodet lopulta meni? Käsittääkseni tästä tuli posketon rahareikä ranskalaiselle toimittajalle. Oikeuden selkeällä päätöksellä. (Ei siis mikää katastrofi suomalaiselle tilaajalle, olkoonkin että tällainen viive tilaajalle ikävä onkin)

        Kuinka halvalla me Suomalaiset saimmekaan tuon IKIONNENSAMMON?


    • Anonyymi

      Tämä talvena tulee vielä uusi kaapeli Norjasta Britanniaan mikä nostattaa pohjoismaiden sähkön hintaa.

      Kaapeli Virooon on jo täydessä vientikäytössä melkein koko ajan. Etelä Suomesta Ruotsiin löytyy vapaata, mutta Ruotsin sisäiset yhteydet eivät siedä enempää vientiä etelään Saksaan.

      Eli uskoisin että OL3 alentaa hintoja Suomessa vaikka Saksassa suljetaan voimaloita, ainakin muutaman vuoden verran kunnes lisää siirtokapasiteettia on rakennettu. Toisaalta kun saksalaiset ydinvoimalat suljetaan päästöoikeuksien hinnat nousevat vieläkin korkeammaksi, mikä kasvattaneet Tanskan tuontihkön määrä kesällä, ja nostaa pohjoismaiden sähkön hintaa kesällä jos tuuli laantuu.

    • Anonyymi

      Kyllä sen Olkiluoto 3; n ihanteellinen käynnistysaika olisi ollut 13 vuotta sitten.
      Se ydinsähkön kuuluisa päästöttömyys nähdään sitten tulevaisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      109
      5015
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      429
      1587
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      193
      1152
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1133
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      18
      1054
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1020
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      941
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      931
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      836
    Aihe