Buddhalaisuus ja raha

Anonyymi

Tässä aloin miettimään että miten te muut suhtaudutte rahaan?
Kun itselläni ei ole menoja kuin lainat, pakolliset laskut ja ruoka koska en halua ostaa tavaraa kuten moni muu, en vaihda puhelinta kerran vuodessa enkä osta uusia vaatteita kerran kuussa vaan pikemminkin kerran viidessä vuodessa, niin rahaa jää palkasta aina puolet. Aloin sijoittamaan niitä ja tavalisena työmiehenä, alle keskituloisena olen saanut kasaan kuusi numeroisen summan, eli jotain 100k-999k välillä.
Näettekö ristiriitaa siinä että on varakas ja buddhalainen? Toki teen lahjoituksia mutta ei niistä sen enempää.

4

1528

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä vähän, jossain mielessä. Rahan kerryttäminen saattaa olla ahneutta, mutta miksi ei. Pelaat numeropeliä ja joillakin on todellista tarvetta rahalle. Kaipa tuotakin voi käyttää taitavaan toimintaan, muutenkin kuin suoriin lahjoituksiin.

    • Anonyymi

      Jos rahaa käyttää buddhalaisittain taitavasti, niin rahan omaaminen on hyvä juttu.

      JTM

    • Anonyymi

      Jos olisin vaikka monimiljonääri pystyttäisin meditaatiokeskuksen, johon kutsuisin munkkeja pitämään puheita ja ehkä asumaankin jonkun ajahnin, ja siellä voisi olla munkkeja. Ajan kuluessa ihmisiä tulisi käymään siellä enemmän, kun dhamman auttava vaikutus tulisi ilmi useammalle. Opettajan läsnäololla olisi tärkeä vaikutus. Pelkästään puheita kuuntelemalla ja sutria lukemalla pääsee vain jonkin verran etenemään, mutta on pakko myös tarkoituksella ylläpitää ja vahvistaakin halujaan maailman asioihin ja aistikokemuksiin, koska muuten arjesta ja työnteosta rahan eteen mitä elämiseen tarvitaan, tulisi mahdottoman raskasta. Eli pitää tehdä samoin kuin jos jossakin olisi öljylamppu palamassa ja joku kävisi aina välillä lisäämässä siihen öljyä ja säätämässä liekkiä.

      • Anonyymi

        Lisään vielä että teen myös pieniä lahjoituksia. Sillä on positiivisia vaikutuksia itsellekin. Itsekeskeisyys vähenee. Tiedostaa että on ongelmia muillakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1656
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      137
      940
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      774
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      539
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe