Tinnitus ja ääniyliherkkyys festivaaleilta

Anonyymi

Olin epäonninen. Minulla tinnitus alkoi festivaalin seurauksena viikkoja sitten. Tulpat joita yleensä pidän keikoilla jäi kotiin. Todettuani, että tulpat jäi, minulla oli muka niin kiire joka paikkaan kiireessä katsomaan keikkoja, ettei ollut aikaa lähteä etsimään missä tulppia myytiin. Itselleni oli kokoajan epäselvää mistä niitä saa koska en ole tottunut festarikävijä. Lopulta selvisi, että niitä olisi löytynyt konserttialueelta juomamyyntipisteeltä, "tiskin alta", josta ne hainkin, liian myöhään. Tinnituksen laukaisi todennäköisesti seisominen yhden kerran liian lähellä kaiutinta ilman tulppia, enkä ollut paikalla kuin minuutteja mutta se sitten puhkisi tinnin. Korvat ylikuormittui, niihin alkoi käydä ja lähdin.

Tämän seurauksena elämäni on ollut täyttä helvettiä useita viikkoja. Kivuliasta ääniyliherkkyyttä, tinnitusta, äänten vääristymiä koska jotkut äänet kuuluu ihan oudosti ja niiden päälle viheltää. Silkkaa pelkoa, mielialan laskua ja univaikeuksia. En ole varmaan koskaan ollut näin alakuloinen ja pelkään kuuloni puolesta. Kuulotesti viikon päästä näytti suht normaalia mutta sittemmin olen törmännyt termiin "hidden hearing loss" minkä mukaan ihminen voi kokea kuulonmenetystä, vaikka kuulotesti olisi normaali. äänet voivat tuhota synapseja jotka on yhteydessä kuuloelimiin, jonka seurauksena ääntä ei välity kunnolla aivoihin. Tämä voi olla sitten yhteydessä tinnitusoireisiin. Lisäksi pitää huomioida, että normaali kuulotesti testaa vain tiettyjä taajuuksia, ja ihmisten kuulosta voi siis tipahtaa ylätaajuuksia pois tietämättä. Taajuudet mitä kuulemme ylittävät 8000 khz.Mikä pahinta, kuulon ylikuormittuminen melun seurauksena voi pahimmassa tapauksessa oireilla kipuna äänille, mitä koen. Ennen tätä kokemusta minulla ei koskaan ollut aikaisemmin ollut tinnitusta eikä kuulo-ongelmia koskaan.

Varoitan. Käyttäkää aina tulppia/muita kuulosuojaimia festivaaleilla. Ja pysykää kaukana kaiuttimista. Keikkoja kannattaa seurata kauempaa, koska kaiuttimien lähellä olo on tinnitusriski. Jos tulpissa häiritsee, ettei niitä käyttäessä kuule puhua esim. kaverin kanssa ja musiikki kuulostaa huonolta, myynnissä esim. musiikkiliikkeissä on erikoistulppia, joita käyttäessä voi kuulla selvästi kaverin puheen, mutta kuulo on silti hyvin suojattu keikoilla. Niiden hinta on n.10-30 euroa. Enpä tätäkään ennen tiennyt että tällaisia tulppia oli olemassa. Itselle kustomoituja tulppia on myös, joiden hinta on kyllä aika kallis, mutta kuulon suojelusta kannattaa maksaa! Tavalliset tulpat ovat kyllä ihan yhtä hyviä ja suojaavat korvia, kun ne on kunnolla korviin laitettu, vaikkakin musiikkielämys voi vähän laskea.

Elämässä ei tarvitse tehdä kuin yksi pieni virhe, ja siitä voi seurata kuulovaurio. Paljon pelkään, että minulle näin kävi. Toivo on vielä, että oireet helpottaa niin, ettei elämänlaatuni ole yhtä heikkoa kuin tällä hetkellä.

Vaikka festivaalinjärjestäjät muka vaikuttaa olevan sädekehä pään päällä, kun ovat laskeneet desibelejä vähän inhimillisemmille lukemille, ei heitä välttämättä tunnu kiinnostavan vaikka muutama ihminen lähteekin tapahtumista pysyvän tinnituksen tai piilevien kuulovaurioiden kanssa.Siitä huolimatta tuo melu on erittäin suurta ja korville haitallista, etenkin lähempänä lavaa. Festivaaleilla musiikkia myös tuutataan ilmoille huomattavasti pitempään kuin tavallisessa konsertissa, jossa korvat voi väsyä jos ei lepoa saa välillä ja festivaalit voi kestää päiviä (itselläni yksi päivä riitti). Jos festivaalinjärjestäjiä kiinnostaisi, paikalla olisi huomattavasti enemmän varoituksia kuulovaurio/tinnitusriskeistä ja jokainen festarikävijä vaikka saisi halutessaan rannekkeen hintaan kuuluvat korvatulpat jo matkalla alueelle. Koska ne olisi halutessa saatavat, ne ei jäisi niin suurella todennäköisyydellä käyttämättä. Siinä missä ihmiset todennäköisemmin varmaan käyttävät käsidesiä kaupassa, kun sitä on saatavilla, tiedostavat koronatilanteen kun siitä informoidaan eri puolella tai todennäköisemmin pitävät turvavälejä, kun niistä on lattiassa merkintä kaupassa, uskoisin myös korvatulppien käytön olevan suurempaa jos niitä olisi paremmin saatavilla ja niitä tuotaisiin enemmän ihmisten tykö eikä vain myytäisi tiskin alta. Ja varoituksia melusta olisi enemmän. Ollaan huolissaan esim. LONG COVID-oireista, mutta voin luvata että tinnitus voi olla myös invalidisoiva vaiva ja riski hyvinvoinnille. Ajatus koko elämän pituisesta tinnituksesta aiheuttaa silkkaa pelkoa. Toivon, että omalla kohdallani tinnitus päättyy aikanaan eikä jää koko elämän vaivaksi. Tiedostan kyllä, että vaikka se lähtisikin, tulen aina olemaan riskissä saada se uudelleen mikäli korvaani jotain piilevää vauriota on jäänyt.

Festivaalinjärjestäjien asiakaskuntaan kuuluu nuoria ja tarjolla on alkoholitarjoilua, joka voi sumentaa arvostelukykyä ja saada tuntumaan kuin musiikki ei olisikaan niin kovalla. Tiedon lisääminen tinnitusriskistä on tärkeää.

Tinnitus voi olla ehkäistävissä oleva vaiva kun kuuloa suojataan.

2

614

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis etenkin nuorena (miksei toki vanhanakin) juodessa alkoholia voi tuntua "voittamattomalta" ja ajattelee että tuollaiset riskit ei koske itseä, mutta tosiasiassa jokaisen pitäisi ottaa huomioon, että korviamme ei ole suunniteltu nykymaailman desibelitasoihin. Kuuloelimissämme olevat tietyt solut eivät uusiudu, jos vauriota tulee ja sitten sitä saa loppuelämän kitkuttaa rikkinäisillä korvilla. Hoitoa ei ole.

      On jotenkin käsittämätöntä, että tästä huolimatta monilla keikoilla volyymit ovat niin suuria ja varoitukset melusta olemattomia.

      Joskus jos tuuri käy, korvat saattavat vähän oireilla ja tinnitus lähteä päivissä, mutta aina näin ei käy. Tinnitus vain tulee vaivaksi eikä lähde pois.

    • Anonyymi

      Toivottavasti tilanteesi paranee..🙏

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      196
      1807
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      266
      1222
    3. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      66
      953
    4. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      913
    5. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      48
      801
    6. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      251
      793
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      61
      788
    8. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      64
      768
    9. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      48
      749
    10. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      93
      732
    11. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      160
      692
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      76
      672
    13. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      666
    14. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      71
      636
    15. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      633
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      197
      622
    17. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      24
      586
    18. 31
      578
    19. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      25
      539
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      538
    Aihe